A só és a sóterápia csodás hatásai a szervezetre
Februárban tele az orvosi váró betegekkel. Köhögünk, prüszkölünk, várjuk, hogy sorra kerüljünk és kapjunk valami szert, amitől talán jobb lesz a közérzetünk és végre tudunk levegőt venni az orrunkon is. Közben mindennél jobban várjuk a tavaszt. Illetve várják. Azok, akik nem allergiások, hisz rájuk márciustól újabb küzdelmes hónapok várnak. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy ma már nem kötelező beletörődnünk ebbe az ördögi körbe. Vannak olyan természetes gyógymódok, amelyekkel sokat segíthetünk szervezetünkön. Ilyen többek között a sóterápia.
Mi is az a sóterápia?
Egyre többször találkozunk a sóbarlang, sószoba, sóterem, sókamra esetleg a sókuckó kifejezésekkel. Közös ezekben, hogy valamennyi a só külsőleges, terápiás célú felhasználására kialakított helyiség. A sóterápia két fajtáját különböztetjük meg: a nedves és a száraz sóterápiát. A kettő közti lényegi különbség az, hogy míg a száraz sóterápiánál nem párologtatják a sót, tehát nem kötik vízhez, addig a nedves sóterápiánál épp ellenkezőleg, a sót nedves közegben párologtatják. Hogy melyik a jobb? Attól függ. Mindkettő légúttisztító hatású. A nedves sóterápiánál a vízhez kötött só nagy része megtapad a felső légútak nyálkahártyáján, így csak kisebb mértékben jut el a tüdőbe. A száraz sóterápiánál ezzel szemben nincs ez a megtapadás, így a tüdő távolabbi részeihez, a hörgőkhöz is hatékonyabban eljuthat a kezelés.
Hogyan működik?
A működési mechanizmus egyszerű: a sós levegőben lévő negatív töltésű sókristályrészecskék megtapadnak a tüdőben, magához vonzzák és megkötik a pozitív töltésű porszemcséket, baktériumokat és allergéneket, majd feloldódva megsemmisítik azokat. A felköhögött váladék révén tisztul a tüdő, a hörgők és a légútak egyaránt.
No, de milyen só?
“Magyarországon sajnos nincsenek természetes sóbarlangok.” - mondja Bíró Csilla, a Sóterápium ügyvezetője. “Úgyhogy mi például egészen Pakisztánig mentünk, és a világ egyik legnagyobb sóbányája, a pakisztáni Punjab tartományban található sóbányából szereztük be sóbarlangunk 15 tonnányi sótégláját, sószikláját és sógranulátumát. Számomra ez jelenti a garanciát arra, hogy valóban a Himalája tiszta levegőjében gyógyulhasson természetes módon, gyógyszerek és mellékhatások nélkül az, aki nálunk keres terápiát.” - teszi hozzá az ügyvezető.
Milyen panaszok esetén ajánlott?
- légúti megbetegedések: asztma, köhögés, krupp, szénanátha, légcsőhurut, hörghurut
- gyulladásos panaszok: arcüreg- és középfüllgyulladás, hangszálgyulladás, megfázás
- dohányzás okozta légzőszervi panaszok
- immunrendszer erősítés
- depresszió, stressz, kimerültség
- bőrproblémák kezelésére: ekcéma pikkelysömör, egyéb allergiás eredetű bőrproblémák
- koncentrációs zavar, alvászavar, fáradékonyság
- öregedési folyamatok lassítására
- mozgásszervi panaszok enyhítésére
Mire használható még a himalájai só?
- Szájhigiénia: sóoldatként szájvízként is lehet használni, megakadályozza a fogínyvérzést és segít a rossz leheleten is.
- Menstruációs panaszok: menstruációs görcsök esetén sokat enyhíthetünk a fájdalmon meleg sópárna segítségével.
- Lábgomba: sóoldatba áztatva.
- Bőrápolás: A sóoldatos arcmosás csökkenti a pattanásokat, aknékat, nyugtatja és tisztítja a bőrt.
- Arc- vagy testradírként is használható a sószappan.
- Torokfájás: nagyanyáink még ismerték ezt az egyszerű és természetes megoldást, használjuk mi is: torokfájás esetén sós, meleg vízzel gargarizáljuk.
Milyen korosztálynak javasolt?
“Korhatár nincs. Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt alkalmazható alternatív gyógymód a sóterápia. Viszont vannak olyan tünetek és állapotok, amikor nem javasoljuk a sóbarlang látogatását. Ilyen páldául a heveny lázzal járó megbetegedések, fertőző betegségek, nyílt sebek megléte, kezeletlen magas vérnyomás, vagy súlyos szívelégtelenség és epilepsziás betegség esetén.” - mondja a vezető.
Van tehát kiút. Megelőzéssel, immunerősítéssel és olyan, a gyógyszeres kezelést kiegészítő és/vagy akár helyettesítő módszerekkel, mint a sóterápia kitörhetünk a megfázás-betegség-allergia-letargia ördögi köréből.
Forrás és fotó: www.soterapium.hu
Szerző: Vági-Tóth Lilla - Budapestimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges