Jelenlegi hely

Csanádi Árpád Általános Iskola, Sportiskola, Középiskola és Pedagógiai Intézet

Cím: 1143 Budapest, Őrnagy utca 5-7
Tel.:(1) 422-19-98
E-mail:csanadi@csanadiiskola.hu
Web: www.csanadiiskola.hu

Iskolánk története

Tanintézetünk több mint egy évszázados története a főváros és Zugló, közelebbről Törökőr történetének integráns része.

A XIX. század végén e külterületen laktanyákat, gyárakat kezdtek építeni biztosítva sok száz munkásember megélhetését. Törökőr távol esett a belvárostól, ezért szorgalmazta a külterület lakossága a székesfővárosi elöljáróságnál egy iskola felállítását.

1887. október 15-én a Várna utca 3. szám alatti, iskolává átalakított bérházban kezdték meg az első tanévet a külterület gyermekei. (Iskolánk mostani épülete még nem létezett.)

Cserjésy József igazgató tanító vezetésével 5 pedagógus vállalta fel a 272 törökőri gyermek oktatását. öt osztályt indítottak: 2 fiú, 2 leány és 1 vegyes osztályt. Az osztálylétszámok 44 és 55 között váltakoztak. Már az első 1897. október 14-én tartott értekezleti jegyzőkönyv tanúskodik arról, mit tart feladatának az iskola tantestülete: „Iskolánk elszigetelten áll a környékben: missziót kell teljesítenünk a szakoktatás, oktatás és nevelés misszióját. Nagy munka előtt állunk, a kezdet nehézségeivel, előforduló hiányokkal kell megmérkőznünk, de legyőzi azt a testület összetartása, lelkes munkálkodása.” Elődeink az oktató munka mellett nagy figyelmet fordítottak a tanulók erkölcsi viselkedésére és egészségi állapotára.

Törökőr 1904-1905. év történetének legnevezetesebb eseménye, hogy iskolánk a Székesfőváros támogatásával az Őrnagy utca 5-7. szám alatt saját épületet kapott.

Az „alma mater”-t 1904. október 18-án adták át és október 19-én kezdődött el a tanítás.

A krónikák szerint kb. 640 diák tanult az iskola falai között.

Ettől a tanévtől kezdve az 1909-1910-es tanév végéig „háztartási ismétlőiskola” is működött leánynövendékek számára, akik már nem voltak kötelesek az elemi iskolába járni, de felsőbb iskolába sem jártak. Az első világháború alatt, 1915. január hónapban a katonaság részére lefoglalták iskolánkat, így a tanév hátralévő részében a növendékek a szomszédos Százados úti iskolába, váltakozó műszakban jártak.

Tanintézetünk 1919-ben választó irodává alakult. A húszas évektől kezdve kerületünk városiasodott. Sok bérház épült, s az ott élőket népes családi élet jellemezte. Emiatt az iskola épülete hamarosan szűkösnek bizonyult. Ekkor nagyméretű átalakítást, bővítést hajtottak végre.

A második világháború súlyos megpróbáltatásokat jelentett az iskola számára is. A férfi tanárokat besorozták, több alkalommal szállásoltak be katonákat az iskola falai közé. A tanítást csak délelőtti-délutáni váltással tudták folytatni. Budapest ostroma alatt a tanítás szünetelt.

A háború befejezése után, az erősen megrongálódott épület újjáépítésében oroszlánrészt vállaltak a szülők, a pedagógusok és a tanulók. Az 50-es években az Őrnagy utca 5-7. szám alatt önálló fiú-és leányiskola működött. Az 1959-60-as években a két tanintézet újra egyesült.

1972-ben az iskola 75. éves jubileuma alkalmából márványtáblát avattak az iskola aulájában.

Iskolánk 1987. szeptember 1-jétől a Központi Sportiskola bázisikolája lett. Az első két év az útkeresés időszaka volt. Az 1988-1989-es tanévben már gimnáziumi osztályok is indultak, majd három évvel később az edzőképzés is elkezdődött.

1989. május 25-én ünnepélyes keretek között Csanádi Árpád nevét vette fel az iskola. A Magyar Olimpiai Bizottság 1998-ban Olimpiai érdemérmet adományozott iskolánknak. Azóta jogosultak vagyunk e cím viselésére.
2003. szeptember elsejétől 1 éven keresztül az iskola fenntartója a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet (NUPI) és elkezdődött egy új sportiskolai modell kidolgozása.

A 2004/2005-ös tanévtől az iskola fenntartója a Wesselényi Miklós Sport Közalapítvány lett. Ebben a tanévben új felvételi eljárást alakítottunk ki, és elindítottuk a Nyelvi előkészítő évfolyamot. 2006-ban elkészítettük a Közoktatási típusú Sportiskolai Kerettantervet.

2009. szeptember 16-án elhunyt Schlegel Oszkár, iskolánk megálmodója, megalapítója, tanára, címzetes igazgatója.

2011. augusztus 1-jétől Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló önkormányzata lett a fenntartónk.

Forrás: www.csanadiiskola.hu


A Budapestimami 2012 őszi "A mi iskolánk" című pályázata keretében sok szülő osztotta meg gyermeke iskolájával kapcsolatos tapasztalatait. Az akkor beküldött véleményeket ITT OLVASHATOD.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan éljük túl a hőséget?

Hogyan éljük túl a hőséget?

Valahogy muszáj lesz. És bár az idei nyár (eddig) kegyesebb hozzánk, mint a tavalyi, a 38°C azért már alkalmas a nyugalom megzavarására. A szenvedés pedig csak a mazochistákat villanyozza fel, a többiek megoldások után kutatnak.
Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.

Partnereink

Tehetségműhely Közhasznú Alapítvány
Családháló
Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom
NOE
Képmás Magazin
Ugrás az oldal tetejére