Jelenlegi hely

A pihenőszéktől az Adamo hintáig: ebben pihen a babád

Képzeld el, hogy hirtelen egy ismeretlen bolygón találod magad, egy teljesen ismeretlen világban, ahol a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbb dolgot meg kell tanulnod, értened. Pontosan ez történik az újszülött babáddal, aki a megszületése pillanatától fogva folyamatosan tanul, tapasztal, ezért gyakran szüksége van pihenésre.  De hogyan lesz a pihenése pihentető?

Hogyan pihen a babád?

Lehet, hogy most megdöbbensz, de a babád nem pihent már a hasadban sem. Lehet, hogy te azt gondolod, kímélted magad a várandósságod alatt, de gondolj bele, pontosan mit tettél a születése előtti hetekben, hónapokban? Orvosoknál jártál vizsgálatokon. Stresszeltél, hogy minden rendben legyen. Felkészültél az érkezésére. Hónapokon át „fészket raktál”: vásároltál. Eközben az is lehet, hogy egész sokáig dolgoztál. 

Amikor megszületett, és megkezdte az ismerkedését a világgal, percenként volt valami dolga a kórházban: hol valamelyik boldog nagyi, hol a kezét tördelő apuka, máskor meg a barinő matt toltad ki az üvegajtóhoz. Most, hogy otthon vagytok, és szupersebességgel tanul, maga miatt nincs ideje pihenni: ha mégis sikerül, óránként/kétóránként felkel, mert éhes, mert szomjas, mert fél, mert egyedül van, mert fázik, mert melege van: legyen éjjel, vagy akár nappal. Ha neked minőségi idő jár, a babádnak is, a minőségi „pihenő”idő. Hogyan tudod neki megadni? Hogyan és mikor tud igazán pihenni a baba?

A minőségi pihenő(idő)

Néhány évvel ezelőttig csak kevesen hallottak a „minőségi idő” fogalmáról: egyszerűen volt az az idő, amit azzal töltöttünk, akivel akartunk. Az volt a te időd, divatosan: az énidő. Aztán megjelent egy könyv az 5 szeretetnyelvről, amelyikből az egyik szeretetnyelvet „minőségi idő”-nek nevezett el a szerző. De mi ez? Hogyan lehet egy idő nem minőségi? 

A minőségi idő lényege az együttlét. Akkor hívjuk így, amikor együtt vagyunk valakivel, és az alatt az együtt töltött idő alatt osztatlanul figyelünk rá, és ő ránk. Például a babánkkal. Ilyenkor közösen teszünk valamit, ezek a tevékenységek emlékké válnak, és olyan mélyen raktározódnak el bennünk és a babánkban is, hogy később alapvetően hatnak ránk. 

Persze a babád nem arra fog emlékezni, hogy anyu egyszer milyen szorosan ölelt engem az Adamo hintában, vagy milyen szuper volt a pihenőszékemben, hanem érzésekre. Mondjuk az Adamo hintában a ringatózásra, a szuper lágy, kellemes rugózásra, a pihenőszéknél pedig arra a dalra, amit a szék játszott, illatokra, hangokra.


Pihenőszék babáknak

Így pihen a baba (és vele te is)

Sokáig úgy vélték, hogy a babád csak akkor pihen, ha alszik, ez azonban már nem helytálló. Sokak szerint a baba ugyanúgy képes félálomban, vagy teljesen éber állapotban is pihenni, ehhez csak az kell, hogy olyan kényelmembe tudja magát helyezni, ahol teljesen elengedi magát.  

Ha eléri a flow állapotát éppúgy pihen, mint te, amikor valami téged „kikapcsol”. Ahogy neked, neki sem szükséges ehhez aludnia. De akkor pontosan mit tegyen, hogyan tudtok a minőségi idő mellett minőségi pihenőidőt szerezni, és egyáltalán mi az a flow? 

Flow, az Adamo hinta, és a pihenőszék

Csíkszentmihályi Mihály – a flow elmélet megalkotója – úgy írja le a flow-t (lefordítva talán „lebegés” állapotot), hogy az olyan, mint amikor minden eltűnik, mert valami olyasmi történik, amitől minden tökéletes. Felnőttként kerülhetsz flow-ba egy könyv olvasásakor, amikor annyira belemerülsz, hogy minden más eltűnik. Vagy bármilyen alkotó tevékenység, például festés, vagy társasozás közben. A babádnak azonban eleinte segíteni kell, hogy annyira kikapcsoljon, és olyan pihentető, szinte lebegő állapotba kerüljön, ami közelít ahhoz, amikor te flow-ban vagy. 

Az Adamo hinta ilyen: amikor pihenésre van szüksége, akkor az Adamo hinta pontosan azt az érzést adja a babának, amit a legjobb helyen, a pocakodban érzett: ahogy jobbra-balra, le és fel ring a hintában, éppolyan érzése lesz, mint amikor a pocakodban a magzatvízben hintázott, mert anyuci éppen felállt, elindult, vagy lehuppant a kanapéra. Nem az Adamo hintának írunk reklámot, de emellett talán az egyetlen hinta, amibe úgy rakod bele a babádat, hogy nem tud belőle kiesni, és kint, és bent is használhatod.


Adamo hinta

Ugyanezt a csodás flow szerű extra pihenő állapotot éli meg a babád a pihe puha, kellemes, dönthető pihenőszékekben, amiben nincs szeparációs szorongása, hiszen, ha akarod akkor nagyon közel van hozzád a baba, miközben kellemes zene, és néhány foglalkoztató csörgő, színes játék is leköti a figyelmét. Az, hogy az Adamo hinta, vagy a pihenőszék jobb-e a gyerekednek, eldönthetetlen, de tény, hogy mindkettővel elérheted a tökéletes pihenését. 

Segíts neki pihenni, döntsd el, hogy az Adamo hinta, vagy a pihenőszék tetszik neki jobban?

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére