Július 4-től lehet jelentkezni a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hűtőcsere programjára. A hivatalosan a családok energiafelhasználásának csökkentését, és a rezsi mérséklését is szolgáló Otthon Melege Program keretében nyújtott 500 millió forintos állami támogatás azt jelenti, hogy több mint 10 ezer család juthat legfeljebb 45 ezer forintos segítséghez, ha új, energiatakarékos hűtőt vagy fagyasztót vásárol. A piacon kapható készülékek azonban nem csak árban, de minőségben, fogyasztásban és használhatóságban is széles skálán mozognak. Nem mindegy, hogyan választunk közülük.
Egy tíz éves hűtő a CECED Magyarország és GfK Hungária felmérése szerint – és ez az hazai készülékek átlagéletkora –, akár 400 kilowattórát is fogyaszthat évente. Az ennél öregebb frizsiderek fogyasztása pedig ennek akár a duplája is lehet. Ha egy ilyen nagyon öreg hűtőt a mostani legmodernebb – mindössze 150 kilowattórás fogyasztású – berendezésre cserélünk, azzal akár 30 ezer forintos áramspórolást is elérhetünk egy év alatt. De már egy átlagosan öreg, 7-12 éves hűtővel szemben is évi 10 ezer forintos megtakarítást jelentenek a modern, energiatakarékos hűtők az éves áramfogyasztásban. Ez azt jelenti, hogy egy új hűtő néhány év alatt behozhatja az árát, az Otthon Melege Program segítségével pedig még rövidebb lehet ez az idő. Mindez persze csak akkor igaz, ha valóban a legjobban takarékoskodó A+++ jelzésű készüléket vásárolunk.
Az energiatakarékosság több összetevő eredménye lehet. A modern hűtők kompresszorai eleve kevesebb áramot fogyasztanak, maga a borítás és szigetelés is hatékonyabb, mint a régebbi gyártmányoké, ráadásul feltétlenül jobb egy elöregedett készülék szerkezeténél. A korszerű berendezések azonban emellett automatikusan képesek érzékelni a külső hőmérsékletet, és hatékonyan aszerint szabályozni a hűtési folyamatot és az áramfelhasználást. Érdemes a Total No Frost jelzést keresni az üzletekben. Az ilyen gépekben ugyanis nem fordulhat elő jegesedés, amely a még jól működő kompresszor esetében is többletfogyasztást okozna, ráadásul a jég miatti leolvasztás, és újra beüzemelés további többlet áramfogyasztást okoz.
A modern hűtők mindemellett képesek arra is, hogy polconként, szintenként változtassák a hőmérsékletet. Így az alsóbb polcokon megoldható az igazán kényes tejtermékek és húsfélék tárolása, miközben a nagyon hideg hőfokot nem kívánó élelmiszereket tarthatjuk néhány Celsius fokkal magasabb hőmérsékleten a felsőbb szinteken. Ezzel szükségtelenné teszik azt, hogy mi magunk állítgassuk a hűtő teljesítményszintjét, sok esetben fölöslegesen sok energiát fogyasztva. A takarékoskodás mértékén javíthat az is, ha minél kevesebb élelmiszert kell kidobnunk. Éppen ezért gyártanak ma már olyan készülékeket, amelyek képesek külön mikroklímát biztosítani a húsoknak vagy a zöldségeknek: így növelve az eltarthatóságuk idejét.
Hogy a korszerű A+++ képességű készülékek közül melyiket választjuk, az már ránk van bízva. Azonban érdemes tudni, hogy az európai uniós vizsgálatok egyértelműen igazolták, hogy az energetikai hatékonyságon túl ezen gépek között is nagy minőségi különbség lehet. Az elsődleges árbefolyásoló tényező persze a méret, de még két azonos méretű hűtő között is nagy lehet a különbség a felhasznált alapanyagok tekintetében. Ez pedig azt jelenti, hogy az újként csodás készülék az árszint arányában egészen más állapotokat mutathat néhány év múlva. Az elavulás sokkal gyorsabban következik be az olcsó gépeknél: hamarabb törnek a műanyagok, esztétikai problémák is hamarabb jelentkeznek, ami azonban igazán fájhat, hogy az olcsó gépek lelke, a kompresszor is hamarabb romolhat el. Az egyik brit fogyasztóvédelmi szervezet több ezer hűtőre vonatkozó vizsgálata azt mutatta ki, hogy a mai modern hűtők olcsóbb kivitelei csupán 6-8 évig képesek az új korukban jelzett energiahatékonysági mutatók teljesítésére, és 6 éves kor felett gyakoriakká válhatnak a meghibásodások. Rendszeres karbantartás nélkül pedig néhány év után akár lényegesen többet is fogyaszthatnak, mint új korukban.
A hamarosan induló támogatási program felső összeghatára nem véletlenül nem jár bármilyen új hűtőszekrényre. A 45 ezer forintos összeget úgy kalkulálta ki a szaktárca, hogy az nagyjából egy új A+++ jelzésű gép árának 50 százalékát fedezi. A++ esetében az összeg ezért már csak 35 ezer forint, A+ jelzésű készüléknél pedig csupán maximum 25 ezer forint. A támogatásért pályázatot kell benyújtani, ennek módja azonban egyáltalán nem bonyolult.
Ügyfélkapus regisztráció persze mindenképpen kell hozzá. Azonban ha ez megvan, nyugdíjasok, nagycsaládosok elektronikus úton nyújthatják be július 4-től a kérelmeiket. Ha két nap alatt ebből a körből nem merül ki a félmilliárdos keret, július 6-tól már bármely magánszemély pályázhat a támogatásra a keret kimerüléséig, de csak akkor, ha korábban nem vett igénybe háztartási gépre vonatkozó támogatást.
Forrás: csalad.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges