Jelenlegi hely

Ünnepi programok a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Időpont: 2024. március 15.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, 1053 Budapest, Károlyi u. 16.

Március 15-én egész napos ünnepi programsorozat lesz a PIM-ben, a programok a legkülönfélébb módon közelítik meg a nemzeti ünnepet és Petőfi Sándor emlékezetét.

„Nagyapáink és apáink, / Míg egy század elhaladt, / Nem tevének annyit, mint mink / Huszonnégy óra alatt” – írja Petőfi Sándor nemzeti ünnepünkről, amelyen a Petőfi Irodalmi Múzeum is egész nap ünnepel és emlékezik. A kisebbeket múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, játékokkal és nyomdagéppel várjuk. A felnőttek tematikus tárlatvezetések során tekinthetnek meg egyszerre több kiállítást is, bejárhatják a környék forradalmi helyszíneit és izgalmas szakmai beszélgetésen vehetnek részt.

Igazi különlegesség lesz a Jókai novellaciklusából készült felolvasószínházi előadás, amelyben Dömötör András színész és rendező a "Csataképek a magyar szabadságharcból" című kötet szövegeit állítja színpadra.

A programok előzetes online regisztrációval ingyenesen látogathatók.

10:00 – 18:00: Nyomtatás a Landerer-sajtóval!
Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő segítségével életre keltjük Landerer és Heckenast nyomdagépét. A meglévő klisék mellett a látogatók akár sajátot is készíthetnek.

A program folyamatosan zajlik, egyszerre nagyjából 20 fő fér el a nyomdagép körül.

Közreműködő: Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő

16:00 – 17:30: Kass János-grafikát otthonra! 

Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász workshopján Kass János "Az ember tragédiájához" készült illusztrációsorozatával foglalkozunk.

10:00 – 18:00: Tematikus tárlatvezetések a múzeum kiállítótereiben
A múzeum kiállításain átívelő, egy-egy kulcsszóra épülő tematikus vezetések a kiállítások kurátoraival.

10:00 – 11:00: Palotaséta
Bolyongás a Károlyi-palota klasszicista épületében: egy család évszázadokon átívelő története, a palota titkos zegzugai és különleges látogatók a velünk élő múltból.
A sétát vezeti: Komáromi Csaba

10:00 – 11:30: Nők

A forradalomban részt vevő nők, a honleányok, a „biztos hátországok” és az örök Évák után kutatunk a múzeum kiállítótereiben.
Kiállítások: Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás, Az események lelke, Az álom vége?
Tárlatvezetők: Kalla Zsuzsa, Mészáros Zsolt, Czékmány Anna

13:00 – 14:30: Tettek ereje
Kiállításaink főhősei az aktivitást vagy a passzivitást választják? Hogyan vált Petőfi a forradalom legfontosabb arcává? Volt-e választási lehetősége Szép Ilonkának a királyi hatalommal szemben? Alakítója lehet-e Ádám saját maga és a világ sorsának?
Kiállítások: Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás, Az események lelke, Az álom vége?
Tárlatvezetők: Kalla Zsuzsa, Mészáros Zsolt, Sidó Anna

14:00 – 15:00: Palotaséta
Bolyongás a Károlyi-palota klasszicista épületében: egy család évszázadokon átívelő története, a palota titkos zegzugai és különleges látogatók a velünk élő múltból.
A sétát vezeti: Komáromi Csaba

17:00 – 18:30: Örökhétfő
Milyen lehetőségei voltak annak a generációnak, akiket „Az ötvenes évek szűk levegője” vett körül, akikre az elnyomó rendszer cenzúrája nehezült? Milyen nyelv alakult ki a hivatalos nyilvánossággal párhuzamosan a szamizdat kiadásokban? Maradt-e még bármi líra az örökhétfők egyformaságában?

Kiállítások: Gazdátlan tényrakások – Petri-tér, K.I. aki voltam – Kormos István 100, Helyzetjelentések – Cseh Tamás 80
Tárlatvezetők: Bazsányi Sándor, Benedek Anna, Csengey Balázs

10:00 – 17:00: Interaktív városépítő workshop

A március 15-ei forradalom helyszíneit minden évben megbeszéljük, de idén elfogott bennünket a kíváncsiság: ti hogyan képzelitek el a forradalmi Pest- Budát?

Azt a tervet eszeltük ki, hogy egy közös óriás terepasztalt építünk veletek a Károlyi-palota előcsarnokában. Mi megmutatjuk hol voltak az ismert állomások, például a Pilvax Kávéház, az Orvosi Egyetem vagy Landerer és Heckenast nyomdája, ti pedig építsétek hozzá az általatok elképzelt forradalmárok világát: utakat, házakat, parkokat, szökőkutatkat… mindent ami csak egy forradalmi városba kell!

A program folyamatosan zajlik!

11:00 – 12:30: Hiába, Pest csak Pest, tagadhatatlan!
Múzeumközi kóborlás a belvárosban.

Indulás az Evangélikus Országos Múzeumtól.

12:00 – 13:00: Megemlékezés és koszorúzás a Petőfi-szobornál
A Petőfi Irodalmi Múzeum kertjében álló Petőfi-szobornál ünnepi beszédet mond Visky András, József Attila-díjas író, dramaturg. Az ünnepségen írószervezetek is elhelyezik koszorúikat.

16:00 – 17:30: „Szólj még egyszer a Szabadságról”
Lőrinc László történész-pedagógussal, a "25 szelfi" című nagysikerű könyvsorozat szerzőjével és Fenyő D. Györggyel, a Magyartanárok Egyesületének alelnökével beszélget Kalla Zsuzsa, a Költő lenni vagy nem lenni kiállítás kurátora.

Maximális létszám 100 fő

19:00: Jókai Mór: Csataképek a magyar szabadságharcból – felolvasószínház

A nagy regényíróként ismert Jókainak ezúttal egy novelláskötetét vesszük elő. A szabadságharc után keletkezett szövegek nagy népszerűséget hoztak az írónak, vigaszt és útmutatást adtak olvasóinak. Rövid történeteiben a történelem az események hátterében húzódik meg, előtérbe az egyes emberi sorsok kerülnek, ezáltal novellái fontos szerepet játszottak a kollektív trauma feldolgozásában.

Összeállította és előadja Dömötör András színész és rendező.

Maximális létszám 100 fő

„Vésd föl ezt a nagy napot!” – Találkozzunk március 15-én a Petőfi Irodalmi Múzeum programjain!

További infó

- Budapestimami -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére