Jelenlegi hely

Corvin Mátyás Gimnázium és Szakközépiskola

Cím: 1165 Budapest, Mátyás király tér 4.
Tel.: 407-9900
E-mail: matthias@corvin.c3.hu
Web: http://www.corvinsuli.hu/site/

Iskolánkról

Az iskola története az 1932/33-as tanévvel indult, épülete - illetve annak elődje - azonban jó fél évszázaddal idősebb.

Az iskola jelenlegi épületének a helyén 1881-ben egy favázas, téglából épült emeletes vendégfogadó állt. 1894-ben a fogadót két szilárd építésű nagy oldalszárnnyal bővítették ki, melyek közül az egyikben bál- és hangversenytermet alakítottak ki. 1903-ban a középső ? eredeti ? épületrészt lebontották, és szilárd építőanyagokból újjáépítették. Így alakult ki a Park-szálló épülete, mely a Mátyásföldi Nyaralótulajdonosok Egyesületének vagyonához tartozott.

A növekvő lakosságszám és Mátyásföld önállósodása miatt felvetődött egy gimnázium létesítésének a gondolata. Mivel a régi vendéglő épületében működő Park szálló fenntartása nem volt elég gazdaságos, az épület megfelelőnek mutatkozott a jövendő gimnázium elhelyezésére.Ebben az épületben indult 1932 szeptemberében az első tanév. Az épületben kezdetben az iskolán kívül más intézmények is működtek (mátyásföld-cinkotai kaszinó, a mátyásföldi községháza, a postahivatal, a díszteremben mozi, vegyesbolt, magánlakások), amelyek később aztán fokozatosan megszűntek. 1935-ben a bálterem helyén (egy szinttel lejjebb süllyesztve) kialakították a tornatermet. A Mátyásföldi Egyesületi Corvin Mátyás Gimnázium a világháború végéig nyolcosztályos fiúgimnáziumként működött, a kis számú lánytanuló csak külön engedéllyel járhatott az iskolába.

A II. világháború idején, 1944 decemberében a bevonuló szovjet csapatok foglalták el az iskola épületét. Az épületben súlyos károk keletkeztek (a tornatermet például istállóként használták), az iskola felszerelése, iratanyaga csaknem teljesen elpusztult. Az épületet az 1945/46-os tanévre úgy-ahogy helyrehozták, de állapota később fokozatosan romlott. 1945-től az iskola négyosztályossá vált. 1950-es évektől a kommunista, szocialista ideológia határozta meg működését. A görög, latin, német nyelv helyére az orosz került, a gimnazistáknak pedig a hat tanítási nap egyikét ?termelő munka? elsajátításával kellett tölteniük az Ikarusban, majd pedig az Elektronikus Mérőkészülékek Gyárában.

Az 1961/62-es tanévben a gimnáziumi osztályok mellett elindult a szakközépiskolai (elektrotechnikai) képzés is, sőt az 1964/65-ös évtől kezdve gimnáziumi osztályok már nem is indultak. 1969-től az iskola híradástechnikai szakközépiskolaként, majd szakmunkásképzési célú szakközépiskolaként működött tovább.

Az 1960-as években már 22 osztályos volt az iskola ? egyszerűen kinőtte az épületet. Hosszas előkészítés után megkezdődött az épület teljes felújítása, átépítése, mely 1969 és 1972 között zajlott. Ebben a három évben a tanítás a rákosszentmihályi Zalka Máté szakközépiskolában folyt. 1972-ben vehették birtokba a kibővített, teljesen felújított iskolaépületet új előcsarnokkal, lépcsőházzal (ide Benkő Ilona, Munkácsy-díjas keramikusművész 1975-ben elkészült plasztikus színezett samott faliképe került). Az épület jelentősen kibővült, egy szinttel magasabb lett ? ezzel együtt viszont a régi Mátyásföld egyik legszebb épületéből a korabeli szocialista realizmus ?remekműve? jött létre. Az 1970-es években alakították ki a ?kisépület? műhelytermeit, amelyek addig a földszinti termekben voltak.

1985-től műszaki szakközépiskola lett a Corvin, ahol elektronikai műszerészeket képeztek. A rendszerváltozással, az 1990/91-es tanévtől kapott helyet iskolánkban ismét a gimnáziumi képzés is, s működik azóta Corvin Mátyás Gimnázium és Műszaki Szakközépiskolaként. Ma az évfolyamonkénti négy osztályból három gimnáziumi (ebből 2004 óta egy nyelvi előkészítős), egy pedig informatikus (nyelvi előkészítős). A fentiekből is jól látható, hogy iskolánk ?arculata?, feladatköre milyen gyakran változott. E változásokat követte az iskola nevének és címerének gyakori módosítása is. (Erről és az iskolaépület történetének legkorábbi korszakáról a tanári szoba előtti tablókon láthattok képeket!)

Nehéz kiemelni az elmúlt 80 évből neveket, személyeket. A korábbi igazgatók közül leghosszabb ideig Vida József (1960-1986) és F. Megyesy Ágoston (1986-2006) irányította az iskolát. Az itt tanító tanárok közül jónéhányan voltak nemcsak szakmájukat szerető, lelkes pedagógusok, de kiemelkedő szakemberek, tudósok is. Sok, később országosan ismertté vált tanulója is volt a Corvinnak. Válogatott sportolók (Magyar Zoltán, tornász, olimpiai bajnok; Szuper Levente, jégkorongozó; Sára György, hegymászó; Tímár István, kajakozó), híres tudósok (Dr. Heltai György, kémikus), elismert művészek (Szersén Gyula, Nagy Zsolt, színészek) öregbítették iskolánk hírnevét.

Forrás: http://www.corvinsuli.hu/site/

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Nyári ötletelő – 67 tipp a szünidő túléléséhez

Nyári ötletelő – 69 tipp a szünidő túléléséhez

Mit csináljunk a gyerekekkel, amikor épp nincsenek táborban vagy a nagyinál és a családi nyaralás is messze van? Nem kell feltétlenül nyaralni menni ahhoz, hogy élményekben gazdag legyen a vakáció. Ehhez adunk inspiráló öteleteket!

Partnereink

Képmás Magazin
NOE
Tehetségműhely Közhasznú Alapítvány
Családháló
Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom
Ugrás az oldal tetejére