Jelenlegi hely

Óbudai Népzenei Alapfokú Művészeti Iskola

 
Cím: 1036 Budapest, Mókus utca 20.
Telefon: 388-6381;437-0498
 
Igazgató: Kobzos Kiss Tamás
 
Bemutatkozás
 
Az Óbudai Népzenei Iskola a magyarországi népzenetanítás legrégebben működő műhelye.
Bár a zeneiskola önálló intézményként az idén ünnepli 20 éves évfordulóját, 35 esztendeje annak, hogy a III. kerületben - az országban elsőként - elindult a magyar népzene intézményes, zeneiskolai tanítása, Béres János furulyaművésznek, zenetanárnak köszönhetően.
A kezdeti néhány után (furulya, citera, cimbalom, duda, tekerő) egyre több népi hangszer, valamint a népi ének oktatására is megnyílt a lehetőség. Jelenleg körülbelül 200 növendékünk van, és szinte valamennyi magyar népi hangszert lehet tanulni a népi ének, a népi játékok, és a népszokások mellett.
 
Segítette a munkánkat az 1972 -ben elinduló, és azután egyre terebélyesedő táncházmozgalom. Az ebből kinőtt zenészek közül többen az Óbudai Népzenei Iskola tanáraivá lettek (pl. ifj. Csoóri Sándor, Jánosi András, Budai Ilona, Fábián Éva, Havasréti Pál, Lányi György, Ökrös Csaba, Juhász Zoltán). Gyűjtési tapasztalataikat kiválóan kamatoztatták a tanítási munkában.
(Az itt felsorolt tanárok közül természetesen már nem mindenki tagja a tantestületnek, a jelenlegi tanári kar ide kattintva látható!)
Nagy változást hozott az 1991-es esztendő, melyben - az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnak köszönhetően - a már korábban önálló elhelyezést nyert iskola önállóságot kapott. Ezzel a lépéssel Óbuda talán Európában is egyedülállóan, állami népzenei iskolát hozott létre. (Bár több helyen működik Európában főiskolai szintű gyakorlati népzenetanítás - pl. Finnország, Svédország, Norvégia, Görögország, Bulgária, Észtország, Szlovákia - az alapfokú oktatás általában tanfolyamokra, táborokra korlátozódik.)
Igazgatónk 1991 szeptemberétől Kobzos Kiss Tamás, aki tanárként 1986 óta tevékenykedik iskolánkban.
Intézményünkben a tanítás módszere a személyes átadáson (a tanárok maguk is a népzene avatott előadói) és eredeti felvételek hallgatásán - elemzésén alapul, megvalósítva Bartók intelmeit: "a parasztzene után vágyódó zenésznek nem szabad azt halott gyűjteményekben múzeumi tárgyként megismernie. A dallam lejegyzésekor éppen az semmisül meg, ami a parasztzenét élményszerűvé teszi a zenész számára".
Ily módon sikerülhet az, amire a korábbi időkben talán nem is gondoltak: a hangszeres és énekelt magyar népzene az új, városi közegben megtalálja helyét, egyén- és közösségformáló szerepet tölt be.
Az iskola jó alapot ad későbbi közép- vagy felsőfokú népzenei tanulmányokhoz is.

Az Óbudai Népzenei Iskola növendékei rendszeresen érnek el kiemelkedő eredményeket népzenei versenyeken, szerepelnek hazai és külföldi fórumokon.

Intézményünk állami finanszírozású alapfokú művészetoktatási intézmény, melyre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármelyik hasonló jellegű zeneiskolára.
Ennek megfelelően iskolánkba elsősorban általános iskolás korú gyermekeket várunk.
Alapfokú oktatási intézmény lévén, 22 év feletti fiatalok hangszeres képzését sajnos már nem tudjuk vállalni.
Felvételi meghallgatást minden év májusában tartunk, de szívesen látunk érdeklődőket ismerkedésre, beszélgetésre előzetes jelentkezés alapján megbeszélt időben.
Beiratkozás és a tandíj befizetése minden év szeptemberében.
 
Forrás: http://www.nepzeneiskola.hu/bemutatkozas.htm
 

A Budapestimami 2012 őszi "A mi iskolánk" című pályázata keretében sok szülő osztotta meg gyermeke iskolájával kapcsolatos tapasztalatait. Az akkor beküldött véleményeket ITT OLVASHATOD.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére