Jelenlegi hely

Szállj be az időgépbe! - Levéltári piknik

A kétnapos, ingyenes III. Levéltári Pikniken beülhetsz egy Időgépbe, családfakutatási gyorstalpalón vehetsz részt, kincsek kerülnel elő a múltból, a gyerekekre pedig játékok, koncertek és sok színes program vár.

Nem csak régi, poros iratok raktára

A Levéltár mindenkié, ezért a pünkösdi hétvégén, június 7-8-án Pikniket tartanak Budapest Főváros Levéltárának udvarán. A belépés ingyenes.

A kétnapos, ingyenes III. Levéltári Pikniken emellett meg lehet nézni a levéltár polcain rejlő kincseket, be lehet ülni egy Időgépbe, a levéltár szakemberei családfakutatási gyorstalpalót tartanak, a gyerekek várat építhetnek gyurmából, 17. századi fegyverbemutatót nézhetnek meg, valamint koncertek és más színes programok is várják a látogatókat.

A levéltár nem múzeum, és nem csak régi, poros iratok raktára. Sok olyan dokumentum van itt, ami a hétköznapi ember számára is érdekes és fontos: itt találhatók meg a családunk múltjáról, elveszett rokonainkról szóló iratok, fontos dokumentumok az örökösödési- és ingatlanügyekhez, lakóhelyünk múltjához és közös történelmünkhöz.

Először és csak a Piknik két napja alatt lehet megnézni az 1941-ben öngyilkosságot elkövető gróf Teleki Pál miniszterelnök nemrég a Budapest Főváros levéltára tulajdonába került búcsúleveleit és a Magyar Nemzeti Levéltárban őrzött, Horthynak írt lemondó- és búcsúleveleit. Kevesen tudják, hogy a grófot már korábban is foglalkoztatta az öngyilkosság gondolata, így összesen négy ilyen tárgyú levele maradt fenn különböző korszakokból. Ezeket most először állítják ki egyben.

Ülj be az Időgépbe!

Be lehet ülni egy Időgépbe. Mert a modern levéltár már digitális is, és az iratok egyre nagyobb részét már elektronikusan is tárolják. A Budapest Időgépben mindenki megnézheti, hogy otthonáról, lakóhelyéről a különböző korszakokból milyen iratok maradtak fenn.

Digitális levéltár – Hozd be emlékeidet! 

Budapest Főváros Levéltára várja az otthoni fiókokban őrzött régi iratokat, leveleket, fényképeket - mert ezek a történészeknek is érdekesek lehetnek. A behozott iratokat, fényképeket digitalizálják, majd visszaadják tulajdonosaiknak. A másolatok felkerülnek a topotékára (internetes archívum), ami a helyi történeti források nyilvános gyűjteménye. 

Családfa kutatási gyorstalpaló

Családfa kutatási gyorstalpalót és levéltári vezetéseket tartanak a BFL munkatársai ahol az érdeklődők megnézhetik, milyen kincseket rejtenek a levéltári raktárak polcai és megtanulhatják, hogyan lehet családfát összeállítani.

Mire panaszkodtak elődeink a strandszezonban? 

A Pikniken megtekinthetők a XIX–XX. századi fürdőkultúráról szóló kiállítás. A kiállítás anyagának részét képezik a harmincas-negyvenes évekbeli panaszbejegyzések főként a Palatinus és Gellért fürdőből. Korok jönnek, korok mennek, a panaszok nem változtak: nincs vécépapír, néha lopnak, és az is baj, ha nincs zene.  

A gyerekek pecsétet, merített papírt, régi okleveleket készíthetnek, várat építhetnek gyurmából, eljátszhatják Buda visszafoglalását, a Falkonetta Kompánia 17. századi ruha-, tánc- és fegyverbemutatót tart. Lesz bábszínház, kisállat-simogató és koncertek is.

A III. Levéltári Piknik programja

2019. június 7. - Péntek
14.00–17.30 Levéltári kavalkád
14.00–17.30 Arcanum adatbázisainak bemutatása
15.00–15.45 Ünnepélyes megnyitó
15.45–16.15 Erkel Ferenc vegyeskar
16.15–17.30 Levéltárak bemutatkozása
17.30–19.00 Kontor Tamás – Horváth Misi acoustic
19.00–20.30 Hutchky & Stars – Filthy. Criminal. Funk.

2019. június 8. - Szombat
10.00–17.30 Levéltári kavalkád
10.00–17.30 Falkonetta Kompánia – korhű ruha és fegyverbemutató, reneszánsz tánctanítás, katonai tábor (17. sz.)
10.00–17.30 Bring your history!, Szállj be az időgépbe!,
Rákosi levelek, Családfa kutatási gyorstalpaló,
10.00–17.30 Arcanum adatbázisainak bemutatása
10.00–16.30 Milyen kincsek vannak a levéltár polcain? – Backstage – levéltári séták óránként
10.30–11.15 Csetverikov Iván zenés gyerekműsora
11.00–12.00 Papírmerítés
11.00–13.00 Az UtaZoo MiniZoo: állatsimogatás,
arcfestés gyerekeknek
11.15–11.45 Falkonetta Kompánia – fegyverbemutató I.
11.45–12.30 Vitéz László - Barna Zsombor bábelőadása
13.00–14.00 Játsszuk el Buda visszafoglalását
13.00–15.00 Arcfestés
13.00–14.00 Tárlatvezetés: Liget egykor kiállítás
14.00–15.00 Pecsétkészítés, oklevélírás
14.00–15.00 Tárlatvezetés: A 20. századi budapesti fürdők villanófényben kiállítás
15.00–16.00 Tárlatvezetés: Liget egykor kiállítás
16.00–17.00 Tárlatvezetés: A 20. századi budapesti fürdők villanófényben kiállítás
14.00–14.30 Falkonetta Kompánia – Reneszánsz tánctanítás
14.30–15.15 Domokos György:
333 éve történt: Buda ostroma, 1686
15.15–16.15 Saly Noémi: Fővárosi fürdőkultúra
15.30–16.30 Papírmerítés
16.15-16.45 Falkonetta Kompánia – fegyverbemutató II.
16.45–17.30 Drums együttes koncertje
17.30–19.00 Takáts Eszter és Zenekara
19.00–20.30 Ed Philips and the Memphis Patrol – 100% rockabilly

Kedvcsináló videó a Levéltári Piknikről Ónodi Eszterrel

2019. június 7-8. 14.00-20.30
Budapest Főváros Levéltárának udvara, 1039 Budapest, Teve u. 3-5.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Magyar Feltalálók Napja - amikor a magyar észjárásra büszkék vagyunk

Magyar Feltalálók Napja - amikor a magyar észjárásra büszkék vagyunk

Tudtátok, hogy van egy nap, ami csak a magyar feltalálóké? Minden év június 13-án ünnepeljük a Magyar Feltalálók Napját, amikor a világot formáló magyar elmék előtt tisztelgünk. Ez egy remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzük, milyen találmányok születtek hazánkban, és hogy mennyi mindent köszönhetünk ezeknek a zseniális ötleteknek.
Tiszta víz, tiszta élmény – kirándulás iható forrásokhoz a családdal

Tiszta víz, tiszta élmény – kirándulás iható forrásokhoz a családdal

Magyarország tele van szebbnél szebb forrásokkal, ahol a természet csendje és a tiszta víz varázsa együtt ad élményt. Hoztam pár igazán hangulatos helyet.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére