Jelenlegi hely

Bemutatjuk: Dr. Skita Erika és Turáni Szabolcs

Értsünk szót

Sorozatunk következő alanyait sokféle titulussal és jelzővel lehetne illetni: házaspár, az Értsünk szót létrehozói, mindketten trénerek és mediátorok, két kisgyermek szülei, szemléletformálók, hitelesek, egyediek és valami olyat tudnak átadni, amire óriási szüksége lenne nemcsak minden szülőnek, hanem úgy általában mindenkinek. Mikor megkérdeztük tőlük, hogy a sok lehetőség közül ők saját magukat mégis hogy mutatnák be, határozott választ kaptunk: kommunikációs hídépítők. 

 

Bemutatkozás

Dr. Skita Erika és Turáni Szabolcs az Értsünk szót alapítói, a “Beszélj úgy, hogy érdekelje…” és a “Testvérek féltékenység nélkül” elnevezésű tréningek hazai hivatalos képviselői és licenctulajdonosai. 2010 óta tréningeken, workshopokon és előadásokon segítik a szülőket, 2012 óta pedig már a pedagógusokat is, hogy megismerjék az empátiára és együttműködésre építő kommunikációt, az érzelmi intelligencia készségek használatát és az ezekre épülő nevelési szemléletet. Nem tankönyvet, száraz elméletet, különböző helyekről összeollózott tudást adnak át, hanem kipróbált, bizonyítottan működőképes gyakorlati módszert. Céljuk az, hogy szemléletváltást érjenek el a szülők és a pedagógusok körében. Az elmúlt években több, mint 600 szülővel és 300 pedagógussal találkoztak előadások, tanfolyamok során, emellett több tucat szakmai írást olvashattunk tőlük. Segítségükkel megismerkedhetünk azokkal az eszközökkel, amelyek nemcsak hatékonyabbak, mint a régen rögzült, ám kevéssé működő fordulatok, hanem építik is a felnőtt-gyerek kapcsolatokat. És hogy miként fér bele egy kétgyermekes pár életébe ennyi minden? “Ha valamit nagyon szeretsz csinálni, olyan erőket szabadíthat fel benned, amelyről nem is tudtad, hogy létezik. “ - adja meg a választ Erika.

 

 

Munka és magánélet, ahogyan ők látják

Házasság és a közös munka kevés házaspárnál működik jól. Sőt a legtöbb pár szerint a hosszú, boldog házasság titka nemcsak a külön munkahely, hanem külön szakma is. Erika és Szabolcs viszont alaposan rácáfol erre, hiszen a közös munka náluk a mindennapi élet része. Kiváncsiak voltunk hogy csinálják.

Budapestimami (Bpimami): 14 év házasság, 2 gyerek, közös magánéleti és szakmai sikerek. Hogy lehet mindezt harmoniában menedzselni a hétköznapokban? Volt előttetek pozitív példa, vagy az idő során ti magatok éreztetek rá a dolog nyitjára?
Skita Erika (S.E.): A szüleim maguk is vállalkozók voltak, és innen nézve felismerhető, hogy ők hol, miben hibáztak. Persze utólag könnyű okosnak lenni. Nem állíthatom, hogy lett volna előttünk követendő példa a vállalkozás közös működtetésében. Azt hiszem az, hogy érzelmi intelligenciával, empátiával, együttműködéssel foglalkozunk, a kapcsolatokban, a közös munkában is segítséget jelent számunkra. Emellett én ott érzem magunkat erősnek, hogy nyitottak vagyunk egymásra, és még ha eltér is a véleményünk, meg tudjuk hallgatni egymást, és igyekszünk megtalálni a közös nevezőt. Hiszen közös a cél, legfeljebb más utakat választanánk hozzá. Ez nekem egyébként feladat, szeretem a saját megoldásaimat használni, és könnyen eliminálom, ha mástól jön az ötlet. Ám vannak tanulságos tapasztalatok, amelyek azt mutatják, hogy érdemes nyitottnak maradni, hiszen az általam kigondolt megoldás csak egy, a sok lehetséges közül. És nem biztos, hogy a legjobb.

Bpimami: Hogy látjátok, mik a közös munka előnyei és mik a hátrányok ?
S.E.: Rengeteg előnye van, hogy együtt dolgozunk, azt hiszem, mással nem is menne ilyen zökkenőmentesen. Jól jönnek a különböző nézőpontok, talán a férfi-női látásmód különbözősége is segít. A bizalom és a nyitottság egymás felé, azt hiszem ez a legfontosabb. A hátránya az, hogy nagyon kevés időnk marad magunkra, és amikor van ilyen alkalom, akkor is hajlamosak vagyunk a munkáról beszélgetni. Ennek a megváltoztatása nem egyszerű, de dolgozunk rajta.

 


Bpimami: A munka és magánélet közt húzódó határvonal megtartásához vannak szigorú szabályaitok?
S.E.: Jól jöhet, ha vannak szabályok. Nálunk muszáj volt meghozni azt a szabályt, hogy délután, amikor itthon vannak a gyerekek, felváltva dolgozunk, vagy hogy fél ötkor kikapcsoljuk a gépeket, és míg a gyerekek ébren vannak, nincs több munka. Ez egyszerűnek hangzik, de sok a „csak egy emailt még elküldök” csábítás, ami végül sosem csak ennyit jelent. Tanuljuk az ellenállást. A munka képes bekúszni minden más tevékenységbe, de egyre fontosabb, hogy legyen olyan idő, amikor kikapcsoljuk a gépeket, és másra koncentrálunk. Ez nekünk legjobban akkor megy, ha nem vagyunk itthon.

Bpimami: Minden kapcsolatban, legyen az magán, vagy szakmai óhatatlanul előfordulnak konfliktusok. A megoldásuk viszont nagyon más lehet a kapcsolat jellegére tekinettel. Nálatok hogy működik ez? Ugyanolyan "bevált" módszerekkel oldjátok meg mindkettőt?  
Turáni Szabolcs (T.SZ.): A kommunikáció nálunk otthon és a munkában is ugyanaz. A konfliktuskezelés is. Teljesen mindegy, hogy éppen mi a nézetkülönbség közöttünk, hogy az munkával kapcsolatos, vagy éppen magánélettel, a kezelése tökéletesen ugyanúgy történik. Ebben a helyzetben egyébként, amikor együtt dolgozunk, nincs is éles határ, szerintem nem is lehet aközött, hogy mi a magánélethez kapcsolódó kihívás, illetve mi a szakmai élethez kapcsolódó. Minden az életünkhöz kapcsolódik. Ugyanaz a kihívás, hogy éppen melyik iskolába indítsuk útjára fiúnkat ovis évei után, mint az, hogy elkészítsük a következő éves üzleti tervünket.

Bpimami: Mit tanácsolnátok a közös munkában gondolkodó pároknak Mi az a 3 legfontosabb dolog, amire jó, ha figyelnek mielőtt belekezdenek egy közös vállalkozásba?
T.SZ.: Teljesen természetesnek hangzik, de szerintem fontos, hogy mindketten szeressék, amit csinálnak. Sőt, rajongjanak érte. Csak azért csinálni valamit, mert a párom is ezt csinálja, nem biztos, hogy jó ötlet, hosszútávon nem hiszem, hogy képes így működni. Mindketten tudjanak értéket belevinni abba, amit csinálnak. Mindketten találják meg mi az, ami értelmet ad számukra annak, amit csinálnak a közös munkában. A másik dolog a jó időzítés. Az indulás mindig kihívásokkal teli, így csak olyan életszakaszban érdemes belevágni egy közös munkába, főleg vállalkozásba, amikor a kapcsolat nagyon stabil. Később, amikor jó eséllyel az összecsiszolódás itt is megtörtént, már inkább erősíti a kapcsolatot a közös munka. És végezetül a versengést teljes mértékben ki kell zárni. A méricskélést is, hogy ki mennyit fektet bele nap mint nap a munkába (legyen idő, lelkesedés, vagy bármi más). Ha versengés vagy méricskélés van, akkor mindig lesz olyan aki veszít és olyan is aki nyer. Ez kivételes esetekben talán tud hosszútávon is működni, de nagy átlagban, szerintem esélyesebb, hogy ez megmérgezi a bizalmi légkört és ezzel együtt a kapcsolatot is. 

Hitvallásuk

"Tudjuk, hogy nem egyszerű szülőnek, társnak, és jó munkaerőnek lenni egyszemélyben. Tapasztaljuk, hogy a gyerekekkel való kommunikáció csak része a problémák megoldásának; ugyanakkor ebbe az irányba tett lépéseink sokszorosan megtérülnek, mert nemcsak a gyerekeink lesznek hálásak érte, de a családunk egészében is folyamatos változásokat tapasztalunk általa."
 

Ahol találkozhatunk velük

Tréningek szülőknek

1. Beszélj úgy hogy érdekelje - kommunikációs tréning 
A nagy sikerű tanfolyam során többek között olyan általánosan alkalmazható készségek sajátíthatók el, mint a bizalmi légkör megteremtése, az érzelmek kifejezése sérelem okozása nélkül, a büntetés elkerülésének módjai, problémamegoldás.

Legközelebbi időpontok: 
2016. február 20., 27., március 5. és 12. – négy alkalmas, (4*5 óra) hétvégi tréning 14:00 órától: Ficserke Családi Központ, 1223 Budapest, Rózsakert u. 63.
2016. február 29.(hétfő) 17:30.: Helloanyu, 1077 Budapest, Csányi u. 7. (8 hétfő este)

2. Testvérek féltékenység nélkül - kommunikációs tréning
Egy tanfolyam, azért, hogy a testvérek kapcsolata a lehető legjobb úton induljon el. Megtanulható, hogy az egyenlő mindig kevesebb, hogy mi a baj a példaállítással, és hogyan tudják  a testvérek megoldani a problémákat a szülő nélkül is. A tréning közben a saját testvérkapcsolatunk is újragondolható, ami szintén segít a szülői szerepben.

Legközelebbi időpont:
2016. március 16. (szerda) 9:30.: Megyeri Klub, 1047 Budapest, Megyeri út 207/d. (6  alkalom szerda délelőtt)

3. Érzelmi iránytű - online tréning
Online videotréning azoknak, aki szeretnék otthoni környezetben és a saját tempójukban elsajátítani az otthoni konfliktuskezelés módszereit. A tréning segít megtanítani jól reagálni a gyerek viselkedésére, legyen az akármilyen bosszantó vagy embertpróbáló.

Folyamatosan elérhető 

4. Büntetés nélkül - online tréning
5 éven át gyűjtött és tesztelt módszerek a büntetés nélküli fegyelmezésre és a gyerekkel való együttműködésre. Mert igenis meg lehet oldani egy helyzetet kiabálás és büntetés – majd sértődés és lelkiismeret furdalás nélkül is.

Folyamatosan elérhető

Tréningek pedagógusoknak

Beszélj úgy hogy érdekelje - akkreditált pedagógus továbbképzés 
A szülők mellett a pedagógusok számára is rendkívül hasznosak az empatikus kommunikáció módszerei, ezt a továbbképzésen már részt vett pedagógusok véleménye is megerősíti. Az érzelmek elfogadása mellett olyan praktikus ismeretek szerezhetők meg, amellyel a visszatérő problémák is békés keretek között megoldhatók, a folyamatos fegyelmezés kényszere nélkül.

Workshopok

Érzelmi útikalauz workshop
Workshop azoknak, akik szeretnének megtanulni beszélgetni gyerekükkel az érzelmeiről. A hasznosítható tudás mellett egy olyan saját készítésű, különleges albummal térnek haza a résztvevők, amely jó alapot ad a későbbiekben a tréningen elsajátított tudás mindennapi alkalmazásához. 

 

EQ a családban workshop
4 témakörből álló workshop-sorozat, fókuszban az érzelmi intelligencia. 
A következő csoport 2016. március 8-án indul, 4 alkalommal (4x2 órás workshop) kéthetente kedden este 18:00-20:00 óráig a Megyeri Klubban.

Előadások érzelmi intelligencia, gyereknevelés, szülő-felnőtt és párkapcsolati témákban

Legközelebbi időpontok:
2016. február 11. 17:00: Érzelmi intelligencia a gyakorlatban – könyvbemutató beszélgetés a Justh Zsigmond Városi Könyvtárban, Orosházán.
2016. április 17-22.: Mitől működik jól egy család? témahét a Kolping Hotelben Alsópáhokon. 

Kiadványaik

Érzelmi intelligencia gyakorlatok - Játékos foglalkoztató gyerekek és szüleik számára
Beszélj úgy, hogy érdekelje – egy könyv pedagógusoknak

Elérhetőség

 
Szerző: Vági-Tóth Lilla - Budapestimami
Fotó: Pixabay, www.ertsunkszot.hu
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére