Immáron harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Csirke-Csülök Fesztivál Nagyvázsonyban. Csodálatos környezetben, a Kinizsi Várnál két nap alatt rengeteg bemutatóval, előadással várják a kulturált környezetben kikapcsolódni vágyókat. Mindez természetesen a hagyományos csirkés és csülkös ételek kíséretében, Szőke András korabeli gasztronómiai bemutatójával egybekötve. Ennek kapcsán beszélgettünk Mekler Norberttel, a várkapitánnyal.
Budapestimami (Bpimami): Hogy lesz ma valakiből várkapitány? Mi az Ön személyes története? Hogy jött ez a "foglalkozás", hivatás?
Mekler Norbert (MN): Magyarországon a váraink majd egésze állami tulajdonban van. A Kinizsi vár esetében az állam az önkormányzatra bízta a működtetést, aki létrehozott egy nonprofit kft-t. Ennek a Nonprofit Kft-nek vagyok az ügyvezetője, egyben Kinizsi vár kapitánya. Csakis hivatásról és egyben hitvallásról beszélhetünk. Olyan szintű elkötelezettséget, mondhatni fanatizmust kíván ez a munka, ami családi gyökerek, történelemhez való ragaszkodás és alázat nélkül elképzelhetetlen lenne. Korábbi pénzügyi vezetői területen szerzett sales és marketing tapasztalatokból sok mindent tudok hasznosítani.
Bpimami: Hány évre szól egy várkapitányi "megbízatás"? Mióta tart és meddig szól az Öné?
MN: Öt évre szól, 2017 őszén jár le.
Bpimami: Mi a dolga, feladata egy 21. századi várkapitánynak?
MN: Romantikusan hangzik a várkapitány "pozíció", de ki kell ábrándítanom. Ez egy kőkemény menedzseri, cégvezetői munka, amit sajnos nem lehet a lovagteremben űlve, várnép által kiszolgálva elvégezni. Folyamatosan fejlesztünk, kiállításokat újítunk, programokat tervezünk, pályázunk. És néha a várkapitánynak kell hegeszteni, fúrni, faragni. Egy személyben menedzsment, hr, és operatív rálátást igényel.
Bpimami: Mi a legnagyobb büszkesége, legkedvesebb megvalósítása?
MN: Büszkeséggel tölt el, hogy a romokban heverő Nonprofit Kft-t sikerült felrázni, feléleszteni. Bevezettem az egész éves minden napos (!!!) nyitva tartást. Évről évre nő a látogatószámunk, a visszajelzések nagyon pozitívak. Legkedvesebbek számomra a programjaink: a Csirke-Csülök Fesztivál, amelyen korabeli hagyományos egyszerű ételek köré szervezzük a kulturális programjainkat és a Kinizsi Napok, ami egy igazi nyári hagyományőrzéssel egybekötött családi rendezvény. Ezeken százával, ezrével jönnek a gyerekek, családok és jó érzik magukat ebben a varázslatos környezetben.
Bpimami: Mik a tervei a további időszakban?
MN: Továbbra is azt az utat járom, amin elindultam, folyamatosan igazítjuk az igényekhez a szolgáltatásainkat, programjainkat.
Bpimami: Ha Kinizsi Pál most megnézné a várat, mennyire lenne büszke rá?
MN: Valószínűleg lenyakaztatná a jelenlegi és korábbi várkapitányokat. A nyomába nem érhetünk eleinknek.
Bpimami: Ön hogy látja: a mai gyerekeket érdeklik a korabeli mesterségek (fazekasság, kovácsolás, papírmerítés, érmeverés, kötélverés, lovasság)? Hogyan próbálják számukra érdekessé tenni azokat?
MN: Azt látom, hogy minden érdekes nekik, amit meg lehet fogni, ki lehet próbálni és egy kicsit bele tudják képzelni magukat a régmúltba. Az említett mesterségeket saját maguk próbálhatják ki, ennek a vonzerejét talán részleteznem sem kell.
Bpimami: Hogyan teszik hitelessé a reneszánsz kor hangulatát? Honnan szerzik be a ruhákat, a fegyvereket, az ételek receptjét és hozzávalóit, a zenét, a lovagi torna ötletét?
MN: Ez egy nagyon nagy kihívás. Igyekszünk mindenről valósághű másolatokat készíteni- ez nem mindig lehetséges, de az összbenyomásban ez nem érzékelhető. Recept gyűjteményeink vannak, lovagi zenék fennmaradtak. Az öltözékek azok, amik akkoriban is folyamatosan változtak, ezért inkább korabelinek tűnőnek nevezném őket.
Bpimami: Kora tavasztól késő őszig folyamatosan vannak programjaik, de mi történik télen?
MN: 3 éve egész éves nyitva tartással üzemelünk. Télen tartjuk a disznóvágást, az Újévi forraltborozást. Minden nap nyitva vagyunk, a vár kiállításai látogathatóak. Közben folyik a karbantartás, készülés a szezonra.
III. Csirke-Csülök Fesztivál
A két napos időutazás során korhű gyermekelőadásokkal, fegyverbemutatóval és pónizással várják a látogatókat.
A régi mesterségek is bemutatkoznak, kipróbálhatják a gyermekek, milyen kovácsnak lenni, vagy éppen fazekasnak. Betekintést nyerhetnek a papírmerítő műhelybe, a várnyomdába, megmászhatják a Kinizsi vár tornyát, íjászkodhatnak, de akár az érmeverés tudományát is elsajátíthatják a vendégek.
Egész nap működik a korabeli játszópark és pihenést nyújt a szalmavár.
Mindkét napon folyamatosan lesznek gyermekelőadások, állandó jelenlétükkel garantálják a hangulatot a Szelindek Zenekar zenészei és a Csobánc Váráért Alapítvány harcosai. Vendégük lesz Gryllus Vilmos és Mónus József.
A vár időszaki kiállítása – Történelmünk nagyjai – is megtekinthető a várkápolnában, ahol 33 neves történelmi magyar mellszobrából nyílt kiállítás márciusban, Nimródtól a 1848-49 es hősökön át egészen Wass Albertig. A munkák Túri Török Tibor, keszthelyi művész keze munkáját dicsérik.
A program részeként megtekinthető a vár közelében található Néprajzi Múzeum és a Posta Múzeum is. Aki több napos kirándulást tervez, annak figyelmébe ajánlják a vár tövében működő turistaszállót, mely ebben a különleges történelmi környezetben ad lehetőséget a pihenésre, feltöltődésre.
Figyeljétek az FB oldalunkat, mert hamarosan családi belépőt sorsolunk erre a nagyon izgalmas programra!