Február 27-én maszkabálra készül a Budapestimami. Na, nem akármilyen maszkabálra, hanem egy igazi Gryllus Vilmos féle Maszkabál előadásra. Ennek apropóján beszélgettünk a művésszel.
Budapestimamik (Bpimamik): Nem titok, de mi a Budapestimaminál a mai napig nagy örömmel várjuk a farsangi időszakot. Valószínűleg a jó emlékek, és a gyerekeink miatt.
Ön hogy emlékszik, gyerekként és aztán később szülőként milyenek voltak a farsangi gyermekbálok? Van kedvenc, emlékezetes története, jelmeze ehhez kapcsolódóan?
Gryllus Vilmos (GV): Mindig kedveltem az ilyesmit. Gyerekkoromban egyszer bohócnak öltöztem, mert nagyon szerettem a rádióban a Csinn-bumm cirkusz című műsort, amelyben egy bohóc, mindig azt énekelte: “Ej, haj, gyerekek, jól kitoltam veletek!” Én ezt el is énekeltem akkor a jemezbálban, és amikor a Maszkabálba a bohócról írtam dalt, akkor is ez jutott az eszembe… Így aztán beleépítettem az én dalomba is ezt a két sort, dallamostul. Fiatalkoromban meg egyszer hernyónak öltöztem, talán ez volt a legemlékezetesebb. Nem volt lábam, a padlón csúsztam másztam egész este…
Bpimamik: Ön szerint mitől jó egy maszkabál? Van erre recept?
GV: Leginkább attól, ha jók a jelmezek, a maskarák. Jelmezben mindenki könnyebben elengedi magát.
Bpimamik: A Maszkabál lemez pont olyan színes, pezsgő, mint egy igazi maszkabál. Meséljen kicsit a lemez történetéről. Mi ihlette az albumot?
GV: Egyrészt a gyerekkori emlékek, másrészt Kiss Anna. Énekelek tőle egy egész lemeznyi dalt, és az egyikben, a Parádé címűben szerepel ez a szó. Mert amúgy mi mindig jelmezbálnak hívtuk az ilyesmit, de ez a szó sokkal érdekesebb. Megfogott a varázsa, innen indult az egész.
Bpimamik: A Maszkabál "egyéni" műsor. Mennyiben hasonlóak/különböznek a Kalákás és az egyéni műsorai?
GV: Gyerekeknek általában egyedül játszom, a Kalákával meg felnőtteknek – bár néha vannak közös gyerekkműsoraink is, de a Kaláka sokkal koncertszerűbben játszik, az én műsoraim meg inkább a közös éneklés öröméről szólnak.
Bpimamik: Milyen indíttatásból fordult kifejezetten gyerekeknek szóló dalok és versek felé? Meséljen röviden a pályafutása elejéről.
GV: 1969-ben alakítottuk meg a Kalákát, amikor még gimnazista voltam, eleinte csak felnőtteknek, a saját korosztályunknak muzsikáltunk. Tudatosan akkor fordultunk a gyerekek felé, amikor Levente Péterrel, az akkori TV akkori Móka Mikijével csináltunk egy közös műsort. Vele aztán én 15 évig együtt játszottam, és ezalatt az idő alatt csak gyerekeknerk szóló dolgokkal foglalkoztam.
Bpimamik: Hogy látja, más a mai gyerekközönség? Van olyan koncert elem, ami ma máshogy hat a gyerekekre, mint régen?
GV: A gyerekek nehezebben ülnek egy helyben, és sok szülő sokkal megengedőbb, mint 30-40 éve. És sokkal több pici gyereket, 1-2 éveseket visznek előadásokra, akiknek persze hosszú az egy órás koncert.
Bpimamik: Mi a véleménye, mit tehet egy mai szülő, hogy zene, vers, mese “trendi” maradjon minden gyerek életében?
GV: Azt, amit régen. Ha időt szán a gyerekére, az biztos, hogy “megtérül”. Ha inkább beülteti a képernyő elé, akkor annak is meg lesz az “eredménye”.
Bpimamik: A műfaj, amit képvisel megunhatatlan. Változik a világ, gyorsabban élünk, sok inger vesz minket körül, az Ön nevét korhatár nélkül mégis mindenki ismeri. Mi a titok?
GV: Semmi. Azt csinálom, amit szeretek, immár 46 éve, és boldog vagyok, hogy ez másoknak is tetszik.
Gryllus Vilmos Kossuth-díjas (2000) magyar zenész, előadóművész, zeneszerző.
Gryllus Vilmos
1951-ben született. 8 éven át a Kodály Zoltán alapította Lórántffy Zsuzsanna úti zenei általánosba járt, és ez meghatározó volt egész életére.
1969-ben - még gimnazistaként – részt vett a Kaláka együttes létrehozásában, melyben 10 éven át csellózott, verseket zenésített meg és énekelt. Közben a Műegyetemen építész-diplomát szerzett.
1980-ban csatlakozott Levente Péterhez és Döbrentey Ildikóhoz, gyerekszínházi társulatukban ő volt a zenész-zeneszerző.
1992-től kezdi kiadni daloskönyveit. Ezekben a gyerekek számára írt dalait adja közzé, azokat, melyeket az óvodás-kisiskolás korosztály könnyen meg tud tanulni, és szívesen el is énekel. Gyerekelőadásain is ezekből a dalokból válogat. (E dalok jó része azóta már beépült az óvodai ill. általános iskolai tananyagba is.)
1996-tól ismét együtt énekel és muzsikál - immáron elsősorban gitárosként - a Kalákával, részt vesz a felnőtteknek szóló koncerteken, a lemezfelvételeken, a külföldi turnékon szerte a világban, de gyerekelőadásait, melyeknek elsődleges célja a közönséggel való együtténeklés, továbbra is egyedül tartja.
Díjai:
- Kossuth-díj (megosztva, 2000)
- Prima Primissima díj (2004)
- rádiós és televíziós nívódíjak
- Assitej-díj
- Magyar Kulturáért-díj
- eMeRTon-díj
Színházi munkái:
- Madárles (1992, szerző)
- Sapkamanó (1995, szerző)
- Mihasznák (2004, zeneszerző)
- Á, dehogy
- Aranyhajú Melizante
- Csodás hétköznapok
- Égből pottyant mesék
- Gryllus Vilmos daloskönyvve
- Maszkabál
- Tuba Tóbiás
- Varázsóra
TV-műsorai:
- Játékszüret (zenész)
- A hegyi beszéd (közreműködő)
- A fekete kolostor (1986, színész)
- Volt egyszer egy kis zsidó (1994)
- Vasfüggöny (1997)
- A reformáció dala (2003)
- Magyar népmesék (2006)
- A biciklis túra (2010)
Bpimamik: Zárszóként, mondana néhány szót az idei tervekről? A Villányi Úti Estéken kívül hol találkozhatunk Önnel legközelebb?
GV: Mostanában Maszkabál-előadásokat tartok, Budapesten, Münchenben, Miskolcon, Londonban, ahova hívnak. A gryllusvilmos.hu oldalon mindig megtalálják, hogy éppen hol muzsikálok.
Bpimamik: Köszönjük szépen! Örömteli muzsikálást kívánunk! Találkozunk február 27.-én 15 órakor a Villányi úti Konferenciaközpontban!
Bemutatkozás, fotó: gryllusvilmos.hu