Jelenlegi hely

Népszámlálás az Állatkertben

A Fővárosi Állat- és Növénykert 862 állatfaj 8423 egyedéről, illetve további  141 tenyészetről gondoskodik. Ez derül ki abból az összesítésből, amely az állatgyűjtemény legfontosabb adatait tartalmazza a 2015-ös és a 2016-os esztendő fordulóján. Összesítették az elmúlt év látogatottsági adatait: eszerint 2015-ben 1.092.284 fő kereste fel a városligeti intézményt.

„Népszámlálás” volt a Fővárosi Állat- és Növénykertben! Pontosabban szólva elkészült az az összesítés, amelyből kiderül, hogy a 2015-ös és a 2016-os esztendő fordulóján hány állatfaj hány egyedéről gondoskodnak az Állatkert munkatársai.

Az emlősállatokat 126 faj 1031 egyede, a madarakat 138 faj 1326 egyede, a hüllőket 106 állatfaj 668 egyede, a kétéltűeket 25 állatfaj 331 egyede, a különféle halakat pedig 218 faj 4269 egyede képviseli a városligeti intézményben. Foglalkoznak emellett gerinctelen állatokkal is, melyeknek 243 fajuk található meg az Állatkertben. Közülük 102 faj 648 egyede esetében alkalmaznak egyedi nyilvántartást, további 141 gerinctelen fajnál azonban, mivel ezek főként nagy tömegben szaporodó rovarok, nincs gyakorlati értelme egyedekben gondolkodni, így ezeket tenyészetként tartják nyilván.

A városligeti helyszínen kívül a Fővárosi Állat- és Növénykert üzemelteti a Margitszigeten működő kis állatkertet is. Ezen a helyen 25 faj 150 egyede kerül bemutatásra, ám közülük 19 faj a városligeti bemutatóhelyen is megtalálható. Így az Állatkert élő gyűjteménye mindösszesen 862 állatfaj 8423 egyedéből és 141 tenyészetből áll. Ez a fajszám európai, illetve nemzetközi összehasonlításban is kimagaslónak mondható.

2015-ben 1,1 millió látogató

Összesítette az Állatkert a 2015-ös esztendő látogatottsági adatait is. Eszerint a tavalyi évben 1.092.284 fő, vagyis pár ezer híján egymillió-egyszázezer látogató kereste fel a városligeti intézményt. Ez nemcsak azt jelenti, hogy az Állatkert továbbra is messze az ország leglátogatottabb kulturális, közművelődési intézménye, közgyűjteménye, hanem egyúttal azt is, hogy látogatóinak száma még tovább gyarapodott. A 2015-ös esztendő látogatószáma ugyanis az elmúlt tíz év legmagasabb éves látogatottsági adata az Állatkertben, s még az igen sikeres 2014-es esztendő látogatóinak számát is mintegy 15 ezer fővel haladja meg.

Az állatgyűjtemény jellegzetessége, hogy amíg sok más állatkertben szinte csak az emlősökre, madarakra, és esetleg még a hüllőkre koncentrálnak, addig a Fővárosi Állat- és Növénykertben egyéb állatcsoportok bemutatásának is nagy jelentőséget tulajdonítanak. Ez a jellegzetesség az intézmény egykori igazgatója, Lendl Adolf 1909-ben megfogalmazott gyűjteményi elképzeléseire vezethető vissza, amelynek lényege, hogy a kertnek az élővilág sokféleségének minél szélesebb keresztmetszetét kell bemutatnia. Figyelembe véve, hogy a biológiai sokféleség koncepciója, illetve maga a kifejezés is csak az 1970-es években terjedt el a szakemberek körében, Lendl Adolf korát messze megelőzve fogalmazta meg célként ennek a sokféleségnek a megjelenítését.

A bemutatott 862 állatfaj közül némelyiket már az Állatkert 1866-os megnyitásakor láthatta a közönség: ilyen például a szerecsenmaki és az emu is. Igaz, e fajok tartása a kert történetének más korszakaiban átmenetileg szünetelt. A legrégebb óta folyamatosan bemutatásra kerülő állatfaj a nílusi víziló. Jónás, a kert első vízilova 1893-ban érkezett, s azóta mindig volt legalább egy víziló Budapesten. A vízilótartás 123 éves hagyománya világszerte is egyedülálló, hiszen nincs még egy olyan állatkert, ahol ilyen régóta tartanák megszakítás nélkül ezt az állatfajt. Csaknem ennyi ideje, több mint száz éve foglalkoznak megszakítás nélkül ázsiai elefántok tartásával is.

Bővebb információval szolgál a

Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére