A magyar gyermekirodalom immár több évtizedes, legendás időszakából és a kortárs illusztrációkból egyaránt válogat a KMM–Balassi Intézet Versképek című versillusztrációs kiállítása, amely április 11-ig tekinthető meg az Intézet aulájában. A csaknem félszáz művész alkotását bemutató tárlat reprezentatív képet nyújt a mai magyar gyermekkönyv-illusztráció sokszínűségéről, a lírai szimbolizmustól a groteszk rajzig.
Az ’50-es, ’60-as évek ideig-óráig hallgatásra ítélt költőnemzedékének tagjai közül sokan fordultak a gyermekirodalom felé. A Nemes Nagy Ágnes, Zelk Zoltán és Weöres Sándor nevével fémjelzett időszak gyermekirodalmi csúcsteljesítményei a versek voltak, amelyeket aztán olyan kiemelkedő rajzolók illusztráltak, mint Bálint Endre és Hincz Gyula, Kass János és Réber László, vagy Reich Károly.
A hazai könyvillusztráció nagy generációja után a képeskönyv műfaja az ezredforduló óta újra aranykorát éli. A KKM-Balassi Intézet kiállítása az új „aranykorból” és a magyar grafika „nagy generációjának” rajzaiból egyaránt válogat.
A közönség csaknem félszáz illusztrátor – többek között Hincz Gyula, Reich Károly, Bálint Endre, Réber László, Kass János valamint Molnár Jacqueline, Keresztes Dóra, Rofusz Kinga, Paulovkin Boglárka, Nagy Norbert, Dániel András, Marosi Krisztina, Kárpáti Tibor, Kismarty-Lechner Zita, Buzay István, Baranyai (b) András, Timkó Bíbor, Szalma Edit – rajzaival találkozhat.
A több mint 40 művész alkotásait bemutató tárlat reprezentatív képet nyújt a mai magyar gyermekkönyv-illusztráció sokszínűségéről, a lírai szimbolizmustól a groteszk rajzig.
Alkotásaik nyomán a versillusztráció különleges műfaja – amely a versek természeténél fogva tág teret enged a képeknek és nagy alkotói szabadságot ad a rajzolónak – művészi szintre emelkedett. A hazai könyvillusztráció nagy generációja után a képeskönyv műfaja az ezredforduló óta újra aranykorát éli.
A gyerek- és ifjúsági irodalom, a gyerekkönyvkiadás a világ számtalan országában virágkorát éli. A gyerekkönyv-illusztráció ráadásul – éppen nyelvfelettisége miatt – könnyen befogadható a külföldi néző számára is, így a képek oda is sikeresen közvetítik a magyar kultúrát, ahova esetleg a nyelvi nehézségek miatt nehezen jutna el.
2018. február 27 – április 11.
Balassi Intézet, 1016 Budapest, Somlói út 51.
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges