Több mint 360 fénykép bizonyítja a magyar fotográfusok egyedi látásmódját a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban a 35. Magyar Sajtófotó Kiállításon – hangsúlyozták a szervezők a tárlat hétfői megnyitó és díjkiosztó estjén. Kőrösi Orsolya emlékeztetett, az általa vezetett Capa Központ már negyedik alkalommal ad otthont a kiállításnak. Bejelentette: a Sajtófotó pályázat szervezőivel közösen megalapítják a fotóriporteri életműdíjat, amelyet jövőre adnak át először.
Szigeti Tamás kurátor megemlékezett a Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás nemrég elhunyt alapítójáról, Szalay Zoltánról, hozzátéve: a legjobb teljesítményt nyújtó harminc év alatti fotóriporter díja ettől az évtől kezdve az ő nevét viseli majd.
Bánkuti András, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Fotóriporterek Szakosztályának titkára kiemelte, hogy a magyar fotóriporterek emberi látásmódja jól megmutatkozik az idei anyagon keresztül is, amelyből 1992 óta minden évben katalógus is megjelenik. "Amit itt láthatnak, az Magyarország 2016-ban" Kiemelte Balázs Attila (MTI/MTVA) teljesítményét is, aki a maguk közé Down-szindrómás iskolásokat befogadó osztályközösségről szóló sorozatával elnyerte a pályázat idei nagydíját. Kitért arra is, hogy 1992 óta minden évben könyvformátumban is megjelelik a kiállítás bővített anyaga.
Szlukovényi Tamás, a pályázat zsűrielnöke köszöntőjében hangsúlyozta: mióta a zsebekben lapuló okostelefonokkal mindenki fotósnak érzi magát, a profi fotográfusoknak “vizuális vízözönben” kell alkotniuk és munkájukon keresztül tanítaniuk. A tárlat anyaga rámutat, hogy bár "sok fotókiállításon ömlik a vér", és "szörnyűségeket lát az ember", ma is létezik egy emberibb, gyengédebb, a magyar fotózás hagyományaival összhangban lévő hozzáállás a fotográfiához. Az idei pályázatra mintegy 2300 nevezés és több mint 5500 fénykép érkezett. Éles vagy színhelyes képet könnyű készíteni, de az igazán fontos emberséggel hozzáállni egy témához – mutatott rá a szakember.
A kiállítást megnyitó Erdős Virág költő erre az alkalomra írt versében a fotográfusok felelősségére és a sajtószabadság fontosságára hívta fel a figyelmet.
A május 28-ig látható tárlaton mintegy öt és fél milliárd pixel látható csaknem 170 négyzetméternyi nyomaton – mondta el Kovács Botond, Canon Magyarország marketing vezetője.
Az idei pályázatra mintegy 234 fotográfus összesen 6259 képpel nevezett, ezek közül választotta ki a szakmai zsűri a keddtől látható több mint 360 munkát.
Kőrösi Orsolya a megnyitón bejelentette, hogy a tervek szerint a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központot kezelheti a magyarországi Robert Capa-képek gyűjteményét. Hozzátette, hogy a gyűjtemény felhasználásával a világ első állandó Robert Capa-kiállítását tervezik kialakítani. Az állandó tárlat 2018-ra nyílhat meg a Nagymező utcai intézményben.
Az André Kertész Nagydíjat idén Szekeres Máté (MSZSZ/Verse) kapta Vesebeteg című sorozatáért, míg a legjobb hírképért odaítélt Escher Károly-díjat Markoszov Szergej (szabadúszó) kapta. A legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjjal Móricz-Sabján Simont (Népszabadság/Világgazdaság) jutalmazták, a megyékben dolgozó legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter Mártonfai Dénes (Tolnai Népújság), a 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotográfus pedig Sivák Zsófia lett. A közmédia fotóriporterei idén összesen hét díjat nyertek el a pályázaton.
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ (1065 Budapest, Nagymező utca 8.)
Web
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges