Jelenlegi hely

Járatlan utakon – Filmajánló

„Ha túlélem, gyalog szelem át Franciaországot.” Igaz történet egy íróról, aki a mélybe zuhanása után a rohanó életét hátrahagyva elindul az ismeretlen, lakatlan utakon. A csodaszép természeti képeket nézve a belső utazásnak is részesei leszünk.

Nyári moziélményemet szeretném megosztani. Ez nem egy látványos kalandfilm tele akciókkal, hanem lassú a cselekmény. Gyönyörű tájak, természet, önismereti utazás, komfortzónából kilépés, szabadságvágy, újrakezdés, saját utunk megtalálása…

A történetet két mondatban össze lehet foglalni: egy negyvenes pasas – aki sikeres író és nagykanállal falja az életet – egy éjszaka részegen lezuhan az emeletről és kómába esik. Életben marad, és amikor lábra tud állni, elhatározza, hogy keresztülgyalogol Franciaországon mintegy 1300 kilométert, majd a tervét tett követi.

A belső utazás kevésbé látványos, de magával ragadó és felemelő élmény.

A Járatlan utakon című film Sylvain Tesson francia író és utazó valós eseményeken alapuló története alapján készült. Főhősünk, Pierre (akit az Oscar-díjas Jean Dujardin alakít) egy népszerű író, Párizsban él, sokat utazik, szereti az extrém sportokat és a fergeteges bulikat (a nőket sem veti meg). A kötöttségektől menekül, mindig a saját feje után megy, azt hiszi, hogy bármit megtehet.

Egyik éjszaka a barátjának a lakásába nem a hagyományos módon, az ajtón megy be, hanem kívülről felmászik az emeleti ablakpárkányra – mindezt ittas állapotban – majd a magasból lezuhan és összetöri magát.

Túléli a balesetet. Amikor magához tér a kómából, nagyon nehezen tud lábra állni. Elhatározza, hogy nagy útra indul, Provence-tól egészen a Mont-Saint-Michel-szigetig gyalogol, összesen 1300 kilométert. A környezetében az orvos és a barátok is próbálják lebeszélni az „őrült” ötletéről, de ő úgy gondolja: „Akkor fogok megőrülni, ha nem megyek.”

Kiszabadul a „halott képernyők fogságából”, a komfortos életéből és egy hátizsákkal elindul a „járatlan” ösvényeken a természetbe. Franciaország szép vidékein, hegyeken, mezőkön, erdőkben vezet az útja. A táj szépségének bemutatása a természetfilmekre emlékeztet.

Időnként találkozik a kis falvak lakóival, a mező állataival, közelről megismeri a francia vidék eldugott településeit. Útitársak is szegődnek hozzá egy-egy rövid szakaszon, idegenek és régi ismerősök is.

Magányos estéken a tűz mellett ülve lejegyzi a csendben megszülető gondolatait, érzéseit (ebből később könyv születik), feltörnek benne a régi emlékek, valamint új felismerésekre jut. Nézőként együttérezhetünk a fizikai fájdalmakat és lelki vívódásokat átélő főszereplővel, aki keresi az útját, újragondolja az életét.

Velünk is megtörténhet, hogy egy hirtelen bekövetkező esemény vagy trauma alapvetően megváltoztatja a dolgokat. Talán átéltük már, hogy a nehéz helyzetekben formálódunk leginkább.

Magasságokon és mélységeken keresztül vezet az út, közben a gyógyulás folyamata csendben zajlik.

Végül elérkezünk a végtelen óceánhoz…

Járatlan utakon, Sur les chemins noirs
16 éven aluliak számára nem ajánlott francia dráma
előzetes

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére