A XII. kerületi Svábhegy egyik legszebb zöldterülete, amely egykor Jókai Mór nyári otthona és alkotóhelye volt, most modern környezetismereti bemutatóhellyé alakult.
A Svábhegyen fekvő területet Jókai Mór 1853-ban, Laborfalvi Róza ösztönzésére vásárolta meg, és hamar a korabeli társasági élet központjává vált. Az egykori bányagödör helyén az író egy édenkertet alakított ki szőlőbirtokkal, és kizárólag őshonos növényeket telepített, tudatosan elutasítva az akkoriban divatos angolpark-stílust.
Jókai tudományos munkája annyira elismert volt, hogy a korszak vezető szőlőnemesítője kérte tőle a "Jókai-szőlő" elnevezés használatának engedélyét. Egy kecskeméti szőlészeti gyűjteményben máig fennmaradt néhány eredeti tőke, ezek szaporításával 8-10 Jókai-szőlőtő díszíti most a kertet.
A felújítást követően a megújult Steindl-villában az európai uniós jelentőséggel bíró, Natura 2000 hálózatba tartozó természetvédelmi területeket, valamint Magyarország madárvilágát bemutató természetismereti kiállítás, foglalkoztató- és előadóterem került kialakításra. A tárlat kialakításakor a tizenéves korosztály igényeit tartották szem előtt, könnyen befogadható formában.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A Madárország kiállítás számos interaktív szemléltető anyaggal segíti a látogatókat Magyarország és a Kárpát-medence fészkelő madarainak megismerésében, mindezt digitális eszközök használata nélkül.
Az évtizedek óta romos állapotú Steindl-villa helyreállítása során törekedtek az eredeti századfordulós stílus megtartására. Kulturális értékmentés is történt, a Madártani Intézettől megörökölt, tudománytörténeti értékkel bíró madárpreparátum-gyűjtemény méltó helyszínt kapott.
A természetvédelmi- és műemléki védettséget élvező történeti kertben található jelenleg a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület székháza, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai Emlékszobája, amit az író egykori présházában rendeztek be.
A parkban megszépültek az utak, a bejárat, új növényeket ültettek, az új parkolót és kerékpártárolókat is kialakítottak.
A Jókai-kert hétköznapokon 8:00 és 18:00 között látogatható.
Budapest XII., Költő utca 21.
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges