Jelenlegi hely

Interjú Mekler Norberttel, a nagyvázsonyi Kinizsi Vár kapitányával

„Olyan szintű elkötelezettséget, mondhatni fanatizmust kíván ez a munka, ami családi gyökerek, történelemhez való ragaszkodás és alázat nélkül elképzelhetetlen lenne.”

Immáron harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Csirke-Csülök Fesztivál Nagyvázsonyban. Csodálatos környezetben, a Kinizsi Várnál két nap alatt rengeteg bemutatóval, előadással várják a kulturált környezetben kikapcsolódni vágyókat. Mindez természetesen a hagyományos csirkés és csülkös ételek kíséretében, Szőke András korabeli gasztronómiai bemutatójával egybekötve. Ennek kapcsán beszélgettünk Mekler Norberttel, a várkapitánnyal.

Budapestimami (Bpimami): Hogy lesz ma valakiből várkapitány? Mi az Ön személyes története? Hogy jött ez a "foglalkozás", hivatás?
Mekler Norbert (MN): Magyarországon a váraink majd egésze állami tulajdonban van. A Kinizsi vár esetében az állam az önkormányzatra bízta  a működtetést, aki létrehozott egy nonprofit kft-t. Ennek a Nonprofit Kft-nek vagyok az ügyvezetője, egyben Kinizsi vár kapitánya. Csakis hivatásról és egyben hitvallásról beszélhetünk. Olyan szintű elkötelezettséget, mondhatni fanatizmust kíván ez a munka, ami családi gyökerek, történelemhez való ragaszkodás és alázat nélkül elképzelhetetlen lenne. Korábbi pénzügyi vezetői területen szerzett sales és marketing tapasztalatokból sok mindent tudok hasznosítani.
 
Bpimami: Hány évre szól egy várkapitányi "megbízatás"? Mióta tart és meddig szól az Öné?
MN: Öt évre szól, 2017 őszén jár le.
 
Bpimami: Mi a dolga, feladata egy 21. századi várkapitánynak?
MN: Romantikusan hangzik a várkapitány "pozíció", de ki kell ábrándítanom. Ez egy kőkemény menedzseri, cégvezetői munka, amit sajnos nem lehet a lovagteremben űlve, várnép által kiszolgálva elvégezni. Folyamatosan fejlesztünk, kiállításokat újítunk, programokat tervezünk, pályázunk. És néha a várkapitánynak kell hegeszteni, fúrni, faragni. Egy személyben menedzsment, hr, és operatív rálátást igényel.
 
Bpimami: Mi a legnagyobb büszkesége, legkedvesebb megvalósítása?
MN: Büszkeséggel tölt el, hogy a romokban heverő Nonprofit Kft-t sikerült felrázni, feléleszteni. Bevezettem az egész éves minden napos (!!!) nyitva tartást. Évről évre nő a látogatószámunk, a visszajelzések nagyon pozitívak. Legkedvesebbek számomra a programjaink: a Csirke-Csülök Fesztivál, amelyen korabeli hagyományos egyszerű ételek köré szervezzük a kulturális programjainkat és a Kinizsi Napok, ami egy igazi nyári hagyományőrzéssel egybekötött családi rendezvény. Ezeken százával, ezrével jönnek a gyerekek, családok és jó érzik magukat ebben a varázslatos környezetben.
 
Bpimami: Mik a tervei a további időszakban? 
MN: Továbbra is azt az utat járom, amin elindultam, folyamatosan igazítjuk az igényekhez a szolgáltatásainkat, programjainkat.
 
 
Bpimami: Ha Kinizsi Pál most megnézné a várat, mennyire lenne büszke rá?
MN: Valószínűleg lenyakaztatná a jelenlegi és korábbi várkapitányokat. A nyomába nem érhetünk eleinknek.
 
Bpimami: Ön hogy látja: a mai gyerekeket érdeklik a korabeli mesterségek (fazekasság, kovácsolás, papírmerítés, érmeverés, kötélverés, lovasság)? Hogyan próbálják számukra érdekessé tenni azokat?
MN: Azt látom, hogy minden érdekes nekik, amit meg lehet fogni, ki lehet próbálni és egy kicsit bele tudják képzelni magukat a régmúltba. Az említett mesterségeket saját maguk próbálhatják ki, ennek a vonzerejét talán részleteznem sem kell.
 
Bpimami: Hogyan teszik hitelessé a reneszánsz kor hangulatát? Honnan szerzik be a ruhákat, a fegyvereket, az ételek receptjét és hozzávalóit, a zenét, a lovagi torna ötletét?
MN: Ez egy nagyon nagy kihívás. Igyekszünk mindenről valósághű másolatokat készíteni- ez nem mindig lehetséges, de az összbenyomásban ez nem érzékelhető. Recept gyűjteményeink vannak, lovagi zenék fennmaradtak. Az öltözékek azok, amik akkoriban is folyamatosan változtak, ezért inkább korabelinek tűnőnek nevezném őket.
 
Bpimami: Kora tavasztól késő őszig folyamatosan vannak programjaik, de mi történik télen?
MN: 3 éve egész éves nyitva tartással üzemelünk. Télen tartjuk a disznóvágást, az Újévi forraltborozást. Minden nap nyitva vagyunk, a vár kiállításai látogathatóak. Közben folyik a karbantartás, készülés a szezonra.

III. Csirke-Csülök Fesztivál

A két napos időutazás során korhű gyermekelőadásokkal, fegyverbemutatóval és pónizással várják a látogatókat.

A régi mesterségek is bemutatkoznak, kipróbálhatják a gyermekek, milyen kovácsnak lenni, vagy éppen fazekasnak. Betekintést nyerhetnek a papírmerítő műhelybe, a várnyomdába, megmászhatják a Kinizsi vár tornyát, íjászkodhatnak, de akár az érmeverés tudományát is elsajátíthatják a vendégek.

Egész nap működik a korabeli játszópark és pihenést nyújt a szalmavár.

Mindkét napon folyamatosan lesznek gyermekelőadások, állandó jelenlétükkel garantálják a hangulatot a Szelindek Zenekar zenészei és a Csobánc Váráért Alapítvány harcosai. Vendégük lesz Gryllus Vilmos és Mónus József.

A vár időszaki kiállításaTörténelmünk nagyjai – is megtekinthető a várkápolnában, ahol 33 neves történelmi magyar mellszobrából nyílt kiállítás márciusban, Nimródtól a 1848-49 es hősökön át egészen Wass Albertig. A munkák Túri Török Tibor, keszthelyi művész keze munkáját dicsérik.

A program részeként megtekinthető a vár közelében található Néprajzi Múzeum és a Posta Múzeum is. Aki több napos kirándulást tervez, annak figyelmébe ajánlják a vár tövében működő turistaszállót, mely ebben a különleges történelmi környezetben ad lehetőséget a pihenésre, feltöltődésre.

Figyeljétek az FB oldalunkat, mert hamarosan családi belépőt sorsolunk erre a nagyon izgalmas programra!

Szerző: Antal-Ferencz Ildikó, Budapestimami
Forrás, képek, további részletek: http://www.kinizsivar.hu/

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére