Jelenlegi hely

Konyhatündérkék: Kreatív finomságok készítése a legapróbbaknak

Minden anyuka számára ismerős a „főzés a gyerekkel” problémája. Az ebédnek készen kell lennie, a gyerkőc körülöttünk lábatlankodik, és inkább hátráltat, még akkor is, ha szívesen segítene. Van olyan gyerek, akiből a sok visszautasítás kiöli a segíteni vágyást, és később, ha akarjuk, akkor sem tudjuk majd visszacsábítani a konyhába. (Pedig a fiúk esetében sem ciki, ha tudnak főzni, sőt manapság már elvárás is.) Ha pedig rávesszük magunkat, és rászánjuk időnket és energiánkat a „gyerek kompatibilis ennivaló” elkészítésére, a konyha gyakran végzi úgy, mintha bombatámadás érte volna.

A 2013 év elején indult Konyhatündérkék foglalkozás teret és időt biztosít a gyerkőcöknek arra, hogy ha kis időre is, de birtokba vehessék a konyhát. Kedvükre gyúrhatnak, keverhetnek, mancsolhatnak… és anya haja nem fog égnek állni! A kreatív finomságok elkészítése közben észrevétlenül tanulhatnak néhány alap dolgot a sütés-főzés tudományából, munkájuk gyümölcsét pedig haza (is) vihetik, és családi körben fogyaszthatják el! Sütögetéssel, játékkal és evéssel kerek tehát a Konyhatündérkék foglalkozás programja!

A program minden olyan kisgyermeknek szól, aki elmúlt már másfél éves, de még nem iskolás, érdeklődést mutat a konyhai eszközök iránt, szívesen segít a sütésben-főzésben vagy csak egyszerűen valami újat szeretne vele kipróbálni a szülő!

A korábban csak bölcsis korosztálynak, nagyjából kéthetente meghirdetett foglalkozásra 2014 szeptembertől már két csoportban várjuk a gyerkőcöket: szerda délelőttönként a legapróbbakat, hétfőn és szerda délutánonként pedig az óvodás korosztályt. Kis csoportban, egyszerre max. 6 gyerkőccel Konyhatündérkedünk (és természetesen – szigorúan csak segítőként  – részt vállalhatnak a gyerkőcök kísérői is). Minden alkalom után egy ppt formátumú fájlban kapja meg minden résztvevő az aznapi receptet és a foglakozás során készült fényképeket.

A legapróbbak szüleivel – akik szülői kísérettel és segítséggel főzőcskéznek – jókat beszélgetünk az foglalkozás alatt, szinte kialakult egy mama-kör, ahol a gyereknevelés minden területe előkerül. Mindkét csoport esetében az a szabály, hogy akkor lehet bemenni játszani, ha az aznapi alkotás bekerült a sütőbe. A játék alatt megsül a finomság, majd együtt elfogyasztjuk. Olykor még mutatóba sem marad, de igyekszünk küldeni egy kis kóstolót a testvéreknek, apukáknak.

Az óvodások szülei csak a foglalkozás végére érkeznek meg a gyerekekért, mert a közeli óvodádból én szoktam összegyűjteni az aznapi csapatot. Az ovisok már egyedül is elboldogulnak, velük komolyabb feladatokat is csinálhatunk. A szülők pedig aznap nyernek bő másfél órát, és mire megérkeznek, már ínycsiklandó illatok keringenek. Ha nincs túl késő, az ovisokkal is megkóstoljuk az aznapi alkotást, de előfordul, hogy itt egyből mindent elcsomagolunk.

Az elmúlt két és fél évben rengeteg finomságot készítettünk el a gyerekekkel. Ki gondolná, hogy ezek az apróságok epres túrógombócot készítenek mák bundában, kürtős kalácsot, aranygaluskát, süti-nyalókát, üvegablakos mézeskalácsot, zöldséges quiche-t… Aki nem hiszi, járjon utána!

Magamról

Hailemariam Zsaklin vagyok, 4 gyermekes anyuka. Hunor nagyfiam 6,5 éves iskolás, a 4,5 éves Bátor középsős, a 3 éves Boróka kiscsoportos, én jelenleg az 1 éves Virággal vagyok itthon.


Mint minden kisgyermeket, az én gyerkőceimet is nagyon érdekli a világ minden szeglete és történése, főleg, ami a konyhában zajlik. Na és persze mindenben segíteni is szeretnének! Megmosni, kavarni, pucolni, tojást törni, beleönteni… Főleg Bátor az, aki már igazi kis kukta, de a három nagy gyerkőcömmel már nagyon sok finomságot el lehet készíteni közösen. Bátor adta az ötletet, hogy életre hívjam a Konyhatündérkék foglalkozást, ahol a vele egykorúak kipróbálhatnak sok mindent, ami a konyhában zajlik. Azóta Boróka is belenőtt a Konyhatündérkedésbe, és a program „arcaként” átvette bátyja helyét!

A Konyhatündérkék programot bő két éve hívtam életre, azóta kialakult egy-egy rendszeresen járó bölcsis és óvodás csapat. Örömmel tapasztalom, hogy a gyerekek és a szüleik is szeretik a programot. A rendszeresen járó „alaptag” Konyhatündérkék között akadt olyan, aki az első pár alkalommal az asztal közelébe sem mert jönni, az anyukája öléből figyelte a többiek sürgését-forgását. Az egyik ilyen kisfiú azóta úgy belejött a süti készítésbe, hogy a legutóbbi pár alkalommal alig engedte ki a kezei közül a meggyúrt tésztát.

Hogyan tovább: házhoz megyünk

2014-ben tovább bővültek a csoportok, és a szerdai alkalmak mellett elindult a Konyhatündérkék „kihelyezett változata” is egy magánbölcsődében, valamint elkezdtünk szülinapi zsúrokat szervezni.

Célunk a házhoz megyünk szolgáltatás további bővítése, és magánszemélyek, valamint intézmények felkérésére kitelepülve szórakoztatni a gyermekeket pl. egy szülinapi zsúron a gyermek otthonában, vagy mondjuk egy családi napközi programjába illesztve.


Elérhetőség

A Konyhatündérkéknek a kezdetektől van weboldala: www.konyhatunderkek.hu. A Galériában megtekinthetőek a foglalkozás során készült fotók, amelyek hűen tükrözik a Konyhatündérkedések hangulatát.

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére