Jelenlegi hely

10+1 tipp a hatékonyabb időbeosztáshoz!

Gondoltál már arra, hogy milyen jó lenne, ha nem 24, hanem 48 órából állna a nap? Téged is elborítanak a napi teendők és este fáradtan zuhansz ágyba, pedig sok elintézetlen dolgod maradt hátra? Van néhány ötletünk, hogyan változtass ezen.

 

  1. Sürgős vagy fontos? Tegyünk különbséget a kettő között! Sürgős dolog pl. befizetni a csekkeket, átutalni a számlákat, bevásárolni a hétvégére, rendben tartani a háztartást, elvégezni a határidős munkákat. Ha nem végezzük el ezeket időben, annak következményei lesznek. A fontos dolgok nem annyira látványosak, hosszú távon azonban ezek határozzák meg a családtagjaid életének minőségét: játszani, olvasni, tanulni a gyerekekkel, minőségi időt tölteni a társaddal (beszélgetni, nemcsak megbeszélni), együtt elmenni koncertre, színházba, meghívni a barátaidat, ezekre mindig jusson elég idő! Törekedjünk arra, hogy megéljük, ne csak túléljük a napot!

  2. Év elején tervezd meg, hogy az életed különböző területein (munka, gyerekek, egészség, hobbi, kultúra, sport) mit szeretnél megvalósítani az év során és várhatóan mikor. Rendszeresen nézd át, hogy eddig mit sikerült már elvégezned, hol van lemaradás.

  3. Ne vállald túl magad! Ha sikerül is előre összeállított heti vagy napi listába szedni a feladatainkat, hajlamosak vagyunk nettó 8-9-10 órányi munkával kalkulálni. Igen ám, csak ilyenkor azzal nem számolunk, hogy emberek vagyunk. Néha muszáj megállnunk, nem minden napot bírunk egyforma erőbedobással vinni. Időnként bizony jól esik a kávézás a kollégákkal, felhívhatak a családtagok is, és bármikor beeshet egy apró, ám sürgős teendő.

  4. Írj listát a napi feladatokról, majd fontossági sorrendbe rendezd azokat. Jó érzés lesz sorban kipipálni mindent!

  5. Kezd a nehézzel! Javasolom, hogy először a „nemszeretem” feladatokkal kezd, így hamarabb végzel velük és nagyobb kedvvel fogod folytatni a könnyebb tevékenységekkel!

  6. Szüntesd meg az időrabló tevékenységeket: parttalan szörfözés a neten, 30 percig tartó telefonálás, felesleges TV nézés, idegeskedés, hogy mi mindent kell még elintézni.

  7. Tarts szünetet! Akkor is ha épp jól megy a munka. Próbáld ki, hogy óránként beiktatsz egy-egy 10-15 perces pihenőt, és megpróbálsz kicsit eltávolodni a feladattól. Meglátod sokkal eredményesebb leszel, mintha 2 órán át szünet nélkül dolgoznál.

  8. Kérj segítséget! Férjed/anyukád/anyósod/barátaid biztosan szívesen elviszik a gyerekeket sétálni, a játszótérre,  vagy segítenek a bevásárlásban, a vasárnapi ebéd elkészítésénél, amíg te a többi teendőiddel, pl. önmagaddal foglakozol.

  9. Ne halogass! Felejtsd el, hogy „majd máskor megcsinálom”, „ráérek még erre, majd valamikor erre is szakítok időt”. Ezekből soha nem sül kis semmi jó. Ha tényleg akarod, akkor most szakíts rá időt! Jó módszer, ha beírod a naptárodba.

  10. Ne hagyd az utolsó pillanatra az elvégezendő feladatot! Könnyű mondani, de ha kis ráhagyást adsz magadnak minden egyes feladatnál, elkerülheted a stresszt és nyugodtabban tudod megvalósítani azokat!

+1 Időnként mondj nemet! Sokszor ez megy a legnehezebben, hisz általában szeretnénk mindenhol megfelelni. De ha nincs elég energiánk, jobb ha őszintén nemet mondunk egy feladatra. 

Halász Kinga, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére