Jelenlegi hely

Laborvizsgálat hétvégén: miért előnyösebb, ha nem hétköznap megyünk vérvételre?

Rengeteg embernek okoz problémát, hogy a stresszes hétköznapokon eljusson orvoshoz. Legyen szó akár valamilyen meglévő tünetek kivizsgálásáról, akár a prevencióról, egyre többen keresik azokat a rendelőket, amelyek hétvégi ellátást biztosítanak.

Sajnos Magyarországon még a magánegészségügyi szektorban is gyerekcipőben jár a hétvégi rendelés, holott egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy az embereknek legalább szombaton lehetőségük nyíljon részt venni szakvizsgálaton vagy vérvételen.

Szerencsére egyre több egészségügyi intézmény ismeri fel az erre vonatkozó igényeket, miközben nem lehet elmenni szó nélkül amellett sem, hogy például egy hétvégi laborvizsgálat több szempontból is előnyösebb lehet.

Hogy melyek ezek az előnyök, egyáltalán mikor van szükség vérvételre? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a téma kapcsán. Amennyiben pedig Ön is hétköznapokon kívül szeretne vérvételre menni: laborvizsgálat hétvégén.

 

Milyen előnyei vannak a hétvégi laborvizsgálatnak?

Mivel a vérvétel az esetek többségében prevenciós jelleggel történik, azaz a betegségek megelőzése a cél, ezért nem az a fontos, hogy a laborvizsgálat hétvégén vagy hétköznap történik, sokkal inkább az, hogy az emberek rendszeresen szakítsanak rá időt.

Ha viszont összevetjük egymással a hétvégi és a hétközi vérvételeket, kiemelhetünk néhány fontos előnyt, illetve különbséget. Lássuk ezek közül a leginkább mérvadó tulajdonságokat:

Könnyebb felkészülni a vizsgálatra

Az egyik legfontosabb, ami amellett szól, hogy a laborvizsgálat hétvégén történjen, a felkészülés. A vérvételek többsége ugyanis minden esetben előkészületeket igényel, így a közhiedelemmel ellentétben azok is, amelyek nem éhgyomri vizsgálatok.

Különösen az éhgyomorral végzett labor nagyon sok felkészülést igényel, hiszen a beavatkozás előtt 10-12 órával már nem lehet szilárd táplálékot bevinni a szervezetbe, nem szabad előtte alkoholt, kávét, sőt teát vagy cukros üdítőitalokat sem fogyasztani.

Ezen felül befolyásolhatja az eredményt az is, ha 24 órával korábban megerőltető fizikai tevékenységet végeztünk. Amennyiben egy laborvizsgálatra példának okáért szombat délelőtt kerül sor, ezek a szabályok sokkal könnyebben betarthatók, mint hétköznapokon.

Izgalomtól és stressztől mentesen zajlik a vérvétel

Ha valaki úgy dönt, hogy hétköznap megy el vérvételre, általában elkéri magát a munkahelyről, előtte iskolába viszi a gyerekeit vagy elintéz még néhány ügyet, ami természetesen a teljes vizsgálatra rányomja a bélyegét.

Egy szombati vérvétel során ettől kivétel nélkül mentesülni lehet, hiszen a páciensnek nem kell attól izgulnia, hogy beér-e a munkahelyére a megbeszélt időpontban, teljes egészében a vizsgálatra koncentrálhat, ami ettől csak sokkal gördülékenyebbé válik.

Az embernek van ideje lelkileg is felkészülni, elég folyadékot fogyasztani és teljes mértékben a beavatkozásra figyelni, ami alaposan megkönnyíti az egész folyamatot.

A laborvizsgálatra való eljutás is egyszerűbb hétvégén

Hétköznap reggelente Budapest utcái különösen forgalmasak, a tömegközlekedési eszközök pedig zsúfoltak, ami akarva-akaratlanul extra nyomást helyez az emberekre, hiszen nehezebb a közlekedés, sőt parkolóhelyet is sokkal problémásabb találni ilyenkor.

Szombat reggel azonban nincs iskola, így jóval kisebb a forgalom, kevesebben utaznak a fővárosban, emiatt lényegesen kényelmesebben és stresszmentesebben lehet eljutni a rendelőig, ami szintén elősegíti azt, hogy a páciens teljes egészében a vizsgálatra tudjon koncentrálni.

Időpontra érkezünk, így várnunk sem kell

Mivel a laborvizsgálat hétvégén még csak a magánegészségügyi szektorban érhető el – sőt ebben a szegmensben is nagyon kevesen biztosítják –, ezért lehetőségünk van előre lefoglalni azt az időpontot, ami számunkra a leginkább testhez álló.

A laborvizsgálatok általában a reggeli órákban zajlanak, és amennyiben időpontra érkezünk, nem kell majd órákon át várnunk arra, hogy sorra kerüljünk, ha az ellátás a megfelelő mederben zajlik, akkor a kijelölt időben mi következünk és utána rögtön haza is mehetünk.

A magánegészségügyben magasabb színvonalú ellátást kapunk

Amint azt fentebb is írtuk, a hétvégi laborvizsgálat még csak a magánegészségügy kiváltsága – és várhatóan ez a jövőben sem változik –, ezáltal minden tekintetben sokkal magasabb színvonalú ellátásban lehet részünk, mint egy állami intézményben.

Nem kell majd órákon át várakoznunk, a vérvétel modern környezetben, a szabályok maximális betartásával történik, miközben a személyzet is páciensközpontú hozzáállással és kimagasló odafigyeléssel biztosítja a mintavétel gördülékenységét.

Mikor van szükség vérvételre?

Függetlenül attól, hogy a laborvizsgálat hétvégén vagy hétközben zajlik, a vérvétel típusait három nagyobb csoportra oszthatjuk. Ezek a következők:

Prevenciós laborvizsgálat

Amint azt a neve is mutatja, az ilyen típusú laborvizsgálat célja a prevenció, a megelőzés. Tőlünk nyugatabbra teljesen általános, hogy az emberek évente legalább egyszer elmennek és vérvétellel bizonyosodnak meg szervezetük állapotáról.

Tünetmentes, magukat egészségesnek érző emberek számára is fontos, hogy évente részt vegyenek egy általános laborvizsgálaton, ami azt a célt szolgálja, hogy betekintést kaphassanak szervezetük működésébe és anyagcsere-folyamataiba.

A vérképen látható eredmények segítségével könnyedén feltárhatók azok a folyamatok, amelyek hosszabb távon vagy beavatkozás nélkül súlyos kórképek kialakulásához vezethetnek.

Diagnosztikus laborvizsgálat

A diagnosztikus laborvizsgálat akkor szükséges, amikor a páciensnek már kialakult panaszai vannak, nem érzi jól magát. Ezt jellemzően háziorvos vagy szakorvos írja elő annak érdekében, hogy a vérkép elváltozásai alapján felállíthassa a diagnózist vagy további vizsgálatokra irányíthassa az érintettet.

Bár az elnevezés becsapós, hiszen maga a laborvizsgálat önmagában soha nem elegendő a diagnózishoz, ellenben óriási támpontot adhat ahhoz, hogy melyik szerv irányában kell keresni a problémát, illetve ebben melyik szakág tud segíteni.

Utánkövetésre szolgáló laborvizsgálat

Utánkövetésre szolgáló laborvizsgálatra akkor van szükség, ha a páciensnél már kialakult egy bizonyos betegség, kezelőorvosa pedig szeretne megbizonyosodni róla, hogy egészségügyi állapota milyen irányban halad.

Ezzel a módszerrel követhetők a gyógyulási folyamatok, de bizonyos terápiák vagy gyógyszerek hatékonysága is többek között.

Közel sem csak súlyosabb kórképek esetén lehet szükség rá, egy egyszerű vashiányos állapot nyomkövetésére is tökéletesen alkalmas lehet az ilyen típusú vérvétel.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére