Jelenlegi hely

Környezetvédelem otthon - 5 tipp, hogy fenntarthatóan használjuk a háztartási gépeinket

Egész nap megy a légkondi, a reggel berakott mosást este újra kell öblíteni és inkább egy nap többször mosogatunk, mint hogy beindítsuk a gépet? A megszokások miatt sokszor úgy terheljük a környezetünket, hogy észre sem vesszük, pedig egy kis tudatossággal nem csak a rezsiköltségünket, hanem a háztartásunk környezeti lábnyomát is csökkenthetjük. Az LG Magyarország a Környezetvédelmi világnap alkalmából összegyűjtötte a leghasznosabb zöld tippeket, amelyekkel könnyedén tehetünk a fenntartható jövőért.

1. Bízzuk a gépre

„Ezt a pár tányért inkább elmosom” – sokszor úgy gondoljuk, hogy a mosogatógép csak a nagy összejövetelek utáni takarításhoz való, pedig valójában sokkal jobbat teszünk a környezetünknek, ha inkább összegyűjtjük a mosatlant és berakjuk őket a gépbe. Az Applia adatai szerint például ha az egész EU átállna kézi mosogatásról gépire, évente több mint hatmilliárd liter ivóvizet is meg lehetne takarítani - ez a mennyiség 2,5 millió olimpiai úszómedence feltöltéséhez elegendő.

2. Jobb a korszerűbb

Hiába tűnik nagy beruházásnak egy új hűtőszekrény, hosszútávon meghálálja majd a pénztárcánk. Egy tizenéves hűtőt energiatakarékos, A+++ kategóriásra lecserélve az éves áramszámla mintegy tízezer forinttal lehet kisebb, egy ennél is idősebb hűtőtől megválva pedig közel harmincezer forintot spórolhatunk meg. Ráadásul egy korszerű készülék az ételek megfelelő tárolásával sokat segíthet az élelmiszerpazarlás csökkentésében is, ami Magyarországon kifejezetten nagy probléma: évente fejenként 33 kg rosszul tárolt vagy feleslegesen megvásárolt termék kerül a szemétbe.

3. Így mossunk

A mosógép esetében a hőmérséklet okos megválasztásával takaríthatjuk meg a legtöbb energiát, vagyis célszerű a közepes szennyezettségű ruhákat csak 30-40 fokon, de az átlagosnál hosszabb programon mosni. Fontos emellett, hogy akkor mossunk, amikor a program lejártakor tényleg ki is tudunk teregetni, vagy használjuk a legújabb gépeknél elérhető időzítő funkciókat.

4. Tudatos használat

A megbízható, takarékos háztartási gépek jelentős szerepet játszanak környezeti lábnyomunk csökkentésében - főleg akkor, ha a készülékeket tudatosan használjuk. Nem szabad például a hűtőt sugárzó hőforrás közelébe állítani vagy közvetlen napsugárzásnak kitenni. A készülék hátulján lévő kondenzátorrácsnak a jó szellőzéshez tér kell, de ne helyezzük a gépet szűk kamrába sem, félévente pedig portalanítsuk a rácsot. Így nem csak a gép élettartamát hosszabbíthatjuk meg, de a környezetünket is védjük a felesleges energiahasználattól.

5. Besegít a mesterséges intelligencia

Mivel a mesterséges intelligenciát alkalmazó készülékek képesek elemezni a felhasználói szokásokat, ki tudják választani az optimális működéshez szükséges beállításokat, ezért sokkal energiahatékonyabban tudnak működni, mint hagyományos társaik. Ha például elutazunk, Smart ThinQ™ alkalmazás segítségével beállítható, hogy a távollétünkben a hűtő energiatakarékos üzemmódba kapcsoljon, ha pedig otthon vagyunk és véletlenül nyitva felejtettük a fridzsider ajtaját, az okostelefonos app erre is figyelmeztet. A mesterséges intelligencia segítségével tehát könnyedén a saját életritmusunkra formálhatjuk a háztartásunkat, ezzel csökkentve az anyagi és környezeti terheket.


Forrás: noguchi.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére