Jelenlegi hely

Mi a parentifikáció és milyen hatással van a gyermek fejlődésére?

A parentifikáció olyan érzelmi jelenség, amikor a gyermek szülői szerepet vesz át a családban, akár érzelmi, akár fizikai szinten. Ezzel egyfajta korai felelősségvállalásra kényszerül, amelyre érzelmileg még nincs felkészülve, és az életkora sem teszi ezt természetessé. Ilyen esetekben a gyermek az önállóság és gyermeki lét elvesztését élheti át, ami hosszú távon negatív hatásokkal járhat.

Kiknél fordulhat elő a parentifikáció?

A parentifikáció általában olyan családokban alakul ki, ahol a szülők különféle problémákkal küzdenek. Ezek lehetnek pszichés vagy érzelmi nehézségek, függőségek vagy komoly élethelyzeti krízisek, melyek miatt a gyermekre támaszkodnak. Gyakran előfordul olyan helyzetekben is, ahol a család egyetlen szülőből áll, vagy ahol az egyik szülő túlságosan elfoglalt vagy érzelmileg elérhetetlen. Így a gyermek támogatásként „kell, hogy részt vegyen” a családi dinamika fenntartásában, és olyan feladatokat vállal magára, melyekre érzelmileg nincs felkészülve.

A parentifikáció leggyakrabban a következő körülmények között alakul ki:

  • Egyszülős családok: Gyakori, hogy az egyedülálló szülők a gyermeket vonják be érzelmi vagy anyagi támogatásként.
  • Pszichés betegségek a családban: Mentális betegségekkel élő szülők sokszor érzelmileg elérhetetlenek, így a gyermek úgy érezheti, neki kell gondoskodnia róluk.
  • Függőségi problémák: Alkohol- vagy drogfüggőség esetén a gyermek gyakran vállal feladatokat, hogy helyreállítsa a családi egyensúlyt.

Mikor jelentkezhet a parentifikáció?

A parentifikáció bármely életkorban kialakulhat, de már egészen fiatal korban, akár óvodáskorban is megjelenhet. Különösen azoknál a gyerekeknél figyelhető meg, akik korán találkoznak családi nehézségekkel. Kisiskolás korban már megértik, ha a szülők támogatásra szorulnak, és egyre inkább igyekeznek megfelelni az elvárásoknak. Serdülőkorban pedig az érzelmi felelősség terhe még erősebben jelentkezhet, mivel ilyenkor már aktív szerepet vállalhatnak a háztartás fenntartásában, anyagi helyzet stabilizálásában vagy a szülők érzelmi támogatásában.

A korai parentifikáció általában azzal jár, hogy a gyermek nem élheti meg szabadon a gyermekkorát, ami felnőttkorában komoly lelki terhet róhat rá. Az érzelmi támogatást igénylő gyerekek ebben az időszakban nehezen tudják kialakítani a saját határaikat, mert túl korán kell szembenézniük azzal a felelősséggel, ami még a szülők feladata lenne.

Milyen későbbi hatásai lehetnek a gyermekre?

A parentifikáció hosszú távú következményekkel járhat, hiszen a gyermekkori érzelmi túlterheltség felnőttkorra is hatással lehet, akár az életminőség, akár a kapcsolatok szintjén.

A leggyakoribb későbbi hatások a következők:

  • Önértékelési problémák: A túlzott felelősségvállalás miatt a gyermek könnyen azt érezheti, hogy sosem elég jó, és mindig jobban kellene teljesítenie. Felnőttkorban ez gyakran szorongásos zavarokhoz vezethet.
  • Érzelmi elérhetetlenség: Mivel a gyermekkorában saját érzéseit háttérbe kellett szorítania, felnőttként nehezen nyílik meg, és gyakran nem ismeri fel saját érzelmi igényeit.
  • Túlzott felelősségvállalás és kiégés: A gyermekkorban berögzült szerep miatt felnőttként is hajlamos mások problémáit magára vállalni, ami állandó feszültséget és kiégést eredményezhet.
  • Kapcsolati problémák: Mivel korán tanulta meg a gondoskodó szerepet, párkapcsolataiban gyakran alárendelt szerepet vehet fel, és hajlamos lehet figyelmen kívül hagyni saját szükségleteit.

Egy klinikai szakpszichológus szakértő támogatást nyújthat a parentifikáció következtében kialakult problémák feltárásában és kezelésében. Segítségével az érintettek feldolgozhatják a gyermekkori érzelmi terheket, és megtanulhatják felismerni saját érzelmi szükségleteiket, amivel hosszú távon javíthatják életminőségüket és kapcsolataikat.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

Nálatok sem csúszik le a kötelező olvasmány, mint kerék az olajos lejtőn? Nem véletlen! Megváltozott a gyerekeink agya a miénkhez képest: nem is egy területen és nem is keveset. Csak az elvárások nem változtak. 
Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére