Kinél ne lenne otthon egy akár harminc vagy negyven éves Ablak Zsiráf vagy Pöttyös Panni kötet?
Az idén 70 éves Móra Kiadó több különleges programsorozattal ünnepli a kerek évfordulót. Januárban, a magyar kultúra napján indította útnak azt a kezdeményezést, melynek keretében 2020-ban minden hónapban egy magyarországi oktatási intézményt könyvcsomaggal ajándékoz meg. Az akció egész éves összértéke 500 000 Ft.
A kiválasztáshoz Facebook rajongói oldaluk követőinek segítségét kérik, akiknek javaslatai közül a hónap végén sorsolással választják ki a szerencsés intézményt. Januárban bölcsődék nevét várják. A következő hónapokban az óvodákra, általános és középiskolákra is sor kerül.
A Móra Kiadó története 1950-ben indult, ekkor alapították jogelődjét Ifjúsági Kiadó néven.1950 – 1989-ig ez a kiadó volt az egyetlen, mely kifejezetten gyermek- és ifjúsági irodalommal foglalkozott. Csak néhány cím az első év ikonikus könyvei közül: Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese, Fazekas Anna: Öreg néne őzikéje, Zelk Zoltán: A három nyúl, Petőfi Sándor: Arany Lacinak, Molnár Ferenc: A Pál-utcai fiúk, Cervantes: Don Quijote. Majd következtek a mára klasszikussá vált akkori kortársak: 1955-ben megjelent Fekete István Lutra című regénye, Weöres Sándor Bóbita című verseskötete, Szepes Mária első Pöttyös Panni-könyve is. Az Ifjúsági Kiadó 1957-ben vette fel a Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó nevet, s még ebben az évben megjelentette Fekete István: Tüskevár, Gazdag Erzsi: Mesebolt, Szabó Magda: Ki hol lakik? köteteit, illetve az akkor még Kispál Éva néven publikáló Janikovszky Éva első könyvét: Csip-csup címmel. A 60-as években újabb, mára klasszikussá vált könyvek születtek: Marék Veronika: Laci és az oroszlán, Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon, Fekete István: Vuk, Janikovszky Éva és Réber László műfajteremtő kötete: Te is tudod? címmel, elkezdett a Móránál publikálni Lázár Ervin és Csukás István. A 70-es években a Móra keménytáblás lapozóival nyitott a bölcsődés korosztály felé is. Megjelent Szabó Magda ikonikus regénye, az Abigél, az első Ablak-zsiráf és Tolkien: A babó című könyve, ami a magyarul elérhető fantasyirodalom első kiadványa. Bár a 80-as években általános tendencia volt az olvasásra fordított idő, kedv csökkenése, a gyermekkönyvek iránti kereslet emelkedett, ennek köszönhetően a kiadott művek száma évről évre nőtt. Ekkor jelent meg Nógrádi Gábor első gyerekregénye, 1984-ben pedig megérkezett a magyar olvasókhoz is Richard Scarry világszerte hatalmas népszerűségnek örvendő könyve, a Tesz-Vesz város. Bár 1967 óta tartó főszerkesztői éveit Janikovszky Éva a kiadó egyik legikonikusabb alakja 1981-ben hivatalosan nyugdíjba vonulásával lezárta, továbbra is a Móra szellemi vezetője maradt. 2003-as haláláig pedig minden erejével azon volt, hogy rendszerváltás legkritikusabb éveiben is egyben tartsa a Mórát. A Kerekítő könyvek és a Forrai Katalin-életmű újrakiadása okán jött létre a Móra MUSIC almárka, melyhez a zenével foglalkozó és/vagy zenei melléklettel rendelkező kiadványok tartoznak. A 2012-es évben a Csimota Kiadóval megalapította a Móra Kiadó Csoportot, melya kortárs gyerekirodalom alkotói, írók és illusztrátorok szellemi műhelye, a fiatal alkotók támogatója. Tagjai között a Cerkabella Könyvek, a Kék Egér Könyvek és a Berger Kiadó is megtalálható. Átalakulás ide vagy oda, de a Móra könyvei egyformán családtagok a kicsik és nagyok között egyaránt. |
„A Móra Kiadó a kezdetektől törekedett rá, hogy partnere legyen a szülőknek, nagyszülőknek, nevelőknek. Mindvégig a magyar irodalom és képzőművészet kiemelkedő alkotóival és elkötelezett szerkesztőivel dolgozott azért, hogy már a legkisebbek is minőségi kiadványokkal barátkozhassanak. Hogy olyan könyvek vegyék őket körbe, amik irodalmi és esztétikai szempontból is megmutatják azt az értéket, amit a könyv képvisel.
Fontos, hogy a jó könyvek mindenkihez eljussanak. Ezért is támogatunk évről évre oktatási intézményeket, könyvtárakat, jótékonysági szervezeteket, hiszen hatalmas segítséget nyújtanak abban, hogy azokhoz is eljusson a minőségi gyermek- és ifjúsági irodalom, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy rendszeresen könyvet vásároljanak” – mondta el Janikovszky János, a Móra Kiadó elnök-vezérigazgatója.
A Móra Kiadó születésnapi ünnepi tervei között szerepel majd a születésnapi év nyitásaként A Pál utcai fiúk-hangoskönyv megjelentetése, melyet, a Vígszínház azonos című darabjának Nemecseke, Vecsei H. Miklós olvas fel.
Októberben fény derül rá, ki kapja a következő Janikovszky Éva-díjat és még december előtt útjára indul a Fekete István születésének 120. évfordulója alkalmából összeállított új vándorkiállítás is.
ADL - Debrecenimami
Forrás: morakiado.hu, Móra Kiadó Facebook oldala
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges