Az 1997-es gyermekvédelmi törvény az önkormányzatok alapellátási feladatává tette a Gyermekjóléti Szolgálatok létrehozását. A XIII. kerületi önkormányzat ezeket a feladatokat 1998. november 1-től a HÍD Családsegítő Központnak adta. A családsegítés és a gyermekjóléti szolgáltatás eddigi közös története ettől a ponttól kezdve kettéválik, mivel strukturálisan (és hamarosan helyileg) is elkülönült a két szolgáltatás. 1999. október 1-vel a Gyermekjóléti Csoport a Vizafogó sétány 6. szám. alá, önálló telephelyre költözött.
2005-ben létrejött a Prevenciós Központ, a Gyermekjóléti Szolgálat pedig 2006-ban átalakult Gyermekjóléti Központtá. Ezt követően a Vizafogó sétány 10. sz. alá költözött. A Központtá válás olyan plusz szolgáltatások felvállalását jelentette, mint az utcai szociális munka, kórházi szociális munka, kapcsolattartási ügyelet, készenléti ügyelet.
A közös múlt legfontosabb hozadéka az a hozzáállás, ami mindkét intézményt az első időktől kezdve jellemezte: a magas szintű szakmai tudás, emberi elköteleződés és szolidaritás a kerületben élő kiszolgáltatott, nehéz helyzetű emberek családok iránt.
A Gyermekjóléti Központ a 0-18 éves korú gyermekek és családjaik családgondozásával foglalkozik. Ez történhet alapellátásban vagy a védelembe vétel keretei között. Célunk, hogy a gyermekek a saját családjukban nevelkedhessenek, és csak legvégső megoldásként tegyünk javaslatot családjukból való kiemelésükre azokban az esetekben, amikor az együttműködés hiánya lehetetlenné teszi a veszélyeztetettség elhárítását.
Intézményünkben a szakmai vezető mellett 14 főállású családgondozó, 1 utcai szociális munkás, 1 fejlesztő pedagógus, 2 pszichológus és 2 asszisztens dolgozik.
Munkánkat segíti még a Családsegítőben elérhető pszichiáter, és az intézményünkben is fogadó órát tartó jogász szakember.
Forrás: http://prevencio.bp13.hu