Jelenlegi hely

Szent György napi Vigasságok Óbudán

Időpont: 2024. április 27., 10.00-17.00
Helyszín: óbudai Fő tér, a Klarissza kolostor romjai (Mókus utca) és az Óbudai Múzeum (1033 Budapest, Fő tér 1.)

Az Óbudai Múzeum – Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának támogatásával – hagyományteremtő szándékkal rendezi meg ez évben először a Szent György napi Vigasságokat. A cél, hogy Óbuda mára kissé elfeledett középkori múltját újra az érdeklődés középpontjába állítsák.

Április 27-én, szombaton délelőtt 10 órakor látványos középkori történelmi menet indul a Fő térről a klarissza kolostor romjaihoz, a visegrádi Szent György Lovagrend, a Musica Historica és a Sub Rosa régizenei együttesek, Nagy Gergely fidula-művész és az Óbudai Múzeum jelmezes munkatársainak részvételével, a menethez – akár jelmezben is – bárki csatlakozhat!

Az egykori kolostor területén és a környezetében levő kis parkban meghallgathatjuk a 14-15. század egyházi és világi zenéit, megcsodálhatjuk a korszak táncait, izgulhatunk a látványos lovagi torna párviadalain vagy épp a solymászbemutatón. Szakértő vezetéssel megismerhetjük a Piast Erzsébet királyné által 1334-ben alapított óbudai klarissza templom és kolostor történetét is.

Program:

  • 9.30-10.00: Gyülekezés a Fő téren: Visegrádi Szent György Lovagrend: dobosok, apródok, solymászok, udvari bolond, Primavera Táncegyüttes, lovagok, Sub Rosa Régizene Együttes, Nagy Gergely (fidula), Musica Historica Együttes, jelmezes közreműködők
  • 10.00: A középkori menet – zeneszóval – elindul a klarissza kolostorhoz, a főherold vezetésével
  • 10.30-10.40: Rövid régizenei improvizáció a Flórián téri aluljárónak a Szent Flórián szoborcsoporthoz vezető kijáratánál, a Kálvin-köz előtt, majd tovább indulás a kolostorhoz
  • 11.00-11.40: Üdvözlés és programismertetés a klarissza kolostor romjai között, majd régizenei programok: Sub Rosa, Nagy Gergely, Musica Historica (egyházi zene)
  • 11.50-12.20: A klarissza kolostor és alapítója: a romok megtekintése szakvezetéssel (Benyóné Dr. Mojzsis Dóra régész-muzeológus, az Óbudai Múzeum munkatársa)

Az iskola előtti parkban folytatódik a program:

  • 12.30-13.30: A Szent György Lovagrend bemutatói: solymász, apródok, a Primavera táncegyüttes táncosai, lovagi torna
  • 13.40-14.15: Régizenei koncertek: Sub Rosa, Nagy Gergely, Musica Historica (világi zene)
  • 14.20-15.20: Ismerkedés a lovagi fegyverekkel, viseletekkel

Ezzel a Klarissza kolostor romjainál a programok véget érnek, átvonulás a Fő térre, ahol az Óbudai Múzeumban folytatódik a fesztivál.

16.00-17.00: A diósgyőri zárókő (feltehetően Piast Erzsébet királyné portréjával) és a 14. sz-i piliscsabai Madonna szobor (mely egykor az óbudai klarisszáké volt) megtekintése az állandó helytörténeti kiállításban.
„Templomok a talpunk alatt” tárlatvezetés az Óbudai Múzeum középkori kiállításában, végül a 2023. szeptemberében elhelyezett emléktábla (Piast Erzsébet és az általa alapított gótikus Szűz Mária templom emlékére) felkeresése, a Zichy-kastélynak a Fő tér felé eső külső falán. Tárlatvezető: Benyóné Dr. Mojzsis Dóra régész-muzeológus, az Óbudai Múzeum munkatársa

Szeretettel várjuk és invitáljuk a középkori menetünkhöz csatlakozni kívánó vendégeinket – gyermekeket és felnőtteket egyaránt  –, akár középkori jelmezben, akár „civilben” érkeznek. Gyülekezés az óbudai Fő téren, a Harrer Pál szobornál, április 27-én, szombaton 9:30-kor.

További infó

- Budapestimami -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére