Jelenlegi hely

És ha downos? – Gondolatok a Down-szindróma Világnapján

2006 óta tartják a Down-szindróma világnapját. A március 21-ei világnap célja az elfogadtatás és a törődés megerősítése a társadalomban, valamint az, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet.

Ezen a napon érdemes nekünk is végiggondolni, mi hogy állunk az elfogadással?

Az a tapasztalatom, hogy nem vagyunk jók a szokatlan helyzetek kezelésében. Nem tudunk mit kezdeni a szituációval, ha valaki más. Nem találjuk a szavakat, nem tudjuk, mit kellene mondanunk. Kínosan feszengünk, félrepillantunk, és alig várjuk, hogy végre véget érjen a helyzet, nincs mintánk, nincs iránytűnk arra vonatkozólag, hogyan viselkedjünk. Pedig a lehető legkönnyebb út az őszinteség lenne.

Ő is más, ő sem más

Talán a Down-szindróma az egyik legismertebb genetikai rendellenesség; mindannyiunk környezetében élnek olyan emberek, akik downosok. A rendellenesség külső jegyei is könnyen felismerhetők, közéjük tartozik a jellegzetes arc, a különleges, mandulaformájú szem, a szemzugokban kis bőrredővel. A szivárványhártyán néhányuknál apró fehér foltocskák láthatóak. Kevesen tudják, hogy a Down-szindrómáról még az is vitatott, hogy betegség-e egyáltalán, de abban az érintett szülők, orvosok és pedagógusok is egyetértenek, hogy a szindrómáról beszélni kell, és az elfogadás a legfontosabb. De mit tehetünk mi szülőként, hogy segíthetjük elő gyermekeink elfogadó képességét, ha sokszor mi magunk sem tudjuk, hogyan viselkedjünk. Ha tanácstalanok vagyunk, legyünk őszinték, és kérdezzünk! Kérjük pedagógus segítségét, aki tippeket ad arra, hogyan lehet elmagyarázni otthon a csemeténknek, hogy minden ember egyedi, mindenki mástól különböző individuum. És mindenkinek joga van ahhoz, hogy egyediségéből adódóan és másoktól való különbözőségétől fogva, a neki megfelelő, személyes bánásmódban részesüljön. Ma már országszerte rendeznek érzékenyítő programokat, melyeken bemutatják, hogy a különböző rendellenességgel, fogyatékossággal élők sem mások, mint mi, és pusztán azáltal közelebb kerülhetünk hozzájuk, ha ezeken a rendezvényeken belelátunk a mindennapjaikba.

Forrás: csaladhalo.hu

Folytatás a csaladhalo.hu honlapon.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére