A fesztivál művészeti koncepciója kettős: egyrészt teret ad az itt születő művészeti értékeknek és a magas színvonalon működő művészeti együtteseknek, másrészt a hazai művészeti élet egy-egy kiemelkedő egyéniségének teremt bemutatkozási lehetőséget.
Programjában nagy hangsúllyal szerepelnek különböző zenei műfajú koncertek, színházi előadások, irodalmi estek, folklór, képzőművészeti programok, melyek a gyermekektől a fiatal korosztályon át az igényes kultúrát fogyasztó felnőttekig nyújt értékes kulturális kínálatot. Idén a meglepően újfajta megközelítéseké, az új bemutatóké és a fiataloké a főszerep.
A XXXII. Szentendrei Tavaszi Fesztivál arcai azok a szentendrei középiskolások, akik az Arany János bicentenáriumhoz kapcsolódó Dalos Esztik és TubaFerkók drámapedagógiai, összművészeti projekt résztvevői. A szentendrei diákok számára meghirdetett, Arany János balladaköltészetét feldolgozó és bemutató előadóművészeti, képzőművészeti, irodalmi programot a város öt középiskolájában nagy érdeklődés mellett kezdték el az idei tanévben.
A műhelymunka során született összművészeti produkciók mellett a Szentendrei Tavaszi Fesztivál keretében számos újdonságot láthatnak nézőink. Ezek közé tartozik a fesztivál nyitóeseménye, az Arany János balladáiból és az operairodalom gyöngyszemeiből összeállított különleges műsor, továbbá neves művészek előadóestjei és számos komolyzenei koncert. A fesztivált és az abban látható különleges színházi előadások sorát pedig egy nagysikerű francia vígjáték magyarországi ősbemutatója zárja.
Ízelítő az idei programokból
Három hang
március 18. 18.00-19.00
Városháza díszterem (Szentendre, Városház tér 1-3.)
Hideg vízben fürdetett gondolatok, három hangszerre. Adott egy zongora, egy hegedű és egy emberi hang. Vajon képesek-e még ma is „szólni és üzenni ők mély szellemhangokon”, avagy a magyar irodalom, a magyar cigány- és komolyzene mint posztumusz dereng csak a fejekben? A feltett kérdésre az est során adja meg a választ a három művész, Szakcsi Lakatos Béla, Kathy-Horváth Lajos és Takács Bence Ervin, akik egy összekacsintás után egészen egyedi és új hangot ütnek meg: a múltból vett komolyzenei hangok és improvizációk, a zongora és hegedű játéka mellé beemelt költészet harmóniáját.
Arany Tavasz Fesztivál- Dalos Esztik és Tuba Ferkók
március 24. 17.00 - 20.00
A szentendrei középiskolák diákjainak összművészeti műsora
A szentendrei diákok számára meghirdetett, Arany János balladaköltészetét feldolgozó és bemutató összművészeti programot a város öt középiskolájában kezdtük el az idei tanévben. Kezdeményezésünkhöz Szentendre valamennyi középiskolája csatlakozott: a Ferences Gimnázium, a Móricz Zsigmond Gimnázium, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium, a Szentendrei Református Gimnázium, valamint a Váci Szakképzési Centrum Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája.A Szentendrei Tavaszi Fesztivál kiemelkedő eseményeként a műhelymunka során született összművészeti produkciókat láthatja a közönség.
A műhelymunka során a diákok alkotómunkáját az iskolai pedagógusok mellett fiatal művész-mentorok segítették: Szendrey Gitta és Zewde Eszter drámainstruktorok 2017-ben végeztek a Színház – és Filmművészeti Egyetemen, Dömény Krisztián népzenész, zenepedagógus a Vujicsics Tihamér Zeneiskola népzene tanszakának vezetője.
A belépés ingyenes.
Yasmina Reza: Egy élet háromszor
április 3. 19.00 - 21.00
A K. V. Társulat kamara-előadása
Az anyai ágon magyar származású, világhírű francia írónő színházi bravúrja az Egy élet háromszor, mely két értelmiségi házaspár kapcsolatát járja körül. A darab trükkje, hogy a hétköznapinak induló látogatást háromszor nézhetjük meg egymás után, ám mindháromszor máshogyan. A három különböző verzió krimiszerűen izgalmas, eltérő végkifejletet eredményez, és a változatoknak köszönhetően a néző óhatatlanul a probléma okának keresésére indul, hogy összerakja a hiányos történetet.
Míg a szerző a banálisnak tűnő problémák puszta felmutatásánál jóval tovább megy, és különböző megoldásokat kínál, nézőként mi magunk is önkéntelenül megoldásokat hozunk.
Reza Magyarországon már jól ismert művei, Az öldöklés istene – melyből nagy sikerű film is készült Roman Polanski rendezésében – és a Művészet után újabb pergő humorú, kortárs színházi csemegével ismerkedhetnek meg a nézők.
Virágvasárnapi hangverseny
március 25. 18.00 - 19.00
A Musica Beata Kórus és az Új Szentendrei Kamarazenekar közreműködésével
A virágvasárnapi hangverseny – a vegyeskar és a kamarazenekar szereplésével – több évtizede kerül megrendezésre városunkban. A két együttes több oratórikus művet adott elő az elmúlt években neves karmesterek: Gaál Tamás, Medveczky Ádám és dr. Kamp Salamon vezényletével. A mostani koncerten a húsvéti ünnepkör szakrális művei mellett egy ifjú tehetség bemutatkozásának is tanúja lehet a közönség.
A hatalmas színrabló
április 13. 17.00 - 19.00
Tor Age Bringsvaerd – Papadimitriu Grigorisz zenés mesejátékának bemutatója a Szentendrei Gyermekszínház és Kreatív Színházi Stúdió előadásában
„Hogyan lehetne megóvni Földünket az erőszak és az emberi gonoszság hatalmától? Csakis az összefogás és a szeretet erejével.“
Ezt a megejtően egyszerű üzenetet hordozza a történet, ez a különös mese, játékosan, tehát meggyőző metodikával. A Színrabló elvetemült módon pusztít, hiszen a színeket, a dallamokat lopja ki a világból. Az örömöt, az élet értelmét szünteti meg. Ezt a szörnyet próbálja legyőzni a Bohóc és társa, a varázsló Macska. Szereplők: Kőri Elek, Oroszi Orsolya Éva, Kecskés Robin, Gerencsér János, Mohos Lizanna, Zsidi Júlia, Paizs Napsugár, Gabay Erzsók, Gabay Fischer Villő, Gabay Fischer Imre Vince, Spriggs Lívia, Hudek Simon, Király Samu, Király Gábor, Németh Réka, Carnegie Alexa, Varga Szofi, Varga Bodza, Király Samu, Király Gábor, Kis Balázs, Markó Dániel és még sokan mások!
Legyetek jók, ha tudtok!
április 15.16:00 - 18:00
Luigi Magni-Bernardino Zapponi: Legyetek jók, ha tudtok!
Musical a Budaörsi Latinovits Színház és a Múzsák Társulat előadásában
Néri Fülöp Rómában, a maga köré gyűjtött árva gyermekek nevelőjeként él. A kicsik a romos templom falai között szegénységben, de az atyának köszönhetően szeretetben nőnek fel. A biztonságot nyújtó menedéken kívül műhelyében azonban folyamatosan munkálkodik a gonosz. Fülöp atya felismeri az ördög jelenlétét és felveszi ellene a harcot, hogy megóvja a világot az elkárhozástól és megmentse legkedvesebb nevelt gyermeke, Chirifischio lelkét pusztulástól. Ám a végső harc nem egészen úgy alakul, ahogy Fülöp eltervezte…
További információ és részletes program
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges