Jelenlegi hely

XIII. kerületi Nevelési Tanácsadó

Cím: 1133 Budapest Pannónia u. 81.
Tel.: +36 1 329-8247 

Szolgáltatások köre

Szakértői bizottsági tevékenység

a harmadik életévüket betöltött gyermekek, tanulók teljes körű pszichológiai, pedagógiai-gyógypedagógiai vizsgálata
beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTM) megállapítása vagy kizárása és az ehhez kapcsolódó felülvizsgálatok elvégzése
a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megállapítása (iskolaérettségi vizsgálat)
ha a gyermeknél vizsgálataink alapján sajátos nevelési igény valószínűsíthető, további vizsgálatokat a megyei szakértői bizottság végez

Nevelési tanácsadás

igény vagy szükség esetén prevenciós tevékenység keretében együttműködés a védőnői és gyermekorvosi hálózattal, melynek célja a gyermek harmonikus fejlődésének elősegítése a korai időszakban
a negyedik életévüket betöltött gyermekek körében a tanulási és beilleszkedési nehézségek megelőzése céljából szűrővizsgálat végzése a szülő kérésére
pszichológiai, gyógypedagógiai-pedagógiai vizsgálatot követően segítségnyújtás (terápia, tanácsadás, konzultáció, fejlesztés) a gyermek családi-, és óvodai neveléséhez, a tanuló iskolai neveléséhez és oktatásához, ha a gyermek, tanuló egyéni adottsága, fejlettsége, képessége, tehetsége, fejlődésének üteme ezt indokolja
pszichés állapot feltárását célzó vizsgálat végzése és szakértői vélemény készítése a szülő, a jogszabályban meghatározott esetben a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény hatálya alá tartozó gyermekvédelmi szakellátást, gyermekjóléti alapellátást végző intézmények kérésére. 

A szolgáltatás igénybe vétele

Szakértői bizottsági tevékenység

A pedagógiai szakszolgálat igénybevétele – amennyiben nem kötelezik rá – a szülő döntése alapján történik. A vizsgálatot csak a XIII. kerületben lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező gyermekek és nappali oktatásban résztvevő nagykorúak esetében lehet kezdeményezni. Attól az évtől kezdődően, amelyben a 8 évfolyamos iskola esetén 16. középiskola és szakiskola esetén 21. életévét betölti, BTM esetén az életkorokhoz +2 évet kell számítani, tehát BTM diagnózissal rendelkező tanuló esetén 23 éves korig végezhető szakértői vizsgálat, amennyiben nappali oktatás munkarendje szerint végzi tanulmányait.

A szakértői vizsgálat /13. § (1) / értelmében indulhat szülői kérelemre, vagy kérheti a nevelési-oktatási intézmény. Történhet vizsgálat hivatalból, hatósági megkeresésre, a gyámhatóság, a gyermekjóléti szolgálat, bölcsőde, gyermekotthon, területi gyermekvédelmi szakszolgálat kezdeményezésére is.

A vizsgálat a szülő kérelmére indul, illetve, ha az eljárást nem a szülő kezdeményezi, a vizsgálathoz a szülő egyetértése szükséges. Ha a gyermek óvodai nevelésben, iskolai nevelésben, oktatásban részesül, az óvoda, az iskola köteles közreműködni a 15/2013.

(II.26.) EMMI rendelet 1. sz. melléklet (ide kattintva letölthető) szerinti vizsgálat iránti kérelem elkészítésében. A vizsgálati kérelemhez csatolni kell az ugyanezen rendelet 4.sz melléklete szerint kiállított orvosi adatlapot a gyermek 5. éves kori státuszvizsgálatának eredményeiről (a házi gyermekorvostól kérhető el). A szülő egyetértése esetén a szakértői vélemény készítésére irányuló – a szülő által aláírt – kérelmet az óvoda, az iskola megküldi a Nevelési Tanácsadónak.

Nevelési tanácsadás

A tagintézmény köteles ellátni azt a gyermeket, tanulót, akinek a lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a működési körzetében van, illetve aki az illetékességi területén jár óvodába, iskolába. A szolgáltatás igénybe vétele az önkéntességen alapul. Történhet javaslatra is (pl.: védőnő, gyermekorvos, óvoda- és iskolapszichológus stb.), de minden esetben a szülő beleegyezésével indul. Az ellátás 18 éves korig kérhető, azon túl a felnőtt ellátás keretében kell pszichológiai segítséget keresni. A pedagógiai szakszolgálat keretében biztosított ellátás az év során bármikor megkezdhető, illetve befejezhető.

Nyitva tartás:

Az intézmény munkanapokon 9-19 óra között tart nyitva. A 34.§ (4) értelmében az intézmény egész évben folyamatosan működik, a Központ vezetőjének döntése alapján július 1– augusztus 21. között legfeljebb kéthetes egybefüggő nyári zárva tartással.

Forrás: www.bp13.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére