Jelenlegi hely

5 népszerű kirándulóhely a Vértesben

Mi lehet az a program, ami aktív, feltölt energiával, támogatja az egészségünket, nyugtatja a lelkünket, és nem mellesleg nyitva is van? Az erdő! A verteserdo.ho oldalon találtunk néhány izgalmas helyet, amiket érdemes felkeresni.

Panoráma tanösvény, Csákberény

A 4,6 km hosszúságú, – a Vértes talán legszebb kilátását nyújtó magaslati pontját is érintő – Vértesi Panoráma tanösvény ingyenesen és szabadon látogatható. Végigsétálva rajta, a talajviszonyoktól és domborzattól függően sziklagyepek, karsztbokorerdők, száraz tölgyesek, gyertyános-kocsánytalan tölgyesek, bükkösök, cseresek, kultúrerdők váltják egymást.

A tájékoztató táblák segítségével az erdőgazdálkodás szakterületébe nyerhetünk betekintést. Igazi vadmegfigyelőkké válhatunk, hiszen – a kezdő táblától alig 400 méterre – a tanösvény egy leágazásaként kialakított szóróval, etetővel, sózóval, illetve 15 férőhelyes magaslessel ellátott vadmegfigyelő pont várja a türelmesebb kirándulókat. A megfigyelőhely, az őszi szervezett szarvasbőgés-túrák helyszíne is. 

GPS: 47.355569, 18.322182

Tipp: Figyeljük meg a különböző erdőtársulásokat egymás utáni váltakozását, melyek itt különösen jól észrevehetőek!

„Ezerjó borút”, Csákberény-Csókakő-Mór

Csákberényről a borútra térve érjük el Orondpusztát, ahol a gyermekeknek igazi tanyasi élményekben lehet részük, az állatsimogatás, a felhőtlen ugrabugrálás szalmabálákon egyaránt jó móka. A sajtkóstoló pedig a felnőttek elismerését is kivívja. A magyar tarka tehenek a Vértes Tájvédelmi Körzet tiszta rétjein legelnek, ezért kiváló minőségű tejet adnak.

Rövid séta vagy kellemes erdei kirándulás után a Borúton haladva ódon vagy épp felújított pincék teszik romantikussá a tájat, mindezt fokozva a fölöttük magasodó sziklakibúvásokkal tördelt Vértes hegység. Alkalomadtán betérve egy-egy borospincébe, megízlelhetjük a hegy nedűjét, az ezerjót, hazánk legkisebb borvidékén a Móri Borvidéken. 

GPS: Kezdőpont (Csákberény): 47.348334, 18.321951
Végpont (Mór): 47.401410, 18.224549

Tipp: Pattanjunk biciklire! A Borút aszfaltos kerékpárúttá bővült 2015-ben, így majdnem 9 km-en kerekezhetünk.

Csókakő Vára

Már a 81-es főútról kiszúrhatjuk az impozáns várat, melyet a Csák nemzetség építtetett a XIII. század második felében. A család bukását követően, közel 100 évig királyi vár volt, majd (XV. század elején) Zsigmond király a Rozgonyi családnak adományozta. Később a Kanizsaiak kezébe került, majd a Nádasdy család tulajdona lett. A török ostromot sajnos Csókakő sem bírta, egy év után elesett. 1544-1687-ig fontos török végvár volt.

Miután a törököket kiűzték a várból, rövid ideig használták, majd – sok magyar várhoz hasonlóan a századforduló után sorsára hagyták. A falak fokozatosan omlottak le, köveit elhordták, mígnem a 90-es évekre életveszélyessé vált a terület. A község kezébe vette a vár sorsát: állagmegóvási munkálatok 1996-ban kezdődtek meg, majd évről évre rekonstrukciós munkálatokat is folytattak. A várban jelenleg is folynak feltárások, és felújítás.

GPS: 47.360400, 18.277303

Tipp: A várréten játszótér, sütögetős pihenő hely is található, így a házi szalonnát ne hagyjuk otthon! Ha utána édességet ennénk, nem kell messzire menni, hiszen itt sütik a környék legfinomabb kürtöskalácsát!

Szarvas-kút

A nevéből is kitalálhatjuk, hogy ezúttal egy piknikezésre vagy akár sütögetős táborozásra is tökéletesen alkalmas pihenőhelyhez értünk. Erdei bútorok, kiépített tűzrakó- és bográcsozó hely mellett egy forrás is csordogál.

GPS: 47.504561, 18.411558

Tipp: Egy bivakszállást is találunk itt, mely tökéletes menedék a kintalvós kirándulásokhoz.

Körtvélyesi kilátó

A kilátó a Vértes és a Gerecse hegység találkozásánál, a Gerecse Natúrpark területén, a Kis-Kopasz-hegy tetején található, körülötte magashegységet idéző, alhavasi jellegű növényritkaságok rejtőznek, melyeket a kilátóhoz felvezető úton közelről, csúcsán álló – különleges háromszög alakú vörösfenyő borítású – kilátóból pedig távolról csodálhatunk.

A 16 méter magas erdei kilátóból lenyűgöző panoráma nyílik Tatabányára. Az éles szeműek kivehetik még a Turul madár kiterjesztett, innen nézve aprócska szárnyait is, míg onnan jobbra, végigpásztázva a hegygerincet tekintetünk a Ranzinger Vince kilátó 30 méteres fémszerkezetén akadhat meg. A magasból rálátunk a Vértes legmagasabb pontjára, a Nagy-Csákányra (487 m) is. Északra tekintve a Tatai medence terül el alattunk, felette pedig gyönyörködhetünk az egész Gerecsében. Tiszta időben ellátni akár a Dunáig. 

GPS: 47.517991, 18.449823

Tipp: A kilátót, a hegy tövéből gyalog indulva közelítsük meg, hiszen az erdei utak rendkívül ingoványosak lehetnek. Itt is van lehetőség egy kis pihenésre, piknikezésre.

Forrás: Vérteserdő

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére