Jelenlegi hely

Büntetés nélküli gyereknevelés konferencia

A büntetés – benne a testi fenyítés, egy-egy pofon – a legtöbb családban ma is elfogadható nevelési eszköznek számít. Annak ellenére, hogy 2005. január elseje óta tilalmazott a fizikai büntetés alkalmazása.

Az Értsünk szót (www.ertsunkszot.hu) alapítóiként 2010 óta foglalkozunk a szülő-gyerek kapcsolatokkal, szülőknek, pedagógusoknak tartott előadásokon, tréningeken, workshopokon adjuk át az ismereteket az empátiára épülő, érzelmi intelligencia készségeket használó kommunikációról és az erre épülő nevelési szemléletről.

Kiemelten fontosnak tartjuk a szemléletváltást a szülők és pedagógusok körében, és azt, hogy megmutassuk, hogy vannak eszközök, amelyek nem csak hatékonyabbak, de építik is a felnőtt-gyerek kapcsolatot, ahelyett, hogy rombolnák azt.

Eddig több,  mint 500 szülőt és 250 pedagógust segítettünk a tréningeinken a nézőpontváltásban, és az elmélet gyakorlatba ültetésében és használatában. Az előadásainkon ezen felül több százan vettek részt országszerte.

Szívügyünk a büntetés és megfélemlítés nélküli gyereknevelés kérdése, és az érzelmi intelligencia készségek használata a gyereknevelés során.

Van aki, azt vallja, a büntetés elkerülhetetlen és szükséges, mások szerint pedig szükséges rossz. És van olyan is, aki úgy véli, büntetés nélkül is megadhatóak azok a keretek, és szabályok, amelyek segítik a gyerekek beilleszkedését a családi, közösségi és társadalmi normák közé.

Milyen hatással van a gyerekekre és a szülőkre a büntetés alkalmazása?

Van-e valóban olyan módszer, amellyel kiküszöbölhető az alkalmazása és nem azonos azzal, hogy „hagyjuk, hagy nőjön a gyerek, mint a dudva”?

Szerettük volna erre minél több szülő és pedagógus figyelmét felhívni, ezzel összhangban 2015. október 19-én 17:30-tól. a Lurdy Ház 5. termében Büntetés nélküli gyereknevelés címmel konferenciát tartottunk.

A konferencia két részből állt, egy az általunk vezetett előadásból, amelyen a büntetés hatásairól és a lehetséges helyettesítéséről a mindennapokban; ezt követően pedig egy kerekasztal beszélgetés következett, amelyen vendégeink voltak dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő és Puskás Péter az Aszódi Javítóintézet megbízott igazgatója. A kerekasztal során a résztvevőktől kapott kérdéseket is igyekeztünk megválaszolni, amelyre ott nem került sor, azt külön megválaszoljuk a közeli jövőben.

A rendezvény moderátori feladatait Zelinka Ildikó televíziós műsorvezető vállalta.

A konferencia teljes anyagáról grafikus jegyzet készült, amelyet megkap a konferencia valamennyi résztvevője.

Mivel mind az előadás, mind a kerekasztal idő hiányában igen korlátozott lehetőséget biztosított ennek a nagyon fontos témának a mélyebb megismerésére és mert az elmúlt 5 évben azt tapasztaltuk, hogy a fegyelmezés igen sarkalatos pontja a gyereknevelésnek, tovább is léptünk. Egy online tanfolyam keretében összefoglaltuk mindazt, amit erről a témáról tudni érdemes, azokkal a módszerekkel, amelyek lehetővé teszik, hogy büntetés nélkül neveljük a gyerekeinket. Így mindenki saját idejét beosztva tud előrehaladni a témák, videók, kérdőívek és letölthető anyagok között. Reméljük, hogy ezzel sok szülőt indítunk el a békés, a problémák megoldását célul kitűző, a büntetésben rejlő megtorlást empatikusabb módszerekre cserélő együttélés útján.

Skita Erika

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére