Jelenlegi hely

Ecet - nem csak a salátába

Takarítsunk olcsón és vegyszermentesen!

Korábbi cikkemben a citrom felhasználási lehetőségeit mutattam be, most egy hatásában hasonló, de még olcsóbb, minden háztartásban, az év bármely időszakában beszerezhető alapanyag felhasználási lehetőségeit mutatom be: az ecetet. 

Gyerekkoromban a nyarak nagy részét a nagymamámnál töltöttem, akitől nagyon sok mindent tanulhattam a háztartással kapcsolatban - többek között a természetes takarítószerek használatát. Nem volt ez másként az ecettel sem.

Az ecet tulajdonságai, amit a háztartásban jól ki tudunk használni:

  • baktérium ölő
  • fertőtlenítő hatású
  • zsíroldó
  • fehérítő hatású
  • vízkőoldó
  • szagtalanító

Takarítsunk vegyszermentesen a konyhában!

Hűtőszekrény: ecetes vízzel 2 hetente áttörlöm a hűtőszekrényt - ezzel elpusztulnak az ételekből származó baktériumok, fertőtlenítem és a rossz szagokat is elűzi. A polcokat szintén ecetes vízzel mosom le - csillogóak lesznek. 

Lefolyó: A lefolyókat 2 hetente kitisztítom a következő módszerrel: 3 evőkanál szódabikarbónát töltök a lefolyóba, majd 1 dl langyos ecetet öntök rá - pezseg, átmossa, szagtalanítja és zsírmentesíti a csövet. Dugulás esetén ugyanezt a módszert alkalmazom. Fontos, hogy az ecet beöntése után ne hajoljunk a mosogatótálca fölé, nehogy belélegezzük a felszabaduló gázokat!

  

Tea, kávéfolt: ha a csészékben megjelenik a tea, kávé általi elszineződés, a csészét egyszerűen töröljük át ecetes ronggyal. Ha makacs a csík, tegyünk bele először szódabikarbónát vagy sót, öntsünk rá kevés ecetet és így mossuk át.

Mikrohullámú sütő tisztítása: egy pohárba 1/3 rész ecetet és 2/3 rész vizet töltök, 3 percig melegítem, majd 10 percig nem nyitom ki - hagyom, hogy a szennyeződéseket fellazítsa a gőz. Egyszerűen áttörlöm puha ronggyal a mikro belsejét.

Gáztűzhely, munkalap: az erős szennyeződésekre öntsünk szódabikarbónát, majd rá ecetet - a pezsgés folyamán feloldja a ráégett, lerakódott szennyződéseket - pár perc múlva szivaccsal töröljük át. Íme, az eredmény (NB: a szennyeződés mértéke nem jellemző lakásunkra, a cikk kedvéért hagytam ekkora koszt a gáztűzhelyünkön) 

  

Műanyag ételtároló dobozok: az ételtárolásra használt dobozok gyakran átveszik az étel szagát és elszíneződnek. Áztassuk be meleg ecetes vízbe, utána törüljük át és öblítsük alaposan ki.

Kuka szagtalanítása: ecetes vízzel mossuk át, ha makacs a szennyeződés egy szelet kenyeret itassunk át ecettel és tegyük a kuka aljára. Kb. 1 napig hagyjuk a szemetesben.

Vágódeszkák: a hús/hal/hagymaszagú vágódeszkákat ecetes ronggyal törlöm át, így nem csak szagtalanítom, hanem fertőtlenítem is.

Tea- kávéfőző és vízforraló:  Ecettel szoktam vízkőteleníteni. Beleöntök 20%-os ecetet és várok 10 percet, aztán átöblítem és kész.

Kenyeres doboz: A kenyeres dobozt hetente egyszer ecetes-vizes szivaccsal áttörlöm,  a pékáruk tovább frissek maradnak, lassabban ill. egyáltalán nem penészednek.

Hangyák ellen: Szórófejes flakonból spricceljünk rájuk ecetet és megszabadulhatunk tőlük.

Fürdőszoba

Ahol víz van, ott vízkő van és penész...

Csaptelepek: nálunk nagyon kemény a víz, tehát folyamatosan szükség van a vízkőtelenítésre. A csapokat rendszersen törlöm át ecetes ronggyal, de ez nem mindig segít.

       A csaptelepet higítatlan ecettel öntöm le, súrolószivaccsal áttörlöm. Ha makacs a vízkő, egy puha rongyot átitatok ecettel és egy éjszakára rátekerem a csapra. (NB: a szennyeződés mértéke nem jellemző lakásunkra, a cikk kedvéért hagytam ekkora koszt a fürdőszobában) 

Előtte- közben - utána 

  

       A csaptelepek szűrőit, a zuhanyrózsát, a zuhany gégecsövét leszerelem és egy teljes éjszakára ecetes vízbe áztatom, reggel áttörlöm szivaccsal - az eredmény magáért beszél!

  

 

Szappanlerakódások a kádban, csempén, mosdókagylón: Keveréket készítek: 4 rész ecetet és egy rész sót, majd letörölöm le vele a felületet – a zuhanyfüggönyt is lemosom - ezzel megelőzöm a bepenészedését is.

Csempe, fürdőkabin: 1/4 rész ecet, 3/4 rész víz elegyét szórófejes flakonba töltöm, ráspriccelem és áttörlöm. Ha makacs a szennyeződés, az ecet arányát növelhetjük.

Mosógép tisztítása: a gép mosószeradagolójába 2 dl ecetet töltök, és üresen elindítok egy normál 60 fokos mosást. Az ecet tiszítja a vízkövet, mosószer lerakódésokat és a kellemetlen szagokat elűzi a gépből. 

Anyagok színvédelme: A fakulás ellen megóvhatjuk a ruháinkat, ha ecetes vízben áztatjuk őket vagy az öblítő vízhez adunk fél dl ecetet. Az ecettől a ruhák színe nemcsak élénk lesz, hanem rendkívül puhákká válnak, a törölközők nedvszívó képessége megnő. Ezzel a módszerrel csökkenthetjük a pamut ruhák bolyhosodását. Fehér ruháknál is tegyünk ecetet az öblítéshez, a ruhákat megóvjuk a szürkülsétől és ragyogóan fehérek maradnak. És a hiedelemmel ellentétben a ruhák nem lesznek ecet szagúak! 

Folttisztítás: a makacs foltokra (kávét, tea, ketchup, bor, kóla) tegyünk ecetet, hagyjuk kb. 10 percet hatni és dörzsöljük át. Az izzadságfoltokat eltüntethetjük, ha a területre ecetes vizet spriccelünk. 

Penész: a penészes falfelületre, fugákra fújjunk - akár higítatlan - ecetet - ügyeljünk arra, hogy az ajtót hagyjuk nyitva és gyerek a fürdőszobát kb. 1 órán keresztül ne használja!

Általános takarítás

Szőnyegtisztítás: kisgyerekes családnál elkerülhetetlen, hogy valami ne ömöljön ki. A foltot azonnal itassuk fel, majd spircceljük be egy rész ecet és egy rész víz keverékével.  Hagyjuk 2 percig dolgozni a keveréket, majd ismét vizezzük meg egy kicsit a területet ronggyal vagy szivaccsal és itassuk fel a nedvességet - én hajszárítóval meg szoktam szárítani. Ismételjük a módszert, ha szükséges.

A szőnyeg színeit felújíthatjuk, kellemes illatot adhatunk neki és az atkákat, baktériumokat is kipucolhatjuk belőle a következő eleggyel: 4 liter vizet 1 csésze ecettel összekeverjük, a szőnyeg felületébe kefével beledolgozzuk. Amikor megszárad, porszívózzuk ki. 

Felmosás: 1 dl ecetet öntsünk a vödörbe - a padló csillogó lesz és higiénikus.

Üvegfelületek tisztítása: A szuper, csíkmentes, csillogást adó üvegeket így tisztítom:4  dl vizet, fél dl ecetet és 1 teáskanál folyékony mosogatószerrel keverek össze és szórófejes flakonból spriccelem az ablakra, majd pamutronggyal tisztára törlöm. Ezt alkalmazom az üvegasztalnál, tükröknél, sütők ajtajára is. 

Golyóstoll a falon, bútoron: egy gyerekes házban ezzel mindenki találkozott... ecetes szivacssal szinte minden felületről eltüntehető!

Dohos szekrény szagtalanítása: előfordul, hogy a szellőztetés nem segít semmit. Keverj össze 4 liter vizet, 1 csésze ecetet és negyed csésze szódabikarbónát. Az üres szekrény belsejét ezzel mosd át, várd meg míg teljesen megszárad és a ruhákat csak ezután pakold vissza. 

Vasaló vízkőtelenítése: a vasalóba egyszerűen tömény ecetet töltök, kb. 10 percig állni hagyom majd gőzőlő funkcióra állítom - így a gőz lyukjait is vízkőtelenítem. 

+ jégoldó télen - ki ne bosszankodott volna még télen a zúzmarás szélvédőn? Megoldás: három rész ecetet egy rész vízzel összekeverek, a flakonból egyenesen a kritikus felületre kell spriccelem és pár perc múlva  a jég olvadni kezd, és hamarosan teljes egészétől megszabadulunk! 

+ rovarcsípés nyáron - mivel fertőtlenítő hatású, a rovarcsípéseket kenjük be vele és a viszketés hamar elmúlik

Hozzászólások

Úgy láom, hogy a cím egyszerűen nem igaz. Minden eljárásban használ, sőt ajánl vegyszert. A konyhasó, az ételetcet, és az itt ajánlott többi anyag mind-mind vegyszer. Nem is beszélek a mindenhol használt dihidrogén-oxidról, amibe már oly sokan haltak bele. Javaslom átnézni a 7. általános iskolai tankönyvet, itt is az anyagok csoportosítását. Egyszerű és összetett anyagok. Az összetett anyagokon belül vannak keveékek és vegyületek Nós ezek az összetett anyagok a vegyületek, vagy egyszerűbben vegyszerek.

Én meg úgy látom, hogy minden eljárásban az ecet szerepét emeli ki a cikk írója, amely kémikus-vegyész szakzsargonban, lehet hogy vegyszer (majd átnézem az ált. iskolai anyagot), de itt most ez tökéletesen mindegy, mert a köznyelv és az egyszerű felhasználó érti miről szól a cikk. A másik három "vegyszer" a víz, a só és a szódabikarbóna! Huuu! Ez most komoly? Nem ez a lényeg, hanem az, hogy a kereskedelemben elérhető bonyolult és a felhasználó számára teljesen érthetetlen összetételű tisztítószereket, egy mindenki által elérhető, és szerintem nem vegyszernek minősülő anyaggal, az ECETtel helyettesíthetjük. A dihidrogénoxidos poént meg nem kéne erőltetni, mert az már akkor is gyenge volt, amikor a csattogóslepkét húzkodtam a nagyanyám kertjében! :) haha. (amúgy ez is gyenge, de igaz) Szerintem tök jó a cikk, és függetlenül attól, hogy az ecet meg a szódabikarbóna vegyszer-e, vagy nem, nagyon hasznos tippeket ad, amik valószínűleg sokkal kevésbé károsítják a környezetünket, mintha a hasonló célra szánt szutykokat használnánk. Én már ki is próbáltam párat, és működik.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére