Jelenlegi hely

Újbudai Montágh Imre Óvoda

 
Cím: 1116 Budapest, Rátz L. u. 73-75.,
Telefon: 204-7032

Óvoda

Az óvoda az Újbudai Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda, Fejlesztő Nevelés-oktatást Végző iskola és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola részeként működik, a Rátz László utca 73-75. alatti telephelyen.

 Intézményünk sajátos nevelési igényű, enyhe és középsúlyos értelmi fogyatékos, autizmus spektrum zavarral élő és halmozottan sérült gyermekek speciális óvodai nevelését és fejlesztését látja el.

 Az óvoda 1977-ben készült, többfunkciós, kertes, földszintes épületben kap helyet. A kert parkosított, játszószerekkel felszerelt. Az épület óvodai részéhez két csoportszoba, öltöző, mosdók, tornaszoba, egyéni fejlesztő szoba és étkező tartozik.

A csoportszobákban és a tornaszobában a szokásos óvodai berendezéseken túl a speciális fejlesztéshez szükséges eszközök is megtalálhatók.

 Mindkét csoportban 2 óvónő, 1 gyógypedagógiai asszisztens és 1 dajka dolgozik. A speciális egyéni és kiscsoportos fejlesztéseket iskolánk gyógypedagógusai látják el.

 A gyermekek a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Szakértői Bizottsági Tagintézménye által kiadott Szakértői Vélemény javaslata alapján nyerhetnek felvételt. A gyermek felvételét személyes megbeszélés alapján a szülő kéri, a gyermeket előjegyzésbe vesszük, számára egyéni vagy csoportos, játékos pedagógiai megfigyelést tartunk. A felvételről az óvodai tagozat vezetője az intézmény igazgatójával közösen dönt.

Óvodánk nevelési alapelvei

Óvodánk egy többcélú, összetett gyógypedagógiai intézmény része, ennek alapján az óvoda nevelésfilozófiai alapelvei megegyeznek az intézmény Pedagógiai Programjában leírtakkal.

Az óvodai nevelésben alapelv - az Óvodai nevelés országos alapprogramjával összhangban -, hogy a gyermeki személyiséget elfogadás, tisztelet, szeretet, megbecsülés és bizalom övezi. A nevelés lehetővé teszi és segíti a gyermek személyiségfejlődését, a gyermek egyéni készségeinek és képességeinek kibontakoztatását.

Az óvodai nevelés az alapelvek megvalósítása érdekében gondoskodik a gyermeki szükségletek kielégítéséről, az érzelmi biztonságot nyújtó derűs, szeretetteljes óvodai légkör megteremtéséről, a testi, a szociális és az értelmi képességek egyéni és életkor-specifikus alakításáról. Biztosítja a gyermeki közösségben végezhető sokszínű - az életkornak és fejlettségnek megfelelő - tevékenységeket, az emberi értékek közvetítését, a gyermek egészséges fejlődéséhez és fejlesztéséhez szükséges személyi és tárgyi környezetet.

Pedagógiai programunk tartalmazza azokat a fejlesztő, korrekciós, habilitációs, rehabilitációs és terápiás célú pedagógiai eljárásokat, amelyek az akadályozott egyéni fejlődés kompenzálása érdekében segítik a személyiség, valamint a kognitív képességstruktúra egyéni lehetőségeinek széles körű kibontakozását.

A gyógypedagógiai nevelési folyamat irányítója és szervezője a gyógypedagógus, aki együttműködik a gyermekkel foglalkozó szakemberekkel, a szülőkkel és a családdal. A hatékony együttműködés érdekében, a szülőket partnerként kezelve, megismeri igényeiket, elvárásaikat. Pedagógiai megfigyeléseire és a szakértői véleményre alapozva segít értelmezni a gyermek viselkedését, reális képet alkotni állapotáról, fejlesztésének lehetőségeiről és korlátairól.

A középsúlyos és enyhe értelmi fogyatékos gyermekek óvodai nevelésének alapelvei

Az alapelvek az egyéni sajátosságokat figyelembe véve, a kis lépések elvét követik, az állandóságot és a folyamatosságot szolgálják.

A spontán tanulás nehezítettsége miatt tudatosan kiépített feladathelyzetekre van szükség. A cselekvésbe ágyazott gondolkodást figyelembe véve olyan képességfejlesztést kell megvalósítani, mely kellő időt, alkalmat biztosít a nagy- és finommozgások kialakítására, fejlesztésére, a non-verbális és verbális kommunikáció fejlesztésére, az akadályozott, megkésett beszédfejlődés korrekciójára, önkiszolgálásra, a játéktevékenység fejlesztésére, a kognitív funkciók, valamint a szociális viselkedésminták kialakítására és fejlesztésére.

Az autizmus spektrum zavarral élő gyermekek óvodai nevelésének alapelvei

Az autizmus spektrum zavarral élő gyermekek óvodai nevelésének céljai kiegészülnek a speciális igényekből adódó célokkal.

Fő feladat az egyéni képességek, az egyéni fejlettségi szint mellett elérhető legteljesebb szociális adaptáció és önállóság feltételeinek megteremtése. Ennek érdekében cél:

  • a sérült készségek kompenzálása, a fejlődésben elmaradott készségek habilitációs fejlesztése, a másodlagos problémák kezelése,
  • az inadekvát viselkedések kialakulásának megelőzése, illetve korrekciója, a mindennapi gyakorlati készségek speciális módszerek segítségével való tanítása,
  • az autizmus specifikus, augmentatív, protetikus környezet, eszközök, módszerek és szokásrendszer kialakítása és használatának elsajátíttatása

  Fejlesztési területek és feladatok a gyógypedagógiai óvodában

- Az önkiszolgálásra nevelés feladatai: a tisztálkodás, az öltözés-vetkőzés, az étkezés, az egyszerű munkavégzés, a szobatisztaságra nevelés terén minél nagyobb önállóságra nevelni az óvodás gyermeket.

- A mozgásfejlesztés feladatai: az alapmozgások kialakítása, korrigálása, a koordinációs zavarok, a mozgásos ügyetlenség csökkentése, a testi-lelki harmónia, a jó pszicho-motoros állapot elősegítése.

- Az anyanyelvi nevelés feladatai: a beszédmegértés fejlesztése, az aktív beszéd indítása, fejlesztése, illetve speciális megközelítési móddal, kis lépésekkel, minden érzékszerv egyidejű bevonásával a szűkebb környezet megismertetése, egyszerű mesék, versek, mondókák megtanítása.

- A vizuomotoros készség fejlesztése: a vizuális és taktilis észlelés, a testséma fejlesztése a szem-kéz koordináció, az alakállandóság, az alak-háttér felismerő képesség fejlesztése, a téri tájékozódás fejlesztése, a helyes ceruzafogás megtanítása, az ábrázoló kedv felkeltése, technikák, eszközök megismertetése.

- A játékra nevelés feladatai: az adekvát játékhasználat elsajátíttatása, a gyakorló, konstruáló és elemi szerepjátékok megismertetése, az egymás melletti és együttes játék megvalósítása, énekes-verses népi játékok játszása.

- Az egyéni fejlesztés: az adott gyermek fejlettségi szintjének megfelelő képességfejlesztést, a lassabban haladó, valamint a csoport átlagánál jobb képességű gyermek egyénre szabott terápiáját jelenti.

- A zenei nevelés alapjai: egyszerű ritmusú versek, mondókák segítségével a ritmus, a zenei hallás fejlesztése.

Forrás: http://www.montagh-bp.sulinet.hu/index.php/ovoda

 

A Budapestimami 2012 őszi "A mi óvodánk" című pályázata keretében sok szülő osztotta meg gyermeke óvodájával kapcsolatos tapasztalatait. Az akkor beküldött véleményeket ITT OLVASHATOD

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére