Jelenlegi hely

Hűtésre vagy fűtésre? Nem mindegy. Légkondicionálók, klímák terméktesztje

Akár hűtésről, akár fűtésről legyen szó, ezek a készülékek nagyon hasznosak lehetnek otthonunkban. A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 28, hazánkban is megvásárolható hűtő-fűtő, inverteres, oldalfali split klímaberendezést tesztelt. Az eredmények segíthetnek tudatos döntést hozni vásárlás előtt, mert így nem csak márkanevek és árak, hanem valós teljesítmények alapján választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbb darabot.

 

A Tudatos Vásárlók Egyesülete ezúttal 11 márka – Bosch, Daikin, Fujitsu, Haier, Hitachi, Midea, Mitsubishi Electric, Panasonic, Samsung, Toshiba, Whirlpool – 28 termékét vizsgálta nemzetközi együttműködésben. A tesztelt termékek között találhatunk 16 db 2,5 kW és 12 db 3,5 kW teljesítményű gépet is. Minden terméket azonos tesztelési körülmények között vizsgáltak. A mérések az EN 14511 és EN 14825 szabványokon alapultak. Nem minden esetben a nagyobb teljesítményű klímák teljesítettek jobban.

 

A következő fő szempontok szerint értékelték a klímákat:

 

  1. Hatékonyság

Ezen belül értékelték a hűtés és a fűtés hatékonyságát, a párátlanítás eredményességét, a készenléti energiafogyasztást.

  1. Komfortérzet kialakításának sikeressége

Például, hogy a készülék mennyi idő alatt hoz létre komfortos hőmérsékletet a helyiségben, vagy hogy az elérhető funkciók és üzemmódok mennyire változatosak.

  1. Használhatóság

Könnyen kezelhető-e a távirányító? Mennyire körülményes a beltéri egység beállítása? Időzítő, hőmérséklet kijelzés, karbantartási szempontok.

  1. Zajszint

A beltéri és a kültéri egységet is pontozták külön-külön fűtési és hűtési üzemmódban is.

 

Néhány érdekesség a teszteredményekből:

 

  • Előfordult, hogy egy készülék kiválóan teljesített, ha hűtésről volt szó, de gyengébben, ha fűtésről. Vagy éppen fordítva.

A tanulság, hogy jó, ha átgondoljuk, mire szeretnék elsősorban használni majd a készüléket. Csak hűtésre, csak fűtésre vagy esetleg mindkettőre? A Mitsubishi Electric MSZ-HR25VF / MUZ-HR25VF (2,5 kW) például a legjobbak között végzett, ha fűteni kellett. Hűtési teljesítménye viszont csak a középmezőnyre volt elegendő. A tesztelési szempontok szerint 35°C-os hőségben teljesített a leggyengébben, vagyis akkor, amikor a legnagyobb szükségünk volna rá.

 

  • A külső hőmérséklettől függően jelentős különbséget mutatott az egyes termékek hűtési, illetve fűtési hatásfoka.

Ez eddig logikus. Viszont nem minden esetben az történt, amire számítanánk, hogy a hőmérséklet változásával egyenes arányosan változott a légkondik teljesítménye.

A hűtési hatékonyságot 40°C, 35°C, 30°C, 25°C és 20°C-os külső hőmérsékletet szimulálva is tesztelték, míg a fűtést -7°C, 2°C, 7°C, 12°C-on is.

A Midea CB1-12HRFN8-I / CB1-12HFNX-O (3,5 kW) klímája pl. csupán a 20°C-os külső hőmérséklet mellett tudott kiemelkedő hűtési eredményt produkálni a többi tesztelt termékhez képest, más hőfokokon közepes eredményt ért el. Fűtési teljesítménye viszont -7°C-on lett a legjobb, vagyis igazán nagy fagyok esetén számíthatunk rá. Nagy melegekben kevésbé.

 

  • Amit tapasztaltak még, hogy jelentősen eltérhet, hogy mennyi idő alatt képesek az egyes klímák az általunk beállított hőfokot létrehozni az adott helyiségben.

 

35°C-ról 25°C-ra való hűtés esetében például a leggyorsabb eredményt egy Samsung termék érte el a maga 23 percével, normál üzemmódban. Szemben a leglassabb 56 perces idővel. 15°C-ról 25°C-ra pedig egy Fujitsu klíma fűtötte fel a leggyorsabban a teret, 17 perc alatt. A leghosszabb mért idő ebben a kategóriában 33 perc volt.

 

  • A beltéri egységek esetében fokozattól és üzemmódtól függően 30 dB és 55 dB közötti értékeket mértek. A kültéri egységek esetében ez az érték 54 dB és 66 dB között mozgott.

 

A tesztelt termékek átlagára a tesztelés idején 166 000 – 781 000 Ft között mozgott. Jó hír, hogy 21 termék végzett „jó” eredménnyel, vagyis összesítésben 60-76%-os értékelést kaptak. Az első 10-ben végzett termékek közül a legolcsóbb átlagára 446 000 Ft volt a teszt publikálásakor. Vagyis nem kell feltétlenül a legdrágább terméket választanunk ahhoz, hogy egy jól teljesítő légkondit vegyünk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a legdrágább tesztelt klíma nem is került be az első 10 közé összesítésben.

 

Azonban mielőtt klímát szereltetünk fel, érdemes átgondolnunk, hogy otthonunk megfelelő energiagazdálkodásának biztosítása érdekében megtettük-e az egyéb szükséges lépéseket, mint például a homlokzat- vagy tetőszigetelés, ami télen és nyáron is jól jön; az árnyékoló, redőny vagy roló felszerelése az ablakokra, erkélyre; illetve az átgondolt szellőztetési rend kialakítása. Ezek azért fontosak, mert egyébként a hűtő-fűtő légkondicionáló berendezésünk csak egy energiapazarló készülék lesz, alacsony hatékonysággal. Ha ezeket megelőztük, jöhet a klíma. A számunkra legmegfelelőbb típus kiválasztásában pedig segít a gyártóktól független termékteszt.

A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető itt:

https://tesztek.tudatosvasarlo.hu/legkondik-klimak/

 

MIÉRT FIZETŐS AZ EREDMÉNY? 

Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön. A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket.

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére