Jelenlegi hely

Budapest születésnapja – Egész napos programsorozat a Vármúzeumban

Játék, kaland, aklkotás, zene. Egész napos programok a BTM Vármúzeumban kicsiknek és nagyoknak, este a Cseh Tamás-dalokat előadó Vodku fiai koncertjével.

Budapest napja 

A mai Budapest 1873. november 17-én jött létre Pest, Buda és Óbuda városának egyesítésével.

A születésnapra emlékezve a látogatók egyebek mellett állomásról állomásra haladva a korszakot megelevenítő kézműves foglalkozásokon, a korabeli divathoz, építészethez, várostervezéshez kapcsolódó műhelymunkákon vehetnek részt, valamint megismerkedhetnek a BTM olyan különleges műtárgyaival is, mint a Polyphon zenegép, vagy a már a városegyesítést megelőzően is használt nyomdagép.

A foglalkozásokon kiderül, hogyan öltözködtek és mivel játszottak a gyerekek Pest-Buda-Óbuda egyesítésének idején, milyen volt Budapest 1873-as címere és milyenek voltak a fővárosi utcák ebben az időben.


Fotó:  BTM Vármúzeum

Egész napos programok

  • Hogyan öltözködtek a gyerekek Pest-Buda-Óbuda egyesítésének idején? – Korabeli öltöztetős baba, viseletek felpróbálása, történetmesélés tárgyakkal, sztorilapokkal. A BTM festményei, gyerekábrázolásai alapján textillel dolgoznak a gyerekek, a nagyon kicsik színezhetnek.
  • Mivel játszottak a gyerekek a 19. század második felében? – Korabeli gyerekábrázolások felhasználásával megy a foglalkozás, a készítendő tárgy egy kis dob, ami a közelgő adventi időszak okán már lehet akár karácsonyfadísz is.
  • Bevásárlás a középkorban és ma – Tárgykereső, beszélgetés a vásárlási szokásokról
  • Új város születik: Budapest 1873-as címere – A címer színeiből, azok felhasználásával papírvirág-koszorú (fejdísz) készül. A feladattal a nagyon kicsik is elboldogulnak.
  • Milyen volt Budapest az egyesítés évében? – Készítsd el a saját utcaképedet! Korabeli fotók, grafikák felhasználásával montázsszerűen saját utcaképet készíthetnek az ügyeskezű látogatók.
  • Milyen tereptárgyak nem voltak még a rakparton és a Dunán 1873-ban? – Egy korabeli fotóba kell „beletenni” vágással, ragasztással az időközben felépült hidat, s e képből készül aztán a mécsestartó borítása. A fotók a Kiscelli Múzeum archívumából származnak.
  • Muzsika a palotában – Polyphon zenegép melódiái a Budapest – Fény és árnyék-kiállításban, középkori élő zene a kápolnában


Fotó:  BTM Vármúzeum

18:00 és 19:30 - Cseh Tamás-est - Cseh Tamás budapestje

​Tóth Eszter Zsófia történész előadása és Vodku fiai koncert
 

„Itt van a város, vagyunk lakói. Maradunk itt, neve is van: Budapest” 

– Cseh Tamás és művészete elválaszthatatlan Budapesttől, a nagyváros élményeitől, a törzshelyeitől. Tóth Eszter Zsófia történész előadásában Cseh Tamás Budapesthez fűződő kapcsolatát mutatja be kiemelve a saját életében fontos helyszíneket: a Vízivárost, az Iskola utcát és azokat a Budapest története szempontjából jelentős helyeket, melyeket megénekelt (Corvin köz, Széna tér).

Cseh Tamás dalai a Vodku fiai zenekar előadásában
„2010 hideg telén összeültünk egy pesti kocsmában, kézbe vettük a gitárt, a bőgőt és a hegedűt, és Cseh Tamás dalait énekeltük. Megszólalt a Budapest, a Krakkói vonat, a Műcsarnok, a Hatvanas évek és tucatnyi más felejthetetlen dal. Sokan összegyűltünk, a tizenévestől a nyugdíjas korúig mindenféle emberek ültek a székeken, a földön, vagy álltak a fal mellett. Körülnéztünk, és azt láttuk, hogy a szemekből eltűnt a korkülönbség és furcsa szeretem-színe lett mindenkinek. Jó volt elmerülni ebben a másik valóságban és reggel, kabátban ébredve, az ágyon még ott csengett a fülünkben, hogy »talán volt egy-két este«.”

BTM Vármúzeum
1014 Budapest, Szent György tér 2.
Budavári Palota "E" épület

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére