Jelenlegi hely

13 tipp a téli túrákhoz

A téli erdő csodaszép, ilyenkor nagy élmény lehet a túrázás, de indulás előtt érdemes odafigyelni néhány dologra.

A téli időszakban az erdő egészen más arcát mutatja, a kirándulók megismerhetik a természet igazi csendjét, a téli erdő varázsát. A téli túra azonban veszélyeket is rejt a hideg, a havas, jeges körülmények, a csúszásveszély, a korai sötétedés és a tájékozódási nehézségek miatt.


Pilis-tető, Boldog Özséb-kilátó (Fotó: Pilisi Parkerdő)

Az indulás előtti felkészüléshez hoztunk néhány hasznos tippet.

Mielőtt az erdőbe indulsz

  • Indulás előtt tájékozódj az aktuális időjárási viszonyokról és az érvényben lévő erdőjárási korlátozásokról!
  • Pontosan tervezd meg előre a túra útvonalát, hogy visszaérj sötétedés előtt! A gyalogolandó távolságra és a szintkülönbségre is figyelj!
  • Soha ne indulj el egyedül, mindig legyen társad, akivel számíthattok egymásra! Értesíts egy hozzátartozót vagy ismerőst a tervezett útvonalról.
  • Öltözz rétegesen, mert az erdőben akár 5-10 fokkal is hidegebb lehet, mint a városban! Néhány tartalék, száraz és meleg ruhadarabot is tegyél be a hátizsákba. Legyen nálad esőkabát vagy vízálló dzseki.
  • Válassz csúszásmentes, magas szárú cipőt!
  • Gondoskodj az elegendő élelemről és folyadékról! Legyen nálad termosz, abban meleg innivaló és a táplálék (pl. szendvics, szőlőcukor, csokoládé, müzliszelet, gyümölcs). 
  • Mindig legyen nálad feltöltött mobiltelefon, hogy szükség esetén segítséget tudj kérni.
  • A biztonság kedvéért vigyél magaddal papíralapú turistatérképet. Erdős, havas területeken a mobil térerő nem mindenhol megbízható, ill. a mobileszközök lemerülhetnek.
  • Télen komolyabban kell venni a turistautak használatát, vagyis lehetőleg ne térj le a jelzett utakról, megelőzve így az eltévedést és az esetleges baleseteket.
  • A korai sötétedés miatt érdemes fejlámpát is magaddal vinned.
  • Jó, ha van nálad kötszer, fertőtlenítőszer, ragtapasz és gyógyszer.
  • Nézz utána a bejárni tervezett útvonalon látható kulturális és természeti értékeknek, így a túra során számos új élménnyel és ismerettel gyarapodhatsz.
  • Induláskor tegyél el egy szemeteszsákot, hogy a túra során keletkezett hulladékot magaddal tudd vinni!

Jó kirándulást!

Forrás: Pilisi Parkerdő

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

"Elfogyott a gyömbérszörp?"

"Elfogyott a gyömbérszörp?"

A gyömbérszörpről először a 90-es években hallottam, a Hupikék törpikék egyik „dalában”. Igaz, akkoriban a gyömbér még nem volt mindennapos vendég a boltok zöldséges pultján. Aztán ahogy egyre könnyebben hozzáférhetővé vált, úgy kedveltem meg én is egyre jobban.
Illatos kincs a bokrokról – ezért érdemes most bodzát gyűjteni

Illatos kincs a bokrokról – ezért érdemes most bodzát gyűjteni

Május végén és június elején országszerte virágzik a bodza, amely nemcsak az utak mentén és erdőszéleken illatozik, hanem igazi konyhai és házipatikai kincs is. Sokan ilyenkor indulnak kosárral bodzát szedni, hiszen néhány marék virágból egész évre elegendő szörp, tea vagy akár különleges finomság készülhet.
Május 1 - A májusfa ünnepe

Május 1 - A májusfa ünnepe

Falvainkban az elmúlt években újra divatba jött a májusfa állítás. Tudjátok, mit jelnet?
Az egyik legfontosabb izmunk- mégis alig tornáztatjuk

Az egyik legfontosabb izmunk- mégis alig tornáztatjuk

A mélymedencei izomzat. Akinek már van gyermeke, pontosan tudja, milyen változásokat hoz létre a várandósság és a szülés ebben az izomcsoportban. Alaposan kinyújtja, meggyöngíti, néha pedig még egyéb sérülések is keletkeznek rajta. Ennek következtében megjelenhet az inkontinencia, kitágul a hüvely, megsüllyedhet a méh. Fájhat a derekunk is. A jó hír az, hogy tornával szinte teljesen helyrehozható.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére