Jelenlegi hely

Lajhárkölyök született

Folytatódik a kétujjú lajhárok családregénye a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Banya nevű nőstény, annak ellenére, hogy többszörös anya, sőt, nagymama és dédmama is, a közelmúltban ismét világra hozott egy utódot.

A kölyök december 21-én született, de még most is kell némi szerencse ahhoz, hogy a közönség megláthassa. A lajhárkölyök ugyanis anyja hasán csimpaszkodik, így akkor lehet csak jól látni, ha a nőstény épp közlekedik az ágak között.

Kölyök született a Fővárosi Állat- és Növénykert Pálmaházában bemutatott kétujjú lajhároknál. A jövevény nem sokkal karácsony előtt, december 21-én jött a világra, de még most is kell némi szerencse ahhoz, hogy a közönség megláthassa. A lajhároknál ugyanis az a szokás, hogy az utódok anyjuk hasán csimpaszkodnak, s ha az anyaállat éppen összegömbölyödve pihen, a kicsiből alig látni valamit. Ha azonban a fias nőstény épp az ágakon függeszkedve közlekedik, jó eséllyel meg lehet pillantani a belé kapaszkodó apróságot. Azt persze ilyenkor még nem lehet tudni, hogy az állat milyen nemű, így nevet is csak később fog kapni.

Banya, az anyaállat már igencsak rutinosnak mondható a gyermeknevelésben, hiszen az elmúlt huszonegy évben, amióta Budapesten él, számos kölyköt nevelt fel sikeresen. Mi több, mostanra már unokái, sőt, dédunokái is vannak. A 23. életévét májusban betöltő állat a vadonban már kifejezetten idősnek számítana, hiszen a természetben ezek az állatok ritkán élnek tovább 15-20 évnél. Állatkerti körülmények között azonban az ennél hosszabb élettartam sem ritka, s amint Banya példája mutatja, a nőstények még ebben a korban is szaporodóképesek.

A budapesti kétujjú lajhárok rendszeres szaporodása okán valóságos családregényt, lajhár sagát is lehetne írni róluk. Ebben a családregényben Banyának kiemelkedő szerepe van, hiszen a jelenleg Budapesten élő nyolc lajhár közül hat Banya leszármazottja, egyedül Zippo, a hím állat, a mostani kicsi apja nem áll vele vérrokonságban. Zippo, az apaállat 2012-ben érkezett a Majna-Frankfurti Állatkertből a korábbi budapesti hímért, Alfért cserébe. A hímek cseréjére a rokontenyésztés elkerülése miatt volt szükség. Banyán, Zippón, illetve a most született kicsin kívül a nagycsalád tagja még a kilencéves Kajla (másik nevén Lujza, Banya és Alf lánya), a hatéves Lili (Banya és Alf lánya), a két és fél éves Sid (Lili és Zippo lánya), a kétéves Pufók (Banya és Zippo lánya) és az egyéves Szörny (Lili és Zippo fia) is.

A kétujjú lajhár Panama, Kolumbia, Guyana, Suriname és Francia Guyana területén, Brazília északi vidékein, valamint Ecuador és Peru határvidékén, az ottani trópusi erdőségekben honos. Egy kifejlett kétujjú lajhár 54-74 cm hosszú és 4-9 kg-ot nyom. Főként levelekből, gyümölcsökből, alkalmanként apró állatokból álló táplálékon él.

A lajhárok legjellemzőbb tulajdonsága közismerten a lassúság. Német nyelvterületen eleve „lustaállatnak” (Faultier) nevezik őket. A lassú mozgásnak azonban mégsem a lustasághoz van köze, hanem elsősorban arra vezethető vissza, hogy az állat anyagcseréje kevéssé élénk, s ez eleve nem teszi lehetővé a szaladgálást. Ráadásul a lajhárok táplálékának igen csekély az energiatartalma, mi több, az óvatos tempó az állatnak a lombok közötti elrejtőzését is segíti, tehát a lassúságnak a ragadozókkal szembeni védekezésben is szerepe van.

Bővebb információval szolgál a Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére