Jelenlegi hely

Diákigazolvány

2012-től a diákigazolvány igénylés benyújtása előtt az okmányirodában kell fényképet és aláírás képet rögzíttetni, majd az igénylést az intézményben kell kezdeményezni, illetve a díjat befizetni.

A diákigazolvány igénylésének menete (közoktatás):

 

Felsőoktatási hallgatók diákigazolvány igénylési folyamata ITT!

 

Diákigazolvány
Ki kaphatja?
Diákigazolványra jogosult
  1. a közoktatásról szóló törvény szerinti iskolai feladatot ellátó intézmény tanulója, beleértve a fejlesztő felkészítésben vagy fejlesztő iskolai oktatásban részesülőt is,
  2. a felsőoktatásról szóló törvény 1. számú mellékletében szereplő felsőoktatási intézménnyel hallgatói jogviszonyban álló hallgató,
  3. a nem magyar oktatási intézménnyel jogviszonyban álló tanuló, hallgató,
  4. a kormányközi és más oktatási együttműködési megállapodás vagy egyezmény alapján magyarországi oktatási intézményben tanuló, részképzésben részt vevő külföldi tanuló, hallgató,
  5. a Balassi Intézetben képzésben részt vevő személy.
A nem magyar oktatási intézménnyel jogviszonyban álló tanuló, hallgató esetében a jogosultság feltétele az is, hogy az ott meghatározott oktatási intézmény azon országban, ahol működik, államilag elismert oktatási intézmény legyen. Az adatkezelő hivatalból vizsgálja, hogy a külföldön működő intézmény államilag elismert oktatási intézménynek minősül-e.
 
Hol és hogyan igényelhető?

A közoktatásban a tanuló, kiskorú tanuló esetében a törvényes képviselője a diákigazolvány iránti igényét az  oktatási intézménynek jelenti be és az intézmény által meghatározott módon fizeti be a  díjat.  Az igénylés folyamatáról lásd a fenti ábrát. 

Az igényléshez szükséges:

  • NEK azonosító (Okmányirodában ingyenesen igényelhető)
  • A diákigazolvány díja
  • Lakcímkártya

A NEK azonosító igényléséhez lakcímkártyára + személyazonosító igazolványra, vagy születési anyakönyvi kivonatra, vagy útlevélre van szükség. A NEK adatlapot meg kell őrizni!

Mennyibe kerül?
 
Az oktatási igazolvány díja 1400 forint.
A jogosult a matrica elvesztése esetén 3500 forintot köteles megfizetni a közreműködő intézmény részére.
Mennyi idő alatt készül el és hogyan kapod meg?
Az  igazolvány előállításának ideje az igénylés beérkezésétől számított legfeljebb 45 nap, az igazolványt postai úton a lakcímre kézbesítik.
 
A lakcímen át nem vett igazolványokat a borítékon szereplő, címzés szerinti Főokmányirodába kézbesítik, és a jogosult ott tudja azt átvenni.  A lakcímre történő kézbesítés után az át nem vett  küldemény 10 napot tölt a helyi postahivatalban, utána kerül az okmányirodába. A sikertelen kézbesítés után mintegy 15-20 nappal kereshetők a küldemények az okmányirodákban, és a beérkezéstől számított egy évig vehetők ott át. A személyes megkeresést megelőzően érdemes telefonon érdeklődni az illetékes Okmányirodában, a diákigazolvány átvételének feltételeiről.
Érvényessége
A tanuló diákigazolványára a tanulói jogviszony megszűnését követő október 31-ig jogosult, kivéve, ha a nem tanköteles tanulónak félévkor (vagy az I. félévben) megszűnik a tanulói jogviszonya, mely esetben a tanuló diákigazolványra az adott tanév március 31-ig jogosult.
Tipusa és tartalma
A diákigazolvány típusai: nappali, esti, levelező, távoktatásos és más sajátos diákigazolvány.
 
A diákigazolványok típusait az igazolványon feltüntetett felirat különbözteti meg: a nappali oktatás és képzés munkarendje szerinti diákigazolványt "nappali", az esti oktatás és képzés munkarendje szerinti diákigazolványt "esti", a levelező oktatás és képzés munkarendje szerinti diákigazolványt "levelező", a közoktatásban a más sajátos munkarend, valamint a felsőoktatásban a távoktatási munkarend szerinti diákigazolványt "távoktatás" felirat jelöli. (Az alapfokú művészetoktatási intézmény tanulója a levelező oktatás munkarendje szerinti oktatási igazolványra jogosult.)
 
Az oktatási igazolvány az alábbi adatokat tartalmazza:
  1. a jogosult arcképét (a továbbiakban: fénykép),
  2. a jogosult családi és utónevét, születési helyét és idejét, lakóhelyét vagy tartózkodási helyét, 14. életévét betöltött jogosult esetében az aláírását,
  3. a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvényben (a továbbiakban: közoktatásról szóló törvény) és a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvényben (a továbbiakban: felsőoktatásról szóló törvény) meghatározott azonosító számot,
  4. az igazolvány kiállításának napját és az érvényesíthetőség évét,
  5. érvényességre vonatkozó adatot,
  6. az igazolvány egyedi azonosítóját (igazolványszám, adatchip azonosító),
  7. az igazolvány fajtájának megnevezését.
A fenti adatokon felül a diákigazolvány tartalmazza:
  1. azon - legfeljebb két - intézmény nevét és székhelyét (település nevét), amellyel a jogosult tanulói, hallgatói jogviszonyban áll,
  2. a munkarend megjelölését.

Milyen kedvezmények járnak érte és mit igazol?

Utazási kedvezmények:
  • Vasúti és távolsági busz kedvezmény: 50%-os jegy bármely viszonylatba (levelező tagozaton csak a lakóhely és a tanintézet között), illetve 90%-os kedvezményű bérlet a lakóhely és tanintézet között (csak nappali és esti tagozaton)
  • Helyi közlekedési kedvezmények: a helyi tömegközlekedési vállalat díjszabása szerint.

Az utazási kedvezményeket a 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet szabályozza.

Kulturális kedvezmények:

  • Könyvtári kedvezmény: nyilvános könyvtárban az érvényes diákigazolvánnyal rendelkező tanulók, hallgatók számára a beiratkozási díjból 50%-os kedvezményt adnak.
  • Múzeumi kedvezmények

Kereskedelmi kedvezmények:

A diákok kereskedelmi kedvezményeket is igénybe vehetnek diákigazolványukkal. Országszerte megközelítőleg ezer diákigazolvány-elfogadóhely nyújt kedvezményeket a diákkártyával rendelkezők számára. A kedvezmények mértéke 5%-tól akár 30%-ig is terjedhet. További információkért keresd a www.diakkedvezmeny.hu weboldalt. 

A kártya hátoldalán látható egy "European Youth Card" logó, mely felmutatásával számos külföldi országban is kedvezmények vehetők igénybe. A nemzetközi szervezet honlapja: www.eyca.org 

A diákigazolvány
  1. a tanulói, hallgatói jogviszonynak a diákigazolványon jelölt oktatási intézménnyel való fennállását,
  2. a jogszabályban meghatározott utazási, kulturális és egyéb kedvezmények igénybevételére való jogosultságot,
  3. a tanulói, hallgatói jogviszony alapján jogszabály szerint járó térítésekre és juttatásokra való jogosultságot,
  4. a diákigazolványhoz kapcsolódó, állam által nem garantált (kereskedelmi) kedvezményekre való jogosultságot,
igazolja.
Bővebb információ
 
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére