A felmérésben 500, 16-25 év közötti magyar fiatalt kérdeztek meg. Kiderült, a 25 év alattiak legalább hetente egyszer élnek nemi életet, a korosztály negyede még soha nem használt semmilyen fogamzásgátló módszert, sürgősségi fogamzásgátlásra viszont minden tizedik fiatalnak szüksége volt az elmúlt egy évben.
Mi állhat az elkeserítő statisztika hátterében?
A kutatás kérdéseire adott válaszok alapján a legtöbbször a szülői támogatás és a felvilágosítás hiánya áll a felelőtlen viselkedés hátterében. A megkérdezettek egy része azt is elmondta, hogy nem tudja, milyen eszközök állnak a rendelkezésére.
A szex még napjainkban is tabu. Sok szülő titkon abban reménykedik, hogy az intimitás, a párkapcsolatok, a szex, a fogamzásgátlás témája még odébb van, ráér róla beszélni a gyermekével – ha egyáltalán megvannak hozzá a megfelelő szavai. Pedig ebben az esetben is tanácsos megelőzni a bajokat, vagyis felkészíteni, terelni a fiatalokat, nem pedig utólag próbálni helyretenni, ami már rossz irányba fordult. Sok esetben egy haver, barátnő, vagy a neten elérhető film gondoskodik a „felvilágosodásról”.
A szexuális felvilágosítás nem csak a szülők, minden osztályfőnök mumusa is.
Pedig a fiatalokat igenis foglalkoztatja a téma. De természetesen teljesen másról és máshogy kell beszélni egy osztálynyi 13 évessel, mint 18 évessel. Magyarországon nem része a tantervnek a szexuális nevelés, a tanároknak, ifjúsági szakembereknek számára nem áll rendelkezésre használható szexuális nevelési kézikönyv.
Pedig van jó példa is
A 2014/2015-ös tanévben 66 vajdasági középiskolában már bevezették a szexuális nevelés tantárgyat az iskolákban. A program elindításakor az volt a cél, hogy csökkentsék a fiatalkori terhesség-megszakítások számát, amely a tartományi kormányzat hivatalos adatai szerint eléri az évi ötvenezret, de egyes becslések szerint akár ennek a kétszeresét is.
Szőnyi György, szülész-szakorvos a hvg.hu- nak adott korábbi interjúban arról beszélt, „az iskoláknak ez a téma csak egy kötelezően kipipálandó dolog, de nincs benne a szívük. Volt olyan kezdeményezés, hogy küldtünk az iskoláknak diákcsomagot: volt benne kiadvány, olvasnivaló, mintaóvszer, lányoknak intim higiénés eszközök, és volt olyan iskola a budai domboldalon, ahonnan az volt a visszajelzés, hogy kivették az óvszert a csomagból. Kérdeztük, hogy miért? A válasz az volt, óriási felháborodást váltana ki, hogy az iskola szexre buzdítja a gyerekeket.”
Magyarországon egészségtrénerek, alapítványok, a fiatalok szexuális nevelésével kapcsolatos csoportok segítségét vehetik igénybe azok az osztályok, tanárok, szülők, akik fontosnak tartják, hogy a felvilágosítás többről szóljon, mint a biológia órán megtanult szaporodás.
Katona Réka, a fiatalok szexuális nevelésével foglalkozó Ars Erotica Alapítvány a Gyermeksorsok blognak arról számolt be, a 14-18 éveseknél az ismerkedés, a kezdeményezés, a szüzesség elvesztése visszatérő témakör, de a vágyaktól, érzésektől az abortuszkérdésig nagyon széles skálán mozognak a témák. A 2010 óta működő szervezet sok területen, különféle célcsoportokkal dolgozik, de mindegyikben közös, hogy olyan nevelési helyzeteket teremtsen, ahol szabadabban tudnak beszélgetni a szexualitásról. Tartanak tanárképzéseket és együttműködnek különböző szakmaterületekkel, ebben az évben például értelmi fogyatékos fiataloknak tartottak szexualitás fókuszú önismereti csoportot.
Hiedelmek a tudás helyett
Séllei Györgyi szexedukátor, az alapítvány munkatársa a hvg.hu-nak arról is mesélt, hogy „embertelen mennyiségű tévhit él a fejekben. A fiatalok azt gondolják, hogy az első szexuális együttlét alkalmával nem lehet teherbe esni, illetve hogy azt a lányt, aki még nem menstruál, nem lehet teherbe ejteni”. A szakember szerint nem is várható el, hogy ennyi hibás feltételezés mellett felelősségteljes szexuális magatartás alakuljon ki.
Szakérők egybehangzó véleménye, hogy a szexuális felvilágosítás alkalmával kulcsfontosságú a tréner személye: a szakmai tudáson, felkészültségen felül rendkívül sokat számít, hogy értsen a gyerekek nyelvén, képes legyen átadni az információkat úgy, hogy azokat a fiatalok meg is fogadják, hiteles legyen, akár szórakoztató.
Kriston Andrea egészségtanár, a szexuális neveléssel foglalkozó kamasz-program vezetője azt vallja, egy külső szemlélő, különösen, ha szakember, sokszor tárgyilagosabban tud a kényes témákról beszélni, mint egy hozzátartozó. Az általa vezetett program lényege a kamaszok felkészítése az alhas tudatos védelmére, a szexuális élet kudarcainak kivédésére, a felelős szexuális életre, nemi identitásuk felépítésére, intimitásuk ismeretére.
Szőnyi György, szülész-szakorvos szerint felmerül a kérdés, hogy ha a biciklizésnél van olyan rúd, amit a bicikli kerekei mögé rögzít a szülő, hogy ne dőljön el a gyerek, és megtanítja őt biciklizni, akkor szexelni miért nem? A szexuális nevelésnek fiúkra, lányokra és korcsoportra szabottnak kellene lennie, de most szinte mindig elkésünk a felvilágosítással…
Forrás: csalad.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges