Jelenlegi hely

Barbár Napok

Időpont: 2024. október 5-6.
Helyszín: BTM Aquincumi Múzeum és Régészeti Park, 1031 Budapest, Szentendrei út 135.

Ismét barbár törzsek vetik meg a lábukat a régészeti parkban, hogy megismertessék látogatóinkkal a Kárpát-medencében a római hódítás előtt és után megtelepedő népek történetét, valamint sokszínű kultúráját és szokásait. Hagyományőrző bemutatók, kézműves foglalkozások, mesterségek bemutatói, rendhagyó tárlatvezetések és előadások várnak minden érdeklődőt, aki szeretne bepillantani a barbárok izgalmas világába.

A BTM Aquincumi Múzeumban hagyományőrző bemutatók, kézműves foglalkozások, mesterségek bemutatói, rendhagyó tárlatvezetések és előadások várnak minden érdeklődőt, aki szeretne bepillantani a barbárok izgalmas világába.

Az idei rendezvényen a vaskor világhódító népe, a kelták kerülnek reflektorfénybe. A kelták területe egykor a Brit-szigetektől Kis-Ázsiáig terjedt, az i. e. 4. században kifosztották Rómát, sőt a múlt század óta már a képregények és rajzfilmek világát is meghódították!

Az Aquincumba látogatók hazai és külföldi hagyományőrző csapatok közreműködésével megtapasztalhatják, hogyan éltek, öltözködtek és harcoltak a kelta törzsek, sőt idén egy a római hadseregben szolgáló, de barbár hátterű katonákból álló segédcsapat képviselői is felállítják sátrukat a rendezvényen.

Az érdeklődők ismeretterjesztő régészelőadások, tárlatvezetések, és a múzeum raktárában tett látogatások révén megtudhatják, mit mesélnek nekünk a régészeti leletek és történelmi források a barbár törzsek társadalmáról, szokásairól, viseletéről, az őskori épületekről, valamint az ókori Aquincumot a barbár támadástól védő római katonaságról.

A jövő kérdéseire választ keresőket várja a romok között keringő vándorjós, valamint az ogham kövek mestere. Az ifjú kalandorok bátorságpróbán, kincskereső játékon és kézműves foglalkozások során vehetnek részt. Bemutatkoznak mesterségek a csontfaragástól a növényi festésig, lesz vadászmadár bemutató, interaktív csata, viseletbemutató, barbár szépségszalon, árusok utcája és még sok más programelem!

A belépés III. kerületi állandó lakcímmel rendelkezők lakosok számára ingyenes!

Programok

október 5-6. (szombat-vasárnap)
10:00–16:30 Kincskereső játék
10:00–16:30 Bátorságpróba
10:00–17:00 Így etesd a barbárodat! látványkonyha
10:00–18:00 Árusok utcája
10:00–18:00 Mesterségek bemutatója (kelta kalligráfia, csontfaragás, növényi festés, kerámiakészítés, szövés)
10:00–18:00 Tábor- és életmódbemutató a hagyományőrző táborokban
10:30–17:30 Találd meg a vándorjóst!*
10:45–11:30 (csak vasárnap) Tárlatvezetés: Római atyafiak, jó barbárok, avagy mi fán terem a romanizáció?
11:00–12:00 Gyógynövény séta
11:00–12:00 Kelta harci kiképzés gyerekeknek
11:00–17:00 Kézműves foglalkozások (hajbatekert, nyakbavarázs, mancsnyom, bogarász)*
11:00–17:00 Barbár fonat készítés*
11:30–12:00 (csak szombaton) Ahnen- und Wunderkammer. Raktárlátogatás az Ős- és Népvándorlás kori Gyűjteményben. A vezetést tartja: Tóth András régész**
12:00–12:45 Kurátori tárlatvezetés az „A római sas árnyékában” c. állandó kiállításban. A vezetést tartja: Dr. Beszédes József régész
12:45–13:15 Barbárok a Sas szolgálatában? Betekintés a római segédcsapatok világába
13:00–13:30 (csak vasárnap) Vadászmadár bemutató
13:00–16:00 Mesélő kövek – jóslás ogham kövekből
13:00–17:00 Hennázás*
13:00–18:00 Zászlófutás, birkacinca, interaktív csata gyerekeknek és felnőtteknek
13:15–13:45 (csak szombaton) Régészelőadás: Szarmaták a Kárpát-medencében. Az előadást tartja: Varga Zsolt régész
13:15–13:45 (csak vasárnap) Régészelőadás: Túlvilági patadobogás – népvándorlás kori lovas temetkezések. Az előadást tartja: Langer Dániel régész
13:45–14:15 Kelta asszonyok, római hölgyek – eraviszkusz és római viseletbemutató
14:15–14:45 Régészelőadás: Lovas nomádok a népvándorlás kori Kárpát-medencében: állat és ember különleges kapcsolata. Az előadást tartja: Mészáros Boglárka régész
14:30–15:00 Ahnen- und Wunderkammer. Raktárlátogatás az Ős- és Népvándorlás kori Gyűjteményben. A vezetést tartja: Tóth András régész**
14:30–15:00 Így nem írtak a barbárok c. kalligráfiai előadás
15:00–15:30 Hoj! Hoj! Hoj! – Vaskori kelta fegyverek használata párbajszituációban
15:15–15:45 Régészelőadás: Kelták a Csepel-szigeten. Az előadást tartja: Horváth M. Attila régész
15:30–16:30 Kelta harci kiképzés gyerekeknek
16:00–16:30 (csak szombaton) Vadászmadár bemutató
16:15–16:45 (csak szombaton) Régészelőadás: Ahány ház, annyi szokás – Építmények az őskőkortól a késő vaskorig. Az előadást tartja: Szilas Gábor régész
16:15–16:45 (csak vasárnap) Régészelőadás: A barbárság pszichológiája: Freud és előfutárai (18+). Az előadást tartja: Varga Zsuzsanna régész
16:30–17:15 (csak vasárnap) Tárlatvezetés: Római atyafiak, jó barbárok, avagy mi fán terem a romanizáció?

* A programelemen “barbár batkák” befizetésével lehet részt venni. A játékérmeket a rendezvény során lehet elnyerni. További részletek az információs pultban.
**A részvétel helyszíni regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az információs ponton lehet.

További infó

- Budapestimami -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Segítség, gluténérzékeny a gyerekem! - A gluténmentes étkezés szülői szemmel

Segítség, gluténérzékeny a gyerekem! - A gluténmentes étkezés szülői szemmel

Magyarországon a cöliákia becslések szerint a lakosság körülbelül 1%-át érinti, ami közel százezer embert jelent. A gluténmentes étrendet követők köre ennél tágabb: hazai adatok szerint a 15 éves és idősebb magyarok 1,8%-a követett gluténmentes diétát, a nem-cöliákiás gluténérzékenység pedig egyes becslések szerint már több százezer embert is érinthet. (1;2) Ezért a gluténmentes étkezés nem egy szűk, elszigetelt probléma, különösen akkor nem, ha a gyerekeket nézzük. Egy diagnózis vagy tartós étrendi korlátozás nemcsak a gyereket érinti, hanem az egész család hétköznapjait átrendezi: a bevásárlást, az uzsonnacsomagolást, az óvodai és iskolai ünnepeket, a menzával kapcsolatos döntéseket, a kirándulásokat és sokszor még azt is, hogy a szülő mennyire érzi biztonságban a gyerekét egy közösségi étkezési helyzetben.
Nyári ötletelő – 67 tipp a szünidő túléléséhez

Nyári ötletelő – 71 tipp a szünidő túléléséhez

Mit csináljunk a gyerekekkel, amikor épp nincsenek táborban vagy a nagyinál és a családi nyaralás is messze van? Nem kell feltétlenül nyaralni menni ahhoz, hogy élményekben gazdag legyen a vakáció. Ehhez adunk inspiráló öteleteket!
Kicsi ruhák, nagy mentőakciók – így lesz kidobás helyett kedvenc darab

Kicsi ruhák, nagy mentőakciók – így lesz kidobás helyett kedvenc darab

A kisgyerekes ruhatár egy külön világ. A darabok gyorsan cserélődnek, mégis közben meglepően gyorsan el is használódnak. Egy body, amit pár hete vettél, már foltos. Egy nadrág térde elvékonyodott, pedig még bőven hordható lenne.Ilyenkor nem az a legjobb döntés, hogy kidobjuk. Ezek a ruhák nagyon jól javíthatók – ráadásul egy kis átalakítással még jópofábbak is lehetnek, mint új korukban.
"Elfogyott a gyömbérszörp?"

"Elfogyott a gyömbérszörp?"

A gyömbérszörpről először a 90-es években hallottam, a Hupikék törpikék egyik „dalában”. Igaz, akkoriban a gyömbér még nem volt mindennapos vendég a boltok zöldséges pultján. Aztán ahogy egyre könnyebben hozzáférhetővé vált, úgy kedveltem meg én is egyre jobban.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére