Jelenlegi hely

Mitől bababarát egy kórház?

Egyre több magyarországi kórház szeretne „bababarát” lenni, de ehhez szigorú feltételrendszernek kell megfelelni. Jelenleg 18 egészségügyi intézmény kapta meg a címet.

Cél a szoptatás támogatása

A Bababarát Kórház Kezdeményezést 1991-ben indította el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF, felismerve, hogy a szoptatás későbbi kimenetelére jelentős befolyással van az, mi történik a kórházban a szülés utáni első napokban. A program célja, hogy a legjobb életkezdetet biztosítsa minden újszülött számára. Ennek érdekében a kórházaknak olyan környezetet kell teremteniük, amelyben a babák szoptatását normaként támogatják. A két nemzetközi szervezet azokra a kutatásokra hivatkozott, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy ha a szülészeteken megfelelően segítik a szoptatni kívánó anyákat, az mind a kizárólagos, mind a részleges szoptatás idejét jelentősen megnöveli. Ez pedig azért fontos a szakemberek szerint, mert egyértelműen igazolt, hogy aki szoptat, annak a gyermeke kevésbé lesz fogékony a fertőzésekre. A kórház feladata, hogy a szoptatás sikeres beindulását elősegítő gondozást biztosítson, ugyanakkor tartózkodjon a hagyományos ellátásban megjelenő, a szoptatást gátló tényezőktől, például az anya és a csecsemő elkülönítésétől, az időrend szerinti szoptatástól, a kiegészítő táplálék felkínálásától, vagy a cumi és a cumisüveg használatától.

Összmunkára van szükség

A bababarát kórházakban lehetőség van a korlátozás nélküli gyakori szoptatásra, egyúttal az édesanya szakszerű segítséget kap az egészségügyi személyzettől a szoptatás megtanulásához és a felmerülő nehézségek leküzdéséhez. A siker érdekében mindenki együttműködik: a szülész-nőgyógyász, a csecsemőosztály nővérei, a védőnő és a gyermekorvos. A komplex munka révén a bababarát kórházból távozó anya ismeri a szoptatás normális menetét, tudja, mire számíthat és azt is, hogy nehézség esetén hol kaphat segítséget. Önbizalma megnő, a szoptatást nem nyűgként éli meg, így a tápszeres táplálás fontosságát erőltető reklámok, és az ilyen véleményen lévő rokonok, barátok sem bizonytalaníthatják el.

Szigorú követelményrendszer

Egy bababarát kórháznak 10 követelményt kell teljesítenie. Ezek a következők:

  • A kórház rendelkezzen írásos szoptatási irányelvekkel, amelyeket rendszeresen ismertet is az egészségügyi dolgozókkal. Tilos a cumi használata, és a cumisüvegeké is. Reklámozni sem szabad őket. Az irányelveket ki kell függeszteni.
  • Az egészségügyi személyzet rendszeres gyakorlati felkészítése, tanfolyamok tartása.
  • A szoptatás előnyeiről tájékoztatni kell a várandós anyukákat, óvni kell őket a tápszerreklámoktól.
  • Segítségnyújtás az először szülőknek. Ügyelni kell arra is, hogy a rendszeres vagy alkalmilag szedett gyógyszerek ne befolyásolják negatív irányba a szoptatást.
  • Elő kell segíteni, hogy az újszülött már az első fél órában mellre kerülhessen. A korai kontaktus megtalálása leírhatatlan fontosságú.
  • Meg kell mutatni, hogyan kell szoptatni és a tejelválasztást fenntartani, még akkor is, ha az édesanya ideiglenesen (pl. betegség miatt) el van választva gyermekétől. Gyakran a nagyobb méretű emlő is kevés tejet ad, a kisebb adhat többet. Befolyásolja a szoptatást a mellbimbó formája is. Apró, ügyes praktikákkal ezek a nehézségek áthidalhatók. El kell sajátíttatni a fejés módszerét is. Mind a beteg, mind a koraszülött gyermekeknek fokozott szüksége van, illetőleg lesz a későbbiekben az anyatejre. Az átmeneti “szoptatásmentes” állapot nem apaszthatja el a tejet.
  • Csak orvos indikálásával kaphat a csecsemő anyatejen kívül más ételt vagy italt. Az ingyenesen felkínált vagy kedvezményesen ajánlott anyatejpótló tápszereket vissza kell utasítani, reklámozni tilos!
  • Az anyát és újszülöttjét a nap 24 órájában együttesen kell elhelyezni.
  • Az újszülött igényeinek megfelelő szoptatásra kell ösztönözni az anyákat. A szoptatott csecsemőnek nem szabad cumit adni.
  • Támogatni kell a szoptatást segítő anyacsoportok létrehozását. Az egészségügyi intézményből távozó anyákat irányítsák ezen csoportokba.

Egyre több a bababarát kórház

Magyarország 1992-ben csatlakozott a Bababarát Kórház Kezdeményezéséhez. Ekkor a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája vált elsőként “bababaráttá” Európában. 1998-ig további 7 kórház kapta meg a címet. 2010-ben 16-ra, 2015-ben pedig 18-ra emelkedett a számuk. A kezdeményezés koordinációs feladatait 2005 óta a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság végzi. Azok a kórházak, amelyek szemléletbeli változtatást értek el szülészetükön, egy ellenőrzésen mennek keresztül, csak ezután nyerhetik el a megtisztelő bababarát címet. A vizsgálatot követően negyedévente részletes jelentést készítenek működésükről, és évente konzultálnak egy külső felmérő biztossal, háromévente pedig újabb ellenőrzésre számíthatnak azért, hogy címüket megtarthassák. A testület igyekszik elérni, hogy minden intézmény szülészetén történjen meg a változtatás, és a szoptatást támogató ellátás legyen az általános gyakorlat.

Bababarát és anyabarát

Nyugat-Európában már nemcsak bababarát, hanem anyabarát kórházakat is kialakítottak. Itt szintén a szemléletváltás van a középpontban; vagyis az intézményeknek kell alkalmazkodniuk a szülésnél és azután az édesanya szükségleteihez és nem fordítva. Anyabarát kórház pedig csak az lehet, amely szolgáltató már megkapta a bababarát minősítést is.

A magyarországi bababarát kórházak listája itt található meg: http://bababarat.sztnb.hu/korhaz/lista

Forrás: csalad.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Magyar Feltalálók Napja - amikor a magyar észjárásra büszkék vagyunk

Magyar Feltalálók Napja - amikor a magyar észjárásra büszkék vagyunk

Tudtátok, hogy van egy nap, ami csak a magyar feltalálóké? Minden év június 13-án ünnepeljük a Magyar Feltalálók Napját, amikor a világot formáló magyar elmék előtt tisztelgünk. Ez egy remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzük, milyen találmányok születtek hazánkban, és hogy mennyi mindent köszönhetünk ezeknek a zseniális ötleteknek.
Tiszta víz, tiszta élmény – kirándulás iható forrásokhoz a családdal

Tiszta víz, tiszta élmény – kirándulás iható forrásokhoz a családdal

Magyarország tele van szebbnél szebb forrásokkal, ahol a természet csendje és a tiszta víz varázsa együtt ad élményt. Hoztam pár igazán hangulatos helyet.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére