Ez egy lehetőség a kapcsolatfelvételre, arra, hogy a zene segítségével az anya és magzata megismerjék egymást. Ha nem is lehet pontosan tudni, hogy a baba megmozdulása a tetszés vagy a nemtetszés jele, anyukája megfigyelheti, hogy melyik zenére, hogyan reagál.
Fotó: Rózsa Zsuzsanna
„Klinikai megfigyelések tanulságai bizonyítják, hogy érdemes a magzat érzékszerveit ingerelni, mert így serkenthető érési folyamatuk. A zene eljut a magzathoz – a még meg nem született csecsemők nemcsak hallják a zenei hangokat az anyaméhben, de arra egyedi módon reagálnak is. A nyugodt tempójú, csendes zenéket, árnyalt, finom hangszínű énekhangot általában nyugodt, lelassult szívveréssel nyugtázzák, míg a gyors tempójú zene/ének tempóbeli változásaira szívverésük ritmusának megváltozásával reagálnak. A bőr akusztikus ingerfelvevő tulajdonságára épülő testi-érzékelési-hallási ingerléses programok kreativitás, muzikalitás és beszédkészség átlagon felüli fejlődését eredményezik. Ez a tény többszörösen hat a babára és nagyobb élményt nyújt, valamint fejlődését sokszorosan elősegíti. Fontos megjegyezni, hogy a megfigyelések tanulságai arra hívják fel a figyelmet, hogy azok a babák, akik magzati korukból sok hangélménnyel, mozgáslehetőséggel, illetve azok élményével rendelkeznek születésük után lelkileg kiegyensúlyozottabbak lettek, hallásuk érzékenyebb, beszédfejlődésük is gyorsabb lett.” (idézet Mélykútiné Dietrich Helga tanulmányából)
Ezek a megfigyelések alátámasztják Kodály szavait, miszerint a zenei nevelés kilenc hónappal a születés előtt kezdődik. Ennek jegyében szervezi immár egy évtizede a MÁV Szimfonikus Zenekar kismamáknak Szeretethang koncertjeit. A Szeretethang nem nevezhető általános értelemben vett hangversenynek, sokkal inkább egy „interaktív” foglalkozásnak, ahol a komolyzene és a népzene fúziójára, a részt vevők együttzenélésére, a pocaklakó és édesanyja egymásra hangolódására fektetjük a hangsúlyt. A kismamákat arra ösztönözzük ezeken a foglalkozásokon, hogy maguk is énekeljenek a magzatuknak. Felelevenítjük a gyermekdalokat, népdalokat, melyeket mindenki ismer, altatódalokat tanítunk a leendő szülőknek. Az elmélyülés, a babára hangolódás a legfontosabb, melyet a komolyzene hallgatásával érünk el, és élünk át.
Szeretethang koncertek
-
november 29 (kedd) 18:00
-
december 13 (kedd) 18:00
-
január 24 (kedd) 18:00
-
február 14 (kedd) 18:00
-
március 7 (kedd) 18:00
-
április 25 (kedd) 18:00
-
május 9 (kedd) 18:00
A program minden alkalommal a Búgócsiga koncert után, 18.00 órakor kezdődik. Belépőjegyeket a helyszínen lehet vásárolni, 1000 forintért.
A zenekar próbatermének címe: 1088 Budapest, Múzeum utca 11., földszint 6.
Búgócsiga
„Búgócsiga” zenés foglalkozás, zenehallgatás babákkal érkező családok részére. A foglalkozásokat Székely Edit fuvolaművész, zenepedagógus vezeti a MÁV Szimfonikus Zenekar művészeinek közreműködésével.
A koncertek havi egy alkalommal kerülnek megrendezésre 16 óra 30 perckor a zenekar próbatermében. Belépőjegyeket a helyszínen, a koncert előtt lehet vásárolni 1000 forintért. Gyermekek számára (3 éves korig) a program ingyenes!
A zenekar próbatermének címe: 1088 Budapest, Múzeum utca 11., földszint 6.
A zenét kedvelő szülőknek remek programlehetőség, hogy bevezessék kisbabájukat a zenei világba, hiszen a babák már pár hónapos kortól hallgathatnak zenekari előadásokat. A koncerteken nagyon fontos a az interakció, közös éneklés és játékos zenés foglalkozások is.
"A kicsik tátott szájjal hallgatták a koncertet, néha a zenével dúdoltak, gőgicséltek. Az anyák nagyon figyeltek, ha a kicsik netán nyűgösködni kezdtek, azonnal kivitték őket, de a csend már más lett. Így jött a babakoncert, a Búgócsiga megrendezésének gondolata, ahol a kisbabáknak szőnyeget terítünk le, hogy nyugodtan hempereghessenek, játszhassanak.” (Székely Edit)
Időpontok:
-
november 29 (kedd) 16:30
-
december 13 (kedd) 16:30
-
január 24 (kedd) 16:30
-
február 14 (kedd) 16:30
-
március 7 (kedd) 16:30
-
április 25 (kedd) 16:30
-
május 9 (kedd) 16:30
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges