Jelenlegi hely

Tetovált kismamák

Ha tetoválásra vágyik egy nő, figyelembe kell azt is venni, hogy még szülés előtt áll-e, netán éppen várandós, vagy már túl van a terhesség(ek)en.

A tizen- és huszonéveseknek előre kell gondolkodni, kell-e a mindenképpen az a tetoválás, ami ma még mutatós és menő, de ami esetleg néhány év vagy évtized múlva deformált és eltorzult lesz.

 

A tetoválás ellen szólva

Igaz, hogy a terhesség előtti tetoválások elfedik a lábakon a terhesség alatt kifejezettebbé, láthatóbbá váló visszereket és részben eltakarhatják a terhesség alatt megjelenő terhességi csíkokat, mégis számos érv szól ellenük.

A terhesség alatti súlygyarapodás csakúgy, mint az egyéb okok miatt bekövetkező jelentős mértékű hízás, a bőr megnyúlásához, megereszkedéséhez, a tetovált motívum deformálódásához, esetleg teljesen kivehetetlenné válásához vezet. Ritka az, hogy szülést követően valakinél a has, a derék, a csípő és a mellek területén lévő bőr ugyanolyan feszes legyen, mint terhesség előtt, és a tetoválások újra a „régiek” legyenek.

Mit lehet tenni egy kihalványult és eltorzult tetoválással?

Ilyenkor mélyen a zsebbe lehet nyúlni, és egy nem épp fájdalommentes tetoválás-eltávolítási procedúrán átesni. Másik lehetőség, ha még lehetséges, javíttatni lehet a korábbi tetoválást. Ez a korrekció a hasi területen, a jelentős mértékű hízás miatt azonban szinte lehetetlen. Egy felelősségteljesen dolgozó tetováló szakember erre a jövőbeli kellemetlenségre már előre figyelmezteti a fiatal nőket.

Amennyiben császármetszéses szülés történik, és épp a tetovált területen marad vissza a császármetszéses heg, akkor az a későbbiekben minimálisan elődomborodó, és fénylő lehet.

A hátul, középen, a csípőmagasságban lévő tetoválás a műtétek vagy a szülés során alkalmazott epidurális érzéstelenítés esetén az altatóorvosok számára jelent nehézséget. A tetoválások az érzéstelenítő beadását megnehezítik. Mintájuk miatt ugyanis alig kivethetővé teszik a csigolyákat, így a beadás pontos helyének megtalálását nehezítik. Az aneszteziológusok általában a festékmentes helyeket keresik meg, és ott alkalmazzák az érzéstelenítő injekciót.

Nem jellemző, hogy bárkinek tetoválás miatt visszautasítanák az érzéstelenítő beadását. Elméletileg fennáll annak a veszélye, hogy ha festékes területen keresztül szúr az altatóorvos, akkor festékpigmenteket juttathat be a szervezetbe. Hogy ez mekkora potenciális károsító hatást jelent a szervezetre, az nehezen becsülhető. Jelenleg kevés tapasztalat áll rendelkezésre, hiszen nem mindennapos az, hogy tetovált bőrterületen át szúrják meg a szülő nőket az orvosok.

 

Szabad-e terhesség alatt tetováltatni?

Elvetendő ötlet a terhesség alatti tetováltatás. A tetoválás feltételéhez használt festék a tartós hatású pigmentek mellett a magzatra esetlegesen káros hatású nehézfémeket is tartalmazhat. Igaz, néhány szalon speciális festékekkel büszkélkedik, amik a gyártó szerint kismamáknál is alkalmazhatók. Amennyiben a tetovált területen fertőzés lépne fel, vannak olyan hatóanyagok, antibiotikumok, amik a terhesség alatt is alkalmazhatók, amelyekkel a gyulladt, fertőzött, friss tetoválás kezelhető.

Bár a tetoválások feltetethetők, leszedethetők, javíttathatók, és egyfajta divatot jelentenek, az egészségügyi szakemberek egyetértenek abban, hogy terhesség alatt jobb nem tetováltatni.

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére