Még több program (börzék, nyílt napok, babamama - és kismama programok, táborok, strandok, játszóterek stb.) ITT!
Petrányi Luca: Futás Szent Margittal | Flaszter I. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennálé
Tudtad, hogy a Margitszigeten élt és nyugszik Árpád-házi Szent Margit? Petrányi Luca futó tárlatvezetésén Kodolányi János: Boldog Margit című történelmi regényéből, narráción és képzőművészeti zászlókon keresztül ismerheted meg a szent életét, amiben épp olyan fontos szerepet játszott a kitartás, az önfegyelem, az extremitás, és a kihívások, mint ahogy a futás jelen lehet a te életedben is.
A közös bemelegítést, Petrányi Luca köszöntőjét követően a saját tempódban futhatsz, majd közös nyújtással zárjuk az eseményt. A Margitszigeti Atlétikai Centrumban 1200 Ft-ért lehetőség van öltözőszekrény és zuhanyzó használatára.
Közös futás időpontjai:
2023. szeptember 24. 17:00, Margitsziget, futókör
2023. október 21. 11:00, Margitsziget, futókör
2023. szeptember 22. - október 23. között egyénileg futva is elmélyülhetsz Szent Margit életében a kihelyezett QR kódos narráció meghallgatásával és a futókörön 500 méterenként megjelenő képzőművészeti zászlók segítségével.
A projektről:
Lehetséges-e a sportszerű futás során jobban megérteni Szent Margit életét? Petrányi Luca projektje az egykori Nyulak Szigete névadójának elfeledett történetét dolgozza fel kortárs megközelítésből. Árpád-házi Szent Margit, a domonkos apácáknál töltött életének főbb állomásai elevenednek meg a sziget futóköre mentén, tizenegy zászlón keresztül.
Szent Margit halála után, a szigeten lévő sírjának csodatevő és gyógyító erőt tulajdonítottak a korabeli emberek, amelyet az élete során gyakorolt önfegyelem és önsanyargatás, a másokkal való empátia és a mindenen átívelő, olykor saját magát is veszélyeztető hit keretezett. Petrányi Luca viaszos batik technikával készült textíliákat helyez el a Margitsziget futóköre mentén, amelyek – Kodolányi János: Boldog Margit című műve alapján – a legmeghatározóbb epizódokat jelenítik meg absztrahált módon a szent életéből.
A futóközösséget, mint elsődleges befogadókat megcélozva és őket a projektbe aktív emlékezőként bevonva, a művész kiemelt szándéka, hogy párhuzamba állítsa a futás során megtapasztalt egyszerre kimerült és energetizált, valamint kontemplatív állapotot Szent Margit önfeláldozó és aszketikus életével. A futás során tapasztalt fizikai megterhelés egy másfajta nyitottságot adhat a befogadónak és egy mélyebb kapcsolódás, azonosulás jöhet létre a királylányból szerzetessé váló Margit a városi legendáriumból feledésbe merülő alakjával.
Futás közben a művész által a Kodolányi regényből kiemelt epizódokat hanganyag formájában is meg lehet ismerni, amely további rétegekkel gazdagítja a szent történetét. A vele való kollektív azonosulás egy, a megnyitó napokban megvalósuló közös futás során válik teljessé.
A projekt a Flaszter - 1. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennále keretében valósul meg a Budapest 150 programsorozat részeként Budapest Főváros Önkormányzata támogatásával, a BTM Budapest Galéria lebonyolításában.
- Budapestimami -