Jelenlegi hely

Fővárosi 3. számú Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság és Gyógypedagógiai Szolgáltató Központ (Fráter Gy. u.)

Cím: 1149 Budapest, Fráter György utca 5.
Tel.: +36-1-220-4842, +36-1-468-3661
E-mail: szakertoi.bizottsag@upcmail.hu
Web: www.szakertoibizottsag3.hu

Fráter György utcai telephely
(VIII., IX., X., XIV., XVII., XVIII., XIX.,kerületi állandó lakóhelyű gyerekeknek)

Mit kell tudniuk a szülőknek szakértői vizsgálatról?

Tanulási képességet vizsgáló szakértői bizottságunk vizsgálata indokolt esetben kérhető, leggyakrabban a nevelési tanácsadó javaslatára.

Bizottságunk gyógypedagógusai, pszichológusai, gyermekpszichiáterei vagy gyermekorvosai komplex vizsgálatot végeznek, eredménye alapján kizárják vagy megállapítják a gyermek fogyatékosságát, autizmusát, vagy magatartás és tanulási zavarát, rendellenességét. Ez alapján lesz a gyermek sajátos nevelési igényű.
Vizsgálataink annak eldöntésére irányulnak, hogy a hozzánk küldött gyermek mozgása, beszéde, részképességei és  viselkedése esetében milyen súlyosságúak a problémák. Igényel-e a gyermek különleges gondozást?
A különleges gondozás, ellátás gyógypedagógiai többletszolgáltatást jelent, ami a képességfejlesztést, a tanórai megsegítést is magába foglalja. Mindez csak olyan intézményben valósulhat meg, amelyik mindezt felvállalja. Ezáltal a szakemberei és azok módszerei alkalmasak a gyermek fejlődésének elősegítésére. Bizottságunk a vizsgálatot követően segíti az intézményválasztást (korai fejlesztésre, óvodai elhelyezésre és beiskolázásra).

A vizsgálat általában 2-3 órát vesz igénybe és a szülővel történő részletes konzultációval zárul.
Barátságos környezetben fogadjuk a gyermekeket, tanulókat.

A szakértői vizsgálat időpontját bizottságunk határozza meg, és erről, valamint a szakértői vizsgálat helyéről a szülőt - legalább nyolc nappal előbb – levélben vagy telefonon értesítjük.

A gondviselőknek a vizsgálatra mindig személyesen el kell kísérniük a gyermeküket. A jelen nem lévő gondviselő meghatalmazásával járhat el a nevében a másik fél.
Hoznia/hozniuk kell a korábbi vizsgálati leleteket, iratokat, zárójelentéseket, szakvéleményeket.

A gyermek, tanuló érdekében a közoktatási törvény 30. §-ának (4) és (6) bekezdése alapján államigazgatási eljárás megindítását kell kezdeményeznie a szakértői bizottságunknak, ha a szülő gyermekével a szakértői vizsgálaton ismételt felhívásunk ellenére sem jelenik meg, vagy a szakértői vizsgálatunkban nem működik közre.

Törvény által szabályozott fontos tudnivalók a szakértői vizsgálatokról:

A szülőt a vizsgálati napon átlagkeresete illeti meg, kérésre erről igazolást adunk.

Kötelezően kérjük az öt éves korukat 2004. szeptember 1. után betöltött gyermekek/ tanulók esetében a házi orvosuk által kitöltött orvosi adatlapot. ( 4/2000. (II. 25.)
EüM rendelet 4. § (3) bekezdés e) pontjában foglaltak alapján, a 7. számú melléklet szerint kiállított orvosi adatlap)

A nemzeti, etnikai kisebbséghez tartozó gyermek, tanuló vizsgálata anyanyelvi, szociokulturális sajátosságának figyelembe vételével történik – de csak, ha ezt a szülő önkéntesen kéri.

Az előzetes vizsgálati véleményben foglaltak megismerését követően annak elfogadásáról vagy elutasításáról, és az intézményes nevelésre vonatkozó javaslat elfogadásáról vagy elutasításáról a szülőnek nyilatkoznia kell. Nyilatkozatát aláírásával igazolja és élhet a felülvizsgálat kezdeményezésére nyitva álló, (a szakértői véleménykézhez vételétől számított) 10 munkanapos határidővel.

Amennyiben a szülő a szakértői véleményben foglaltakkal nem ért egyet, a szakértői bizottság erről a tényről a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes jegyzőt tájékoztatja.

Nevelési-oktatási intézkedéseink a gyermekek/ tanulók különleges gondozására, ellátására

A szakértői bizottságunk a vizsgálat után segíti az intézményválasztást.
Javaslatot tesz:
- a gyermek, tanuló különleges gondozás keretében történő ellátására,
- az ellátása módjára, formájára és helyére, annak időtartamára,
- esetleg az ellátáshoz kapcsolódó szakszolgálatokra is.

A sajátos nevelési igényű gyermekek számára tanórai foglalkozásokon túl kötelező rehabilitációs- habilitációs vagy rehabilitációs tanórai foglalkozásokat kell az intézménynek szerveznie.
Ennek heti időkerete törvény által meghatározott az egyes évfolyamokra.

A fejlesztések mellett szükség lehet ugyanakkor arra, hogy a diák értékelésekor figyelembe vegyék fennálló problémáit. Erre a közoktatási törvény 30. §-ának (9) bekezdése alapján is mód van. Az egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből a tanuló teljesítményének értékelése, minősítése alóli mentesítés céljából szintén szakértői vizsgálat indítható. A kérelemhez csatolni kell az érintett iskola igazgatójának vagy a vizsgálat szükségességével kapcsolatos nyilatkozatát. Az iskola igazgatójának döntéséhez be kell szereznie a tanuló osztályfőnöke és az adott tantárgyat tanító pedagógus véleményét.

Felülvizsgálatok

Szakértői bizottságunk a vizsgálatot követő első nevelési év/tanév eltelte után a gyermeket/tanulót hivatalból, vagyis az intézmény kezdeményezésére ismételten megvizsgálja. Ezentúl és egyéb esetekben a felülvizsgálatok már csak két vagy három évente történnek.

Forrás: http://www.szakertoibizottsag3.hu/

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Nyári ötletelő – 67 tipp a szünidő túléléséhez

Nyári ötletelő – 69 tipp a szünidő túléléséhez

Mit csináljunk a gyerekekkel, amikor épp nincsenek táborban vagy a nagyinál és a családi nyaralás is messze van? Nem kell feltétlenül nyaralni menni ahhoz, hogy élményekben gazdag legyen a vakáció. Ehhez adunk inspiráló öteleteket!
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére