A hiszti és a dac tehát sok szülőnek okoz nehéz perceket és hiába olvasunk gyermeknevelési könyveket, hallunk sok jó tanácsot a hiszti megelőzésére, vagy csillapítására: sokszor mégis kitör a mindent elsöprő, szülőt próbáló érzelmi vihar!
Megkértük a "Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje!" szülői kommunikációs tréning hazai hivatalos képviselőit - Dr. Skita Erikát és Turáni Szabolcsot -, hogy adjanak néhány gyors tippet a tanácstalan szülőknek:
FIGYELEMELTERELÉS
A figyelemelterelés általában jól működik, mert ebben a korban a gyermekek még nem tudnak hosszan egy dologra koncentrálni. Felajánlhatunk egy másik tárgyat cserébe a megkívánt helyett, vagy megpróbálhatjuk egy másik tevékenységre irányítani figyelmét.
A KÖRNYEZET MEGVÁLTOZTATÁSA
Segíthet, ha megváltoztatjuk a környezetet, például kimehetünk a szabadba, vagy átmehetünk vele egy másik szobába játszani.
VÁLASZTÁSI LEHETŐSÉG FELKÍNÁLÁSA, TÁRGYAK MEGSZEMÉLYESÍTÉSE, HUMOR
Íme egy példa:
A kétéves kislány mindenáron tollal szeretett volna rajzolni, az édesanyja pedig következetesen azon az állásponton volt, hogy rajzolni márpedig ceruzával lehet, tollal nem. (Ismét adott egy helyzet, ahol két ellentétes akarat feszül egymásnak, remek alkalom a hisztire...)
Az anya a szakemberek tanácsa alapján a következők szerint járt el: mivel a ceruzák sehogy sem voltak olyan vonzóak, mint a toll, próbálta felhívni rájuk a kislánya figyelmét. „Kék vagy piros ceruzával szeretnél rajzolni? Nézd, a piros ceruza nagyon szeretne egy szép szívet rajzolni veled!” Meglepő – vagy nem is olyan meglepő – módon a kislány is szeretett volna szívet rajzolni a piros ceruzával, a toll pedig már nem is volt érdekes.
Egy másik helyzet:
Reggel van, anyának sietnie kell a munkahelyére, de a kicsi nem akarja felhúzni a cipőjét. Ha kissé ideges hangon az (egyébként érthető) "Siess már, mert el fogok késni!" szófordulattal él, szinte biztos az ellenállás. A szakemberek többféle megoldási javalatot kínálnak egy-egy ilyen helyzetre, például:
- Van olyan gyermek, akinél hatásos lehet, ha egyszerűen azt mondjuk határozottan, de kedvesen, hogy "Cipő!".
- Más gyermekek számára a pozitív érvelés is eredménnyel járhat: "Ha most gyorsan elindulunk, akkor anya korán beér a munkahelyére, és nagyon hamar érted tud menni az oviba"
- A humor ilyenkor is be szokott válni: két kezünket a cipőkbe csúsztatva eljátszhatjuk, hogy a két cipő mérgesen veszekszik egymással azon, hogy melyiküket vegye fel előbb a gyerkőc".
Több energia és odafigyelés, de egy-egy ilyen ügyesen megoldott helyzet örömmel tölti el a szülőt és arra buzdítja, hogy legközelebb is egy kicsit máshogy reagáljon konfliktus esetén.
Mindez nem megy egyik pillanatról a másikra, és általában nem elegendő elolvasni hozzá egy cikket. Fejlődni, tanulni és gyakorolni kell, ugyanúgy, mint bármilyen más készség elsajátításához. Ebben nyújt segítséget a 2 napos, szituációs feladatokkal teli "Beszélj úgy, hogy érdekelje!" tréning, amire az Imami látogatói most ingyenes részvételi lehetőséget nyerhetnek:
A "Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje!" szülői kommunikációs tréning azoknak a szülőknek szól, akik számára fontos, hogy stabil és bizalmas kapcsolatot építsenek ki a gyermekeikkel és készek kis változtatásokra, hogy jóval nagyobb változást tapasztaljanak a gyerekeik oldaláról.
AZ IMAMI EGYESÜLET PÁLYÁZATÁN A RÉSZVÉTELI LEHETŐSÉGET MOST MEG IS NYERHETED:
A 36 000 forint értékű "Beszélj úgy, hogy érdekelje..." tréningre most ingyenes részvételi lehetőséget nyerhetsz!
|
KI FIZETI A 40 NYERTES TRÉNINGJÉT?
A Pályázat az Imami Egyesület NEA-TF-16-SZ-0243 számú, „Vállalom, szeretem, nevelem! - országos kommunikációs és képzési program" című projektje keretében, a Nemzeti Együttműködési Alap, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósul meg.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges