Jelenlegi hely

Leukémiás gyerekek lelki támogatása: hogyan segíthetsz szülőként?

A leukémiás gyerekek diagnózisa hatalmas érzelmi kihívás a család minden tagja számára. Szülőként létfontosságú szerepünk van abban, hogy támogassuk gyermekünket ebben a nehéz időszakban, és segítsünk számára megteremteni az érzelmi stabilitást. Az alábbi tanácsokkal szeretnénk segíteni abban, hogy miképp lehetsz ott támaszként gyermeked mellett a diagnózis feldolgozása során és a kezelések alatt.

Hogyan magyarázzuk el a diagnózist leukémiás gyerekek számára?

A gyermekkori leukémia tünetei felismerését követően a gyermek akkor eszmél rá, hogy valami fontos dolog történik, amikor nem érzi már annyira jól magát, esetleg látja, hogy a szülei tanácskoznak az őt kezelő orvosokkal. A leukémiás gyerekek ekkor esetlegesen fellépő félelmét, aggodalmát azzal enyhíthetjük, hogyha már a kezdetektől őszintén, az életkoruknak megfelelően beszélünk velük a betegségükről, és megadjuk számukra a megfelelő tájékoztatást.

  • 2 és 5 éves kor között: a gyerekek egyszerű, alapvető információkat igényelnek azzal kapcsolatban, hogyan változik meg a mindennapi életük. Náluk elég lehet az is, ha annyit tudnak, hogy betegek, és gyógyszerre van szükségük ahhoz, hogy meggyógyuljanak. Emellett fontos, hogy tudják, nem ők tehetnek a betegségükről, és az nem fertőző. Kisebb leukémiás gyerekek számára elegendő annyi, hogy „beteg vagy, és az orvosok segítenek, hogy meggyógyulj.” A könnyen érthető szavak csökkentik a szorongást.
  • 6-12 éves kor között: nekik már lehet saját elképzelésük arról, hogy mi a rák, így akár meg is kérdezhetjük őket, hogy mit gondolnak, tudnak róla. Velük a kór nevét, kezelés módját is megoszthatjuk, illetve azzal kapcsolatban is informáljuk őket, hogy milyen változások várhatók emiatt az iskolai és a szabadidős tevékenységeikben. Emellett a kérdéseik, érzéseik megosztása is segíthet feldolgozni nekik a helyzetet.
  • 12-18 évesek: ők már az összetettebb információkat is megértik, és jó ha, lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek a kezelésükkel kapcsolatos kérdésekben. Ezenfelül a diagnózist és a kezelésükre vonatkozó tájékoztatást jó, ha az egészségügyi szakemberektől hallják.

Ha még részletesebben érdekel a téma, akkor olvasd el korábbi bejegyzésünket, ahol arról írtunk még mélyebben, hogyan beszélj a rákról gyermeked életkorától függően.

Hogyan támogassuk a kezelések során a leukémiás gyerekeket?

A kezelések során felmerülhet, hogy a leukémiás gyerekek szoronganak, félnek, azonban szülőként ezen többféle módon is segíthetünk, és a következő technikákkal megpróbálhatjuk könnyebbé tenni számukra az orvosi beavatkozások elviselését:

  • Döntési lehetőség adása: ha lehetőséget biztosítunk számukra, hogy döntéseket hozzanak, például megkérdezhetjük, hogy apával vagy anyával szeretne-e bemenni a kezelőszobába.

  • Előzetes tájékoztatás: a kezelés előtt egyszerűen és nyíltan elmagyarázva, mire számíthatnak, csökkenthetjük a várakozás okozta feszültséget.

  • Figyelemelterelés: mesék, kedvenc történetek és játékok, valamint relaxációs technikák, mint a mély légzés, segíthetnek enyhíteni a kezelések okozta szorongást.

A lelki támogatás mellett pedig tápláló ételekkel is segíthetünk a leukémiás gyerekeknek abban, hogy könnyebben vészeljék át a kezeléseket.

Érzelmi támogatás leukémiás gyerekek számára a kezelés után

A szülői támogatás alapvető az érzelmi egyensúly megőrzésében. A szülők hozzáállása nagy hatással van a leukémiás gyerekek lelki stabilitására, így érdemes figyelni a saját érzelmi állapotunkra is.

  • Biztosítsuk róla, hogy ügyes volt: mondjuk el neki, hogy jól csinálta végig a kezelést, még ha egy kicsit nehezen viselte is a helyzetet.
  • Beszéljünk a történtekről: ha tisztázzuk a kezelés után történteket, akkor elkerülhetjük a félreértéseket, és a jövőbeli alkalmakra már több információval rendelkezhet a gyermek.
  • Az érzelmek: bátorítsuk arra a leukémiás gyerekeket, hogy beszéljenek érzéseikről.

Mikor kérjünk szakértői segítséget leukémiás gyerekek érzelmi támogatásához?

Egy pszichológus segítsége nem csupán a gyermeknek, hanem a család egyéb tagjainak is fontos lehet, amikor ilyen nehéz időszakon mennek át. Viszont a leukémiás gyerekek esetében mindenképp szakértői segítségre lehet szükség, ha állandóan szomorúnak érzi magát, lehetetlen megvigasztalni, bántja magát vagy másokat, különösen ingerlékeny, nem hajlandó bevenni a gyógyszereket, visszautasítja a kezeléseket, elszigetelődik, vagy pedig alvási problémái vannak.

A leukémiával és daganatos megbetegedéssel élő gyermekek gyógyulását te is segítheted. Így arra kérünk, ha teheted, akkor támogasd te is a kis betegek felépülését!

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nyári ötletelő – 67 tipp a szünidő túléléséhez

Nyári ötletelő – 69 tipp a szünidő túléléséhez

Mit csináljunk a gyerekekkel, amikor épp nincsenek táborban vagy a nagyinál és a családi nyaralás is messze van? Nem kell feltétlenül nyaralni menni ahhoz, hogy élményekben gazdag legyen a vakáció. Ehhez adunk inspiráló öteleteket!
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Magyar Feltalálók Napja - amikor a magyar észjárásra büszkék vagyunk

Magyar Feltalálók Napja - amikor a magyar észjárásra büszkék vagyunk

Tudtátok, hogy van egy nap, ami csak a magyar feltalálóké? Minden év június 13-án ünnepeljük a Magyar Feltalálók Napját, amikor a világot formáló magyar elmék előtt tisztelgünk. Ez egy remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzük, milyen találmányok születtek hazánkban, és hogy mennyi mindent köszönhetünk ezeknek a zseniális ötleteknek.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére