Jelenlegi hely

Családi Nap a Közösségi Mezőgazdálkodásról 

Időpont: 2024. február 24., 14:00 -18:00 
Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, C épület, 1093 Budapest, Közraktár utca 4-6.

Az aktuális családi programokért KATTINTS IDE!
Még több program (börzék, nyílt napok, babamama - és kismama programok, táborok, strandok, játszóterek stb.) ITT!

Újra izgalmas szakmai előadásokkal, érdekes beszélgetésekkel, közösségi gazdaságok forgatagával, magbörzével és családi programokkal várnak mindenkit. Ha szeretnéd megtudni, hogy mi az a közösségi mezőgazdálkodás, vagy már tudod is, melyik gazdasághoz csatlakoznál, csak előtte megismernéd a gazdát személyesen is, ott a helyed!

A közösségi mezőgazdálkodás személyes együttműködés termelő és fogyasztó között, amelyben a gazdálkodással járó kockázatokat, felelősséget és a termést egy hosszú távú megállapodásban szabályozott módon közösen osztják meg. 

A gyakorlatban ez a következőképpen néz ki: a gazda vállalja, hogy egész évben a közösség tagjainak termel, míg a vásárlók vállalják, hogy átalánydíjért cserébe átveszik a terményeket. „Részes rendszerek” esetében a gazda mindent szétoszt a tagok között, ami nála megterem. A terményeket (lehet zöldség, tojás, hús) jellemzően hetente ugyanabban az időben és helyen lehet átvenni, amíg a szezon tart.

Február végén ünnepeljük a közösségi mezőgazdálkodás nemzetközi napját. A Tudatos Vásárlók Egyesületénél hagyományszerűen, idén is egy családi napon népszerűsítik a közösségi mezőgazdálkodást, bemutatják azokat a gazdaságokat, akik várják az új tagokat. Azoknak pedig, akik már tagok egy ilyen gazdaságban, lehetőségük van a találkozásra és a tapasztalatcserére.

Programok

Előadások, beszélgetések 

Előadások és beszélgetések a közösségi mezőgazdálkodáshoz kapcsolódóan. 

14.15-14.25 A szakmai program ismertetése, megnyitó  

14.30-15.40: A közösségi mezőgazdálkodás a jövő? Előadás és kerekasztal beszélgetés 

Hogyan küzdhetnek meg a közösségi gazdálkodók az újabb és újabb gazdasági nehézségekkel? Megoldást kínálhat a közösségi értékesítés – akár hosszabb távon, kiégés nélkül? Lesz elég tag, aki megengedheti magának a jó minőségű élelmiszert? Erről beszélgetünk majd több, mint 10 éves tapasztalattal a hátunk mögött és előre tekintve.  

14:30-14:55: A közösségi gazdaságok pénzügyi sajátosságai 2024-ben 

Dr. Havran Dániel, Rektori Szervezet / Oktatási rektorhelyettes – Oktatásmenedzsment, Budapesti Corvinus Egyetem 

14:55-15:40: Kerekasztal beszélgetés. A témáról beszélgetnek Dr. Havran Dániel a Budapesti Corvinus Egyetemtől, Dezsény Zoltán a Magosvölgy Ökológiai Gazdaság közösségi gazdája és Magyari Ildikó a Kertvárosi Kamra szervezője. 

15.45-16.40: A klímaváltozás kihívásai a mezőgazdálkodásban 

Aszály, fagy, szélvihar, özönvíz, változó évszakok. Nehéz úgy gazdálkodni, hogy egyre kiszámíthatatlanabb a környezet. Melyek azok a gazdálkodási módszerek, amelyek még így működnek és megoldást kínálnak? Milyen irányba induljon a gazda, ha egy közösségnek szeretne kiszámíthatóan termelni az év során?  

15:45-16:05: Gazdálkodói válaszok a klímaváltozásra  – felvezető előadás. Révai Mátyás – Magyar Agroökológia Hálózat

16:05-16:40: Kerekasztal beszélgetés. Vendégeink lesznek: Lengyel Zoltán a Táncoskert közösségi gazdálkodója, Payr Anna a Dunaszigeti Zöldségközösség gazdálkodója és Szilágyi Alfréd a Pallagvölgyi Biokert közösségi gazdálkodója.

16:45-17.40: Finom, jó minőségű és egészséges 

Az vagy, amit megeszel – tartja a mondás. De hogyan tudunk egészségesen táplálkozni, ha fontos számunkra a szezonalitás, a helyi élelmiszer és a jó minőség? Mely zöldségekben és gyümölcsökben találják a legtöbb vegyszermaradványt? Tényleg több a tápanyag a bioélelmiszerekben? Nyáron még könnyű, de mi a helyzet télen?

16:45-17:05: Mitől értékesek a bioélelmiszerek? – előadás. Györéné Kis Gyöngyi, az Ökológiai Mezőgazdálkodás Kutatóintézet kutatója, környezetgazdálkodási agrármérnök.

17:05-17:40: Kerekasztal beszélgetés a témáról Györéné Kis Gyöngyi kutató, Szabó Adrienn klinikai dietetikus, fenntartható táplálkozás szakértő és Szatmári “Főzelékes” Feri gasztroblogger részvételével.

17:45 Tombola a nyomozós játékban résztvevőknek 

 Aula – közösségi tér 

14:00-18:00 Közösségi gazdaságok bemutatkozása
Akikkel személyesen is találkozhattok: Biokert Szigetmonostor, Birs Közösség, Dunaszigeti Zöldségközösség, Ezerjó Farm és Vendégház, Nádland Farm,  Ökokeszi Kisdomb, Pallagvölgyi Biokert, Panoráma Ökokert, Szandaszögi Ökokertészet, Tamás Gazda Vegyszermentes Gazdaság, Táncoskert, Terápiás kert, Vándorkovász Porta, Virágosélet Zöldségközösség és a Zöld Almárium Ökotanya

A résztvevő gazdaságok listája folyamatosan frissül.  

14:00 – 17:30 Ismerd meg a gazdát! – nyomozós játék felnőtteknek 

14:00 – 18:00 Tanácsadói pult- gyakorlati információk az érdeklődő gazdáknak és vásárlóknak tapasztalt közösségi gazdától 

A standnál tapasztalt közösségi gazdákat lehet kérdezni. Ha érdekel, hogy milyen zöldséget termelnek a közösségi gazdaságokban; hogyan alakul egy év és ezt a gazdák miként tervezik meg; hogyan érdemes a vetéstervet összeállítani; hogyan számolják ki a gazdák az árat/megéri-e egy közösségi gazdasághoz csatlakozni vagy kinek való ez a modell; akkor kérdezz nyugodtan!

Nagy terem 

14:00 -17:30 Vidd magaddal! kreatívkodás felnőtteknek és gyerekeknek 

Hozz magaddal üres mini befőttes üveget és saját vászonszatyrodat/pólódat 

  • fűszersó készítés 
  • téli teakeverék készítés 
  • szatyor és pólófestés 

Táncterem

14:00 – 17:30 Kreatív gyerekprogramok 

Ragasztás-nyomdázás technikával gyümölcsöstál készítése Huzián Zsófi vezetésével.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

További infó

- Budapestimami -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan éljük túl a hőséget?

Hogyan éljük túl a hőséget?

Valahogy muszáj lesz. És bár az idei nyár (eddig) kegyesebb hozzánk, mint a tavalyi, a 38°C azért már alkalmas a nyugalom megzavarására. A szenvedés pedig csak a mazochistákat villanyozza fel, a többiek megoldások után kutatnak.
Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.

Partnereink

Tehetségműhely Közhasznú Alapítvány
NOE
Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom
Családháló
Képmás Magazin
Ugrás az oldal tetejére