Jelenlegi hely

Semmelweis Egyetem: életveszélyes is lehet a méh- vagy darázscsípés

A méh- vagy darázscsípés legtöbbször csak kellemetlen tüneteket okoz, ám ha valaki allergiás rá, életveszélyes is lehet - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.

Közlésük szerint a rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ami minden esetben akut gyulladást vált ki, ám ha ez csak a csípés helyén jelentkezik egyéb tünetek nélkül, akkor nincs ok aggodalomra. Ilyenkor antihisztamin tartalmú viszketés-csillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök használatát, a bőrfelület hűtését, illetve ha végtagról van szó, annak felpolcolását javasolja az allergológus - írták.

Veszélyt jelent viszont, ha valaki véletlenül lenyeli a darazsat vagy a méhet, ugyanis a szájban, garatban kialakuló duzzanat elzárhatja a felső légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben azonnal ki kell hívni a mentőt - hangsúlyozzák.

Kiemelték, életveszélyes lehet, ha a csípést követő harminc percen belül allergiás reakció, anafilaxia jelentkezik, amely hasi görccsel, hasmenéssel, hányással, testszerte megjelenő csalánkiütéssel, sápadtsággal, nyelési zavarral, szédüléssel, ájulásérzéssel, szájban vagy szemben jelentkező duzzanattal, köhögéssel, torokszorító érzéssel, sípoló vagy nehézlégzéssel, de akár eszméletvesztéssel is járhat. Ilyenkor szintén sürgősségi ellátásra van szükség, azonnal be kell adni a combizomba - a betegnél lévő - adrenalin injekciót, és mentőt kell hívni - hívták fel a figyelmet.

Jelezték, allergiás reakciók még 48 órával a csípés után jelentkezhetnek, ekkor ugyan már nem jelentenek nagy veszélyt, azonban ilyenkor is tanácsos egy rovarméreg allergiások ellátásával foglalkozó allergológus szakorvost felkeresni.

Hozzátették: szintén orvosi ellátást igényel, ha nyirok- vagy érgyulladás alakul ki, erre a csípés helyétől a törzs felé vezető piros csík utal. Ez a gyulladás fertőzésből ered és jóval a csípés után jelentkezik, általában akkor, ha a fullánkkal nemcsak a méreg, hanem valamilyen kórokozó baktérium is bekerült a bőr alá. Ebben az esetben elég a háziorvost felkeresni, aki antibiotikumot ad - írták.

Az allergia immunterápiával is kezelhető, ehhez azonban fontos tudni, hogy méh- vagy darázsscípás okozta-e a tüneteket. Ezt - Magyarországon elsőként - a Semmelweis Egyetem Immunológiai Laboratóriumában tudják megállapítani - áll a közleményben. Olyan teszt egyelőre nem létezik, ami már a csípést megelőzően kimutatná az allergiát - fűzték hozzá.

Az egyetem tájékoztatása szerint a gyerekek 0,4-0,8 százalékát, míg a felnőttek három százalékát érinti a méh- vagy darázsméreg-allergia.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére