Hazavittük a piacról vagy kertészetből a legjobban tetsző növényeket és hamarosan elkezdenek sárgulni, nyurgulni, és már korántsem olyan örömteli rájuk nézni. Hogy lehet, hogy csak pár hétig szépek?
Tipp: a kertészetben tőzeges kicsi cserépbe kerülnek a magok, palánták, melyeket át kell ültetni amint hazakerülnek hozzánk. Minden átültetés után jól be is kell locsolni őket és a tápot is nagyon szeretik.
Hogyan élheti túl egy növény a nyarat?
Az ablakban, mini erkélyen tartani növényeket éppúgy elköteleződés, mintha nagy kerted lenne. Persze nem kell velük naponta órákat foglalkozni. De nem önjáróak, és tuti este nem mennek ki maguktól a konyhába inni.
Azért akad pár olyan növény, mely igazán kevés törődést is szép látvánnyal hálál meg.
Választás előtt jó tisztázni a leendő növények életkörülményeit és a hely adottságait:
- mikor és mennyit tűz oda a nap?
- szoktál-e vagy van-e lehetőség az árnyékolásra?
- mennyire éri a szél, esetleg felkaphatja, ami veszélyes az utca népére vagy magát a növényt csapkodhatja, ami neki nem jó?
- mennyire éri az eső, csapadék, ha nem vagy otthon?
Az a fránya tűző nap
Ha közvetlen nap éri egész nap, két okból is fontos:
Maga a növény mennyire bírja a napot, azaz a virágja, levelei - ehhez kellhet némi árnyékolás. A napos órák aránya fontos a növényválasztásnál. Persze sok növény jól alkalmazkodik, de az is idő.
Másik napos kérdés: az edény mennyi napot kap? Ez utóbbinál, ha a cserepét éri folyton a nap, megsütheti, megfőzheti a gyökérzetet, és attól is elpusztulhat.
Ezt könnyű orvosolni:
- a kertészetből hazahozott tőzeges földben és kis cserépben lévő növényt ültesd át nagyobb cserépbe és virágföldbe;
- a tetejére szórhatsz mulcsot vagy kis kavicsot – ez nem engedi olyan gyorsan kiszáradni;
- majd állítsd egy nagyobb kerámia kaspóba, ez hűvösen tartja a vékony műanyag cserepéhez képest;
- Mindezt ráállíthatod egy nagyobb lapos tálra is, melybe köveket állítasz, és az folyamatos párolgásával hűti a levegőt.
Az árnyékolás lehetőségei
Ez annyira helyfüggő, hogy jobban jársz, ha a neten ötletoldalakon nézel utána, nálatok mi valósítható meg. Rögzíthetsz a korláthoz arra a kérdéses 2 -2,5 hónapra ruhaanyagot, gyékény vagy nádszövetet; felszerelhettek napvitorlát, felfuttathatsz gyorsan növő növényeket;
Tipp: Az üveg korlát elé mindenképp tegyél valamit, napok alatt kisüti/ megfőzi a cserepes növényeid.
A szél is komoly károkat tud okozni a növényekben.
Úgy meg tudja csapkodni, hogy tönkreteszi a levélzetét, letöri a gyengébb hajtásokat. Arról nem is beszélve, hogy a járókelőket, az alattad élőket is óvni kell a fejükre potyogó cserepektől.
Szél ellen nehezebb védekezni: ismerned kell az ablakod, erkélyed szélviszonyait, ki lehet karózni a növényt, vagy támasztéknak kisebb állványzatot csinálni köré vékonyabb ágakból. Vannak olyan fajok, melyek kifejezetten rosszul viselik a szelet, és csak satnyán álldogálnak majd a cserepükben, hiába teszel meg mindent értük.
A csapadékmennyiség
Ha egy nagyobb vízmennyiség lezúdul, nagyon el tudja áztatni a növényeket. Ha nem tudod leönteni róluk, és visszatér a tűző napsütés, szegények ott állnak majd a forró levesben.
Tehát ezért fontos az a sok kis lyuk az edény alján, a vízelfolyást szabályozza. Legtöbbször elfedjük egy-egy kaviccsal, de azért érdemes egy-egy lyukat meghagyni, vagy csak részben lefedni. A táljából pedig kiönteni a vizet. A túlzott vízmennyiség gombás megbetegedéseket, penészesedést okozhat.
Növénytippek tűző erkélyre
Ha csak heti két alkalommal locsolnál
Víz nélkül kevés növény bírja, így nem túl hosszú a listánk.
- Liliomok
- Írisz
- Porcsinrózsa
- Levendula
- Kövirózsa
A tűző napot csak rendszeres öntözéssel elviselő növények
- Fűszernövények: zsályák, kakukkfű, rozmaring
- Leánderek
- Bársonyvirág
- Muskátli
- Petúnia
- Bakopa
Tipp: Nagy tévedés, hogy a leánder mediterrán növény lévén jól bírja kevés vízzel is! Épp az ellenkezője, imádja a vizet, szereti ha gyakran jól meg van áztatva a földje.
Mehet még a napos erkélyre néhány zöldség is:
- paradicsom
- padlizsán
- étkezési paprika
- fűszer és chili paprikák
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges