Jelenlegi hely

Légy ételmentő! Receptverseny iskolásoknak, családoknak

A Hajdú-Bihar megyei Élelmiszermentők idén is ételmentő receptversennyel kezdik a karácsonyt! A jóléti társadalmak egyik legnagyobb problémájára, az élelmiszerpazarlásra szeretnék felhívni a figyelmet.

Élelmiszerpazarlás - a jóléti társadalmak gondja

A jóléti társadalmak egyik legnagyobb problémája és velejárója az élelmiszerpazarlás. A Hajdú-Bihar Megyei Élelmiszermentő Egyesület élja az elkerülhető élelmiszerhulladék minimalizálása, ezzel csökkentve az ökológiai lábnyomunkat.

A pazarlás pénzben is kifejezhető, a felelőtlen élelmiszer-felhasználásból eredő közvetlen anyagi veszteség évi 750 milliárd dollárra (168 billió forintra) tehető globális szinten.

A közhasznú civil összefogás 2018-ban alakult meg. Az elmúlt 5 évben több mint 1.200 tonna élelmiszert juttatott el 30-nál is több karitatív partnerszervezete segítségével, 18.000 rászorulóhoz.  

Olyan problémával állunk szemben, amelynek megoldásához kivételesen nem több pénzre, hanem mindössze több figyelemre lenne szükség.

Az Egyesület hidat képez a környezettudatos és szociálisan érzékeny élelmiszeripari termelők, kereskedők és a hátrányos helyzetű embereket segítő karitatív szervezetek között. Az Élelmiszermentő Egyesület sokkal hatékonyabban képes összehangolni az igényeket, és a felajánlásokat, hatékonyabbá tenni az elosztást, és tehermentesíteni mind az adományozót, mind a karitatív szervezeteket, hogy mindenki a fő tevékenységére tudjon koncentrálni. Rendelkezik a feladat elvégzéséhez szükséges infrastruktúrával, szakmai kompetenciával és humán erőforrással.

Tevékenységüket Facebook oldalukon is követheted ITT.

Érdekes tények az élelmiszerpazarlásról

  • Az összes termelt hulladék majdnem 21%-át élelmiszerhulladék teszi ki.
  • Magyarországon, évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik
  • Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet becslései szerint az élelmiszerveszteség és -kidobás a kibocsátott üvegházhatások mintegy 8 %-ért felel a világon.
  • Ha az évente világszerte előállított élelmiszer egy ország lenne, akkor a harmadik helyet foglalná el a világon üvegházhatású gázok kibocsátásában, az Amerikai Egyesült Államok és Kína mögött.
  • A lebomló étel a metánkibocsátás közel 25 %-ért felel, ami mintegy 86-szor károsabb a környezetre nézve, mint a szén-dioxid.
  • Világszerte a termőföldek 28 százalékát használják olyan táplálék termesztésére, amelyek végül sohasem jutnak el a fogyasztókhoz.
  • Évente mintegy 250 köbkilométer víz használódik el az élelmiszer-termelésre, ami a Boden-tóban lévő víz ötszörösének felel meg
  • Az élelmiszerpazarlás globális ún. kékvíz (felszíni és felszín alatti friss víz) lábnyoma a Volga folyón évente lefolyó vízmennyiséggel egyenértékű.

Minden élelmiszer-vásárlásra szánt 100 Ft-ból 10-11 Ft a szemétben végzi.

Egyik - tavaly már nag sikert aratott kezdeményezésük - az élelmiszer mentésre irányuló receptverseny. A tavalyi győztesek és a receptek között itt tudsz nézelődni.

Élelmiszermentő receptverseny

Szakmai zsűri tagjai értékelik a beküldött recepteket, a nyertes ételötletek weboldalukon megtekinthetőek. Nen kell ahhoz főállású szakácsnak lennie senkinek, hogy nyerjen. Épp elég, ha van egy finom ötleted!

Nevezni 4 kategóriában lehet:

  • Alsós
  • Felsős
  • Középiskolás
  • Családi nevezés

A közönség is szavazhat majd a weboldalra felkerült receptek közül.

Nyeremények

A legötletesebb receptek alkotóit értékes nyereményekkel jutalmazzák: élményfőzés, családi ebéd, pizzautalvány. Az első 50 pályázó garantált ajándékot kap!

A nevezés határideje: 2023. január. 8., vasárnap. 

A receptek beküldése

Nevezni legalább 3 fázisfotóval a www.elelmiszermentes/receptpalyazat oldalon lehet. A részleteket is itt találod. 

ADL - Debrecenimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére